přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

„Nechtěla jsem být máma. Měla jsem pocit, že mi dítě bere tělo,“ říká Moje Heroine Nina Špitálníková

26. červen 2024
74 075

Jde svou vlastní cestou, a i když to není vždycky cesta jednoduchá, vyplácí se jí to. Spisovatelka a koreanistka Nina Špitálníková dráždí i inspiruje. Tím, jak vypadá, jak žije nebo jak vychovává syna – jako svobodná matka. Přinesla svědectví o tom, jak se žije v KLDR, a mění pohled společnosti na to, co znamená být sólo máma. I proto je Moje Heroine.

Nina Špitálníková je Moje Heroine. Oblečení na focení zapůjčil módní e-shop Answear.cz. Sako, HUGO, 7899 Kč, kalhoty, HUGO, 5199 Kč, vše Answear.czFoto: Alžběta Jungrová

Blonďatá hříva, rudá rtěnka, výrazné tetování. Tím, jak vypadá, provokovala vždycky. „Začalo to tetováním. Nechala jsem si udělat rukáv už v roce 2005. Bylo mi osmnáct, mít potetovanou celou ruku bylo výrazné a všichni to řešili. Teď je pokérovaný každý druhý, tak už není moje tetování ve hře,“ říká autorka úspěšných knih o životě v Severní Koreji Nina Špitálníková v rozhovoru pro časopis Heroine.

Zrovna v době, kdy měla pocit, že se jí profesně daří, vstoupilo jí do života nečekané těhotenství. A neobešlo se bez kontroverzí. Nina totiž otevřeně promluvila o tom, že zpočátku uvažovala o interrupci a že láska k dítěti k ní nepřišla automaticky.

„Byl to průser,“ říká na rovinu v rozhovoru. „Začala jsem být vidět v mediálním prostoru, což jsem vnímala v té době jako senzační. Cítila jsem se být na vrcholu. A teď najednou těhotenství. ‚Bude to strmý pád,‘ tušila jsem.“ S otcem dítěte netvořila tradiční rodinu, byli milenci, a i když v jeden moment byla Nina rozhodnutá, že podstoupí interrupci, nakonec dítě porodila a vychovává sama.

Nina Špitálníková má na sobě růžové šaty, Victoria Beckham, 23 990 Kč, Answear.cz.

„Nedlouho po našem rozhodnutí Malcolma si nechat na to všechno přišla manželka a on do druhého dne switchnul – ze zamilovaných zpráv se staly výhrůžky od ‚musíš jít na potrat‘ až po ‚vyříznu ti dítě z břicha‘,“ popisuje Nina. „Já už byla v jedenáctém týdnu – zbývaly poslední čtyři dny na možný potrat. Šla jsem jak ve snu na gyndu s tím, ať mi tu žádanku napíšou. V tu chvíli jsem už měla v břiše dítě s rukama a nohama. Uviděla jsem ho na ultrazvuku a zhroutila se. Všechno jsem na doktorku vylila a ona se mě zeptala: ‚Uživíte se sama?‘ Já, že jo. Ona na to: ‚Serte na všechno a dítě si nechte,‘“ vzpomíná.

Foto: NF Propolis

Nadační fond Propolis 33 je nezávislý subjekt založený za účelem tvořit a podporovat smysluplné, primárně ženské iniciativy v oblastech plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce; ekologie; tělesné svobody a automonie; feministické a gender tematiky a také tabuizovaných témat v oblasti plodnosti. Mezi jeho projekty patří například podcast @Reproduktor.online, #kozaven, #zenavzenu nebo @naporoduzalezi.cz

Její příběh sice u mnohých budí pohoršení, ale také se stal inspirací a útěchou pro mnoho žen, které se ocitly v podobné situaci. „Zcela beze studu přiznávám, že jsem nechtěla být mámou,“ říká. „Cestování, život v pohybu, chvíle plné sexu. Kdo by se toho chtěl vzdát? Při pohledu na děti jsem necítila vůbec nic. Nepřipadaly mi ani roztomilé, ani inspirující. A mámy – tak ty jsem na jednu stranu obdivovala a na druhou hluboce litovala. A najednou jsem měla být jednou z nich,“ popsala svůj příběh pro Heroine.

Zpočátku se jako matka trápila, dělalo jí potíže kojení i hojení porodních zranění. Jakmile se vrátila k životu, na jaký byla zvyklá, začala i s dítětem znovu cestovat a pracovat, dokázala se vrátit i ke svému já a ke své síle a nezávislosti. Co přesně jí pomohlo, popisuje v rozhovoru pro časopis Heroine.

Matky obecně čelí silné společenské kritice z mnoha často protichůdných důvodů. Nina jako svobodná matka, která je veřejně známou a nekonformní osobností, ale provokuje ještě víc. I když nechce být mluvčí sólo matek, protože díky tomu, že se dokáže dobře uživit psaním, je v trochu jiné situaci, je pro mnohé inspirující, že se jí podařilo se v mateřství neztratit. O tom, jak prožívala těhotenství a mateřství bez podpory partnera a jak jí změnil život nález nádoru v prsu, mluví v otevřeném rozhovoru.

Co najdete v novém čísle

  • Amerikánka je stejná jako vaše děti. Na obálce nového čísla je režisér Viktor Tauš spolu s „Amerikánkou“ Zdenou Vrbovou
  • Vina, trest a odpuštění
  • Chci se ti podívat do očí. Lze odpustit pachateli znásilnění? Máme ho chtít pochopit?
  • Jak vyhrát stárnutí
  • Prsa, děloha a spol.

    Chci novou Heroine

    Foto: Alžběta Jungrová

    Make-up a styling: Natálie Host (Pure District)

    Produkce: Linda Majerová

    Fotografie vznikly ve Volmanově vile (www.vilavolman.cz).

    Partnerem projektu Moje Heroine je NF Propolis Lilie Khousnoutdinové.

    Nominujte ženu, která by podle vás měla být Moje Heroine

    Lidská práva, rovné příležitosti, udržitelný život nebo třeba sexualizované násilí. I to jsou oblasti, kde vidíme úžasné ženy dělat velké věci. Ale pořád ještě zbývá dost práce. Zapojte se a buďte tou změnou, kterou chcete na světě vidět. Nominujte do 30. 6. 2024 ženu, která umí věci kolem sebe rozhýbat. Takovou, jež se věnuje problému, který vás pálí. Kdo vás dokáže inspirovat svou odvahou, odhodláním a nasazením? Vyplňte své jméno a e-mail a do zprávy napište, koho chcete nominovat a také proč. Děkujeme.

    Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.
    Popup se zavře za 8s