Eva Lehečková ukazuje, že síla je v citlivosti a že odvaha znamená přijmout zranitelnost. Filozofická fakulta čelila loni v prosinci bezprecedentnímu incidentu, ale zdá se, že krizi přestála. A to díky empatii a velkému důrazu na psychické zdraví studujících i vyučujících. Děkanka fakulty otevřeně mluví o tom, že sama stále potřebuje pomoc psycholožky, a zdůrazňuje, že dnešní mladí lidé nejsou křehké sněhové vločky. I proto je Moje Heroine.
„Za ty měsíce mě psycholožka naučila, že já nejsem jediný člověk, který za to má zodpovědnost, všichni jsme v tom společně. To je jediné, co pomáhá,“ říká Eva Lehečková v rozhovoru pro srpnovou Heroine. Její klíč k tomu, jak se nenechat semlít obrovskou zodpovědností za chod školy, ale i za blaho lidí v ní, je myslet na to, že každý má zodpovědnost také sám za sebe: „Současně jsme i my pány každé situace, každý z nás toho může hodně udělat,“ věří. „Právě proto je důležité budovat komunitu. Když v ní každý přiznává svůj díl odpovědnosti, pak to můžeme zvládnout.
Jako žena ve vysoké funkci v instituci, kterou vloni v prosinci otřásl brutální incident, musela krizi ustát jako děkanka, ale i jako člověk, na kterého střelba také osobně dolehla. „Docházím k psycholožce, která mi pomáhá, když nevím, jak dál. Nestydím se za to. Je to realita a je to správně. Pomáhá mi to dělat líp svou práci. Nikdo z nás není Iron Man,“ uvažuje. „Moje role je mluvit o tom, že je v Česku péče o duševní zdraví podceňována, a pokusit se toto téma destigmatizovat. Proto také mluvím o tom, že já sama jsem si řekla o pomoc,“ říká Eva Lehečková.
Velký stres pociťovala v době před odhalením Tichého místa, pietního prostoru v hlavní budově, určeného primárně lidem zasaženým prosincovým útokem. Od jeho květnového otevření z něj ale určitým způsobem čerpá sílu. „Každý týden si tam chodím sednout a chvilku o tom všem přemýšlet. Není to úplně příjemné, ale pomáhá mi to zpřítomnit si, co jsme všechno zažili, co máme za sebou a kam jdeme,“ popisuje.
Answear je online obchod s prémiovou módou, který působí na 12 evropských trzích. Najdete v něm přes 200 000 pečlivě vybraných produktů a exkluzivních limitovaných kolekcí od více než 500 světových značek. Pro Answear je důležitá sociální odpovědnost. Projekt Nebuďme lhostejní k tomu, co se skrývá uvnitř je zaměřený na podporu duševního zdraví a péče o to, co je uvnitř naší mysli. Prostřednictvím projektu Wear & Share zase můžete dát svému oblečení šanci na druhý život.
A za sebou toho má jako děkanka Filozofické fakulty opravdu hodně. Po prvních týdnech, kdy psychologickou podporu koordinoval integrovaný záchranný systém, se nastavily základní strategie a nástroje, terapeutické skupiny, ve kterých mohli studující i zaměstnanci a zaměstnankyně fakulty sdílet nebo hojit prožitá traumata. „Po akutní fázi vidíme, že vyučující i studující potřebují spíše individuální formu psychologické podpory, kterou se jim dnes snažíme poskytovat, případně doporučujeme externí psychology, které pokrývají pojišťovny,“ vypočítává Eva Lehečková. V prostoru školy také byli k dispozici terapeutičtí psi a mini koně.
Eva Lehečková si také uvědomuje, že ze sedmi tisíc lidí na fakultě dopadl incident na každého různě, každý má jiné potřeby. A pomoci mohou i zdánlivě drobná opatření. „Historické budovy mají sice architektonicky velkolepé chodby, ty však nejsou pohostinné. Není kam si sednout, zalézt a vydechnout. Studující chtějí mít možnost si mezi hodinami někde ohřát oběd, cítit se příjemně a bezpečně a my se jim v tom budeme snažit vyjít vstříc.“
Modré šaty, MMC STUDIO, 8199 Kč, Answear.cz, tmavě modré košilové šaty, Marc O’Polo, 4399 Kč, bílé bavlněné šaty, Ivy Oak, 8799 Kč. Vše Answear.cz
I když se o generaci Z, k níž většina studujících patří, říká, že jsou to vesměs křehké vločky, které nic nevydrží, zkušenost Evy Lehečkové je zcela odlišná. Oceňuje zájem mladých lidí o duševní zdraví a považuje je za odvážné. „Já sama jsem během svého studia zažila situace, které mi byly velmi nepříjemné, ale nikdy jsem se neozvala – stejně jako ostatní. Podle mě je dobré, když se za sebe nebo spolužáky studující postaví,“ uvažuje.
Ani více než půl roku po střelbě na Filozofické fakultě není proces uzdravování u konce. Děkanka Lehečková vnímá, že každý potřebuje svůj čas, než se vrátí do normálního fungování. „Nechtěla bych působit dojmem, že mám vše pod kontrolou. Nemám. Potřebuju vypnout a nadechnout se. Pozoruji totiž, že jsem chvilkami jako robot. Jedu na autopilota. A toho je potřeba se zbavit,“ přiznává Moje Heroine Eva Lehečková, která inspiruje nejen tím, že dokázala přestát obrovskou krizi, ale hlavně tím, že vedení instituce staví na empatii a respektu.
Eva Lehečková
Lingvistka, bohemistka a vysokoškolská pedagožka. V letech 2014 a 2015 byla proděkankou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pro studium a od roku 2011 také šest let ředitelkou Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK. Od roku 2022 je děkankou.
Foto: Jana Plavec, make-up a styling: Natálie Host (Pure District), produkce: Linda Majerová. Oblečení na focení zapůjčil módní e-shop Answear.cz.