Soňa Ferienčíková je slovenská choreografka, taneční umělkyně – a také žena, která se mimoděk ocitla uprostřed politického konfliktu na Slovensku. Je totiž zároveň partnerkou šéfa slovenské opozice Michala Šimečky. V nové tištěné Heroine mluví o obrovském tlaku, který se jí ale podařilo ustát. I proto je hvězdou obálky prvního československého čísla Heroine. Poslední letošní vydání ale není jen o stavu slovenské společnosti. Najdete v něm také příběhy žen, které se rozhodly pro potrat, speciál o body image nebo třeba téma solidární ekonomiky.
Milé čtenářky a milí čtenáři,
dovolte mi, abych Vám představila novou Heroine, která právě vychází. Poprvé je československá.
Prvním velkým textem, který reaguje na dění na Slovensku, je náš titulní rozhovor se Soňou Ferienčíkovou. Vynikající taneční umělkyně je zároveň partnerkou šéfa slovenské opozice Michala Šimečky. Před časem ji vládní představitelé obvinili, že se obohacuje z veřejných financí, a dostalo se jí označení „tanečnice u tyče“. Se Soňou jsme si povídali o tom, jak lze takový tlak ustát a co jí nejvíc pomohlo. Ona sama naději ve Slovensko neztrácí.
Musela na potrat. Hanba! Rozhodli jsme se zbořit další tabu a mluvili se ženami, které dobrovolně podstoupily interrupci. S jakým zacházením ze strany lékařského personálu se setkaly? Jak zprávu o dobrovolném ukončení těhotenství přijali jejich blízcí? A především – jak se cítily ony samy? Panuje totiž představa, že žena bude jistě provinilá a zdeptaná, když „musí“ na potrat. Že se za to stydí. Ale je to opravdu tak?
Jednou z žen, které se nám svěřily, je i Jasmína Houdek, Moje Heroine 2021. Svou zkušenost sdílejí také Barbora Procházková, Tereza Hof a Monika Václavková. Jsme vděčné za jejich odvahu a otevřenost.
Heroine zajímají věci, o kterých se moc nemluví, protože je to nepohodlné či trapné. Tentokrát přinášíme téma ženského stárnutí, oprašujeme knihu Nebezpečný věk od Karin Michaëlis, která vyšla už v roce 1910, a fascinovaně si z ní předčítáme. Tehdy o klimakteriu, menstruaci či ženské sexuální touze diskutovala celá Evropa – jenže pak se na to zase nějak zapomnělo…
Jak moc jsme nejisté, když přijde řeč na vzhled našeho těla, popsala fotografka Tereza Škoulová. Fotí ženy a ptá se jich, jak samy sebe vnímají. Témata se opakovaně vracejí: obavy z vlastní nedokonalosti, trnitá cesta k sebepřijetí. Kdy a kde se stala chyba, že na sebe hledíme s takovou neláskou? A neposíláme tuhle zátěž dál, když mluvíme s vlastními dětmi? Tomu se věnuje náš tělesný speciál.
Tématem naší Sustainable přílohy je solidární ekonomika. Co kdyby hlavním cílem podnikání nebyl zisk a neustálý růst, ale zajištění potřeb komunity a péče o prostředí? Zní to jako utopie? Přitom spolkové prodejny, družstevní domy a komunitní energetika na těchto principech už fungují. Budoucnost podnikání je totiž možná právě v ohleduplnosti a udržitelnosti.
A máme toho na 180 stranách mnohem víc. Věřím, že vás nová Heroine inspiruje a potěší.
P. S.: Předplatitelkám a předplatitelům tištěné Heroine právě nabízíme dárek od značky Weleda. Vaše podpora je pro nás zásadní a děkujeme za ni. Pro předplatitelstvo webové Heroine pravidelně připravujeme výhodné cenové nabídky a balíčky, sledujte naše sociální sítě.