Když se dítě vážněji zraní, není to příjemná situace pro nikoho. Zranění ošetří lékaři, někdy však případ může mít i právní dohru. Zeptali jsme se proto advokátky Alice Kubů Frýbové ze společnosti Holubová advokáti, jak by doporučovala se na takové situace připravit.
Tip číslo 1: Sjednejte si cestovní a úrazové pojištění
První tip asi příliš nepřekvapí. Ale jen tak pro jistotu – cestovní pojištění se prostě hodí. Každopádně s dětmi má smysl přemýšlet i o připojištění storno, které kryje situace, kdy někdo onemocní a rodina nemůže vůbec odjet. Dále existuje úrazové pojištění, a to buď jako součást cestovního balíčku, nebo extra pojištění, které se často třeba uzavírá na jeden rok nezávisle na vycestování. „Pokud už rodina takové pojištění má uzavřené i pro děti, pak stojí za to zkontrolovat, zda se vztahuje i na úrazy v zahraničí. To totiž není automaticky,“ říká advokátka Alice Kubů Frýbová.
Tip číslo 2: Připravte prostředí
Zůstáváte doma a děti budou hlavně na zahradě? Nebo si budou běhat s kamarády na ulici? Je vhodné uzpůsobit prostředí tak, aby se předešlo závažným úrazům. Podle Dětského krizového centra patří mezi časté prázdninové úrazy dětí poranění hlavy a páteře, se vzrůstající oblibou grilování narůstají počty případů popálenin. „Už padly i trestní rozsudky proti rodičům, kterým dítě na jejich vlastní zahradě spadlo do otevřené studny,“ upozorňuje advokátka Alice Kubů Frýbová. O to víc to samozřejmě platí na staveništích, u bazénů nebo pokud si děti hrají právě na ulici před domem.
Tip číslo 3: Ověřte organizátory tábora
Je dobré, aby si rodiče ověřili důvěryhodnost organizace, se kterou dítě jede na tábor. To se dá zjistit například tím, jak dlouhou má spolek nebo firma historii. V případě, že se nejedná o neziskovou organizaci, by také měla mít živnostenské oprávnění pro pořádání zájezdů. Doporučuje se si také předem zjistit, že organizace (zisková i nezisková) má sjednáno pojištění pro případ odpovědnosti. Pokud by se dítě na táboře zranilo, bude se z tohoto pojištění pro něj hradit odškodnění.
Tip číslo 4: Buďte připraveni, kdyby úraz nastal
Není třeba připomínat, že zásadní je poskytnout první pomoc, a to buď zavoláním záchranné služby, nebo i jinak. Při dovolené na horách je dobrá aplikace Záchranka, ze které lze vyslat signál horské službě, že potřebujete pomoc. Aplikace sama odešle GPS souřadnice horské záchranné službě a ta ví, kde hledat. Dále je třeba mít s sebou na dovolených lékárničku a léky, které dítě užívá, případně léky proti alergiím.
Tip číslo 5: Řekněte si o odškodnění
Tady se jedná o situace, kdy se dítě zraní, když se o něj má starat někdo jiný než rodič. Dítě se může zranit třeba pořadateli tábora, ale i v důsledku mokré podlahy v hotelu, kde dítě upadne. Nejčastějšími příčinami úrazů jsou však dopravní nehody. Veškerá vozidla v Evropské unii by měla mít sjednáno povinné ručení, ze kterého se odškodnění platí. V praxi to znamená, že případné uplatňování nároků je jednodušší a není třeba se bát, že řidič nemá dostatek finančních prostředků, odškodnění platí pojišťovna. „Srazí-li tedy vás nebo vaše dítě v Itálii na dovolené italský řidič, můžete požadovat odškodnění po jeho pojišťovně v České republice, což je fajn. Podle závažnosti úrazu a toho, jestli má nebo nemá trvalé následky, se odškodnění pohybuje od tisíců do milionů korun,” popisuje situaci advokátka Alice Kubů Frýbová.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.