Těchto osm úžasných, obdivuhodných a inspirativních žen nominovali do prvního ročníku projektu Moje Heroine naše čtenářky a čtenáři. Všechny mají odvahu měnit svět kolem sebe, odhodlání pomáhat potřebným a sílu postavit se nespravedlnosti. Všechny jsou skutečnými hrdinkami a každá z nich si zaslouží být na obálce Heroine.
Dávají ostatním sílu, poskytují podporu v nouzi, rvou se za slabší, bojují za napravení bezpráví a ani těžké životní zkoušky je nezlomily. Naopak z nich čerpají sílu a zkušenosti. Superhrdinky žijí mezi námi a dělají náš svět férovější a lepší. Tady jsou.
Lektorka moderní sebeobrany Jasmína Houdek dokázala své traumatizující zkušenosti z dětství přetavit v sílu, kterou dnes předává ostatním. Jak píše v časopise Heroine, dokázala najít svůj hlas. Svůj hlas používá jako zbraň. Nahlas mluví o sexualizovaném násilí i znásilnění a posiluje ženy a dívky, aby si i ony vzaly svou sílu zpět. Od roku 2015 je instruktorkou Moderní sebeobrany. Přednáší a vede workshopy emancipační sebeobrany v Česku a na Slovensku. Od září 2021 také studuje na pražské AVU v Ateliéru nových médií II.
Speciální pedagožka a také předsedkyně vládního Výboru pro práva dětí, členka Rady pro lidská práva, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. To, že sněmovna v srpnu konečně schválila zákaz umisťování nejmenších dětí do kojeneckých ústavů, je i výsledkem její neúnavné práce. Za jakkoliv znevýhodněné děti se pere na mnoha úrovních. Za svou práci v oblasti rozvoje inkluzivního vzdělávání dostala ocenění Výboru dobré vůle Olgy Havlové. Od letošního roku pomáhá děkance FAMU vybudovat institut fakultní ombudsmanky.
Přes pět let vede neziskovou organizaci Aperio, která pomáhá rodičům zvládat náročná životní období. Věnuje se hlavně zlepšování porodnictví, neutěšené situaci sólo rodičů a jako psycholožka se zaměřuje na vliv porodního zážitku na kompetence matek i na partnerskou komunikaci. Vymýšlí a lektoruje programy, ve kterých pomáhá roričům otřeseným těžkou životní situací znovu se postavit na nohy, aby mohli být oporou svým dětem. Neúnavně a s velkou empatií bojuje za to, aby rodiče měli rovné podmínky, ať už pečují, pracují, nebo slaďují obojí.
Dvanáct let pracovala Adéla Horáková jako advokátka v prestižních nadnárodních firmách. Se světem korporátu se ale před několika lety rozloučila a začala se angažovat v iniciativě, která usiluje o uzákonění manželství pro všechny. Spoluzaložila hnutí Jsme fér a své vzdělání a schopnosti využívá k tomu, aby zákonodárce pomohla přesvědčit, že i stejnopohlavní páry by měly mít možnost uzavřít skutečné manželství. Zákon o manželství pro všechny leží ve sněmovně od června 2018. Po třech letech a velmi frustrujícím legislativním procesu sněmovna návrh pustila do druhého čtení. Do voleb se ale bohužel schválit téměř jistě nestihne. Adélin boj tak ještě nekončí.
Původně se Elena Gorolová vyučila kovoobráběčkou a nastoupila do Vítkovických železáren. Její životní cesta ale nabrala jiný směr poté, co jí byla při porodu druhého syna v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích bez jejího vědomí provedena sterilizace. A protože se nebála o této traumatizující události mluvit, začala spolupracovat s neziskovou organizací Vzájemné soužití a stala se mluvčí protiprávně sterilizovaných žen. O nedobrovolných sterilizacích mluvila mimo jiné v OSN. V červenci byl po dlouhém čekání Senátem konečně schválen zákon, který převážně romským ženám, které nedobrovolně podstoupily sterilizaci, přiznává odškodnění.
Tatérka, výtvarnice a kreativní ředitelka organizace Konsent žije mezi Jordánskem a Českem. V Konsentu spolu s Johannou Nejedlovou bojuje proti sexualizovanému násilí a usiluje o smysluplnou osvětu v oblasti sexuálního chování. Nevládní organizace roste co do významu i velikosti, a tak se z aktivistek postupně stávají manažerkami, které kromě vzdělávacích a osvětových projektů, řeší také strategii a plánování. Kontroverzní téma sexualizovaného násilí se jim v Konsentu i díky vizuálnímu stylu, který je dílem Barush Maush, daří uchopit srozumitelně, s lehkostí a někdy i s vtipem. Díky tomu se tohle zásadní a často těžké téma dostane i k mladým lidem, kde může mít osvěta velký dopad.
Ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková je po úraze na vozíku. Svým aktivním životem se ale vzpírá obecným představám o tom, co člověk s hendikepem zvládne a co už ne. Projekty, které v asociaci realizuje, vycházejí z jejích vlastních zkušeností. Aby lidé na vozíku vyzkoušeli nejen práci za počítačem, ale mohli se i starat o obchod a komunikovat s veřejností, spustila Hvězdný bazar. Aplikace VozejkMap zase mapuje bezbariérová místa v Česku. A je toho mnohem víc. Alena Jančíková inspiruje nejen svým přístupem k žitovu s postižením, ale i otevřeností, s jakou o něm mluví.
Původně pracovala jako produkční, pak ale narazila na téma plýtvání jídlem a zjistila, že existuje potravinová banka. A protože znala několik seniorů, kteří by potravinovou banku využili, začala sousedům jídlo rozvážet. Brzy zjistila, že když někomu potřebnému nabídnete jídlo, ten člověk se vám často otevře. Spolu s potravinami začala nabízet i pomoc s řešením životních potíží a dostala nápad založit Sousedský klub. V pražských Vršovicích kromě místa pro setkání lidí z okolí nabízí zdarma právní a psychologickou pomoc. Pro zásoby z potravinové banky si lidé mohou přijít přímo do klubu a díky tomu dostanou s jídlem i dávku tolik potřebného společenského kontaktu. Izolace a samota totiž může být podobně palčivá jako hlad.
Příběh společnosti Lenovo začal před třiceti lety, od té doby se rozrostla v giganta působícího na 180 trzích a zaměstnávajícího 63 tisíc lidí po celém světě. Firma vyrábí moderní a chytré technologie s cílem posouvat je neustále kupředu. Zakládá si na tom, že podporuje ženy na všech úrovních. Podíl žen na manažerských pozicích se v Lenovu zvedl z 18,5 % v roce 2019 na aktuálních 21 %. Pro řadové pozice firma zavádí flexibilní pracovní dobu a podporuje růst svých zaměstnanců mentoringovými programy či workshopy.
Šest generací vytvořilo ze společnosti Hornbach to, čím je dnes. Chrámem pro řemeslníky, kutily a milovníky zahrad. Řetězec hobby marketů nemyslí jen na spokojenost zákazníků, jeho celosvětový úspěch závisí na 23 tisících zaměstnancích. Předsudky nejsou namístě, firma si zakládá na rovných příležitostech pro všechny. Na manažerských postech jsou silně zastoupeny ženy, koneckonců i v Česku má Hornbach dvě jednatelky.
Více o ženách z prvního ročníku projektu Moje Heroine najdete v tištěné Heroine 5/2021 i na Heroine.cz