Matilda se narodila s poruchou autistického spektra. Podle její matky se však naštěstí podařilo poruchu diagnostikovat poměrně brzy a díky terapiím a společným aktivitám může pozorovat významné pokroky. V rozhovoru Veronika Štabrila líčí společný život a obecněji situaci rodin s dětmi s autismem.
Kdy jste si začala všímat, že se Matilda nevyvíjí typickým způsobem?
Asi když jí byl rok a půl. První slova, která z ní vypadla, byla „máma“ nebo velmi dlouho říkala „ada“ a dodnes nevíme, co tím myslela. Dokázala také napodobit, „jak to dělá indián“, nebo ukázat, jak roste do výšky.
Ale pak se v podstatě všechno začalo vytrácet. Úplně přestala mluvit a opakovat po nás, jako by se ve svém vývoji vracela zpět. Tehdy jsme to začali intenzivněji řešit s pediatrem.
Ujistil vás, že to není autismus.
Stále zdůrazňuji, že nevyžaduji, aby pediatr stanovil dítěti takovou diagnózu, na to jsou jiní odborníci. V každém případě, pokud existuje nějaké podezření, a u Matildy se příznaky vyskytly, má rodičům přinejmenším doporučit další vyšetření, ne je jen uklidňovat. A v žádném případě by neměl vyslovit větu: „Určitě to není autismus.“ To by se stát nemělo.
Nejspíš si zpočátku myslel, že jde jen o problém s vývojem řeči. Byly ve vaší rodině další děti, se kterými jste mohla Matildin vývoj porovnat?
Ani ne. Mám o dvacet let mladšího bratra, ale ten byl často mimo domov a v zahraničí, takže si jeho rané období nepamatuji. Navíc v té době přišla covidová pandemie, Matilda se s ostatními lidmi tolik nestýkala, takže jsem neměla jak postřehnout rozdíly.
Zároveň jsem do té doby nevěděla nic o autismu, nesetkala jsem se s žádnou osobou na spektru. Netušila jsem, jaké bývají symptomy nebo o jak široké spektrum se jedná. Další věc je, že jste matka a nejlépe poznáte, co vaše dítě chce. Rozumíte si i beze slov.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.