přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Jak má správně vypadat vaše tělo a zákaz potratové pilulky. Vybíráme události týdne

25. březen 2023

Severoamerický stát Wyoming nedávno prosadil ještě přísnější zákaz interrupcí. Nově totiž bude postihovat i použití takzvané potratové pilulky. Spojené státy ale nejsou jedinou zemí, která otevřeně potírá lidská práva: zákonodárci v Ugandě tento týden odsouhlasili jednu z nejpřísnějších anti-LGBT legislativ na světě. A poslankyně Zuzana Majerová odložila slušnost a takt, a k tomu, aby si udělala legraci z ministra Víta Rakušana, použila přirovnání diagnózy Downova syndromu. Co dalšího nás v redakci zaujalo v uplynulém týdnu? Web Heroine.cz vám přináší pravidelný přehled zpráv.

Wyoming se stal prvním státem USA, který oficiálně zakázal použití potratových pilulek. Foto: Shutterstock/koláž Heroine.cz

Uganda se uchýlila k ještě větší diskriminaci LGBTQ+ lidí

Queer lidé v Ugandě čelí výhrůžkám a útokům.
Foto: Shutterstock (ilustrační)

Uganda se ještě s větší vervou zaměřuje na potírání práv LGBTQ+ lidí. Stejnopohlavní vztahy nebo pohlavní styk s osobou stejného pohlaví už jsou přitom v africké zemi nelegální delší dobu: nový zákon, který v úterý za bouřlivého potlesku schválil tamní parlament, kriminalizuje i samotnou LGBTQ+ identitu. Legislativa nově postihuje třeba také přátele, rodinu a sousedy homosexuálních párů, kteří tuto skutečnost nenahlásí policii. V týdnech předcházejících debatě na plénu byla navíc ugandská média plná útoků na příslušníky queer komunity a řada z nich podle zpravodajského serveru BBC čelí vydírání nebo fyzickým napadením. Ostatní země včetně USA už vývoj v Ugandě odsoudily a přislíbily v reakci na něj zavedení ekonomických sankcí. Zákon je nyní v rukou prezidenta Yoweriho Museveniho, který ho může vetovat a hněvu mezinárodního společenství se tak vyhnout.

Navrhovaná legislativa v Ugandě je ve vztahu k LGBTQ+ lidem jednou z nejrepresivnějších a nejvíc odsouzeníhodných na světě. O tom, že queer lidé se stále domáhají svých základních práv na mnoha místech světa, v Heroine píšeme dlouhodobě. Ani v Česku přitom nejsou práva LGBTQ+ lidí taková, jaká by měla být, jak ukazují například neustálé debatymanželství pro všechny. Bezpečný život, vlastní rodinu a možnost seberealizace si přitom zasloužíme všichni.

Downův syndrom není nadávka

Podle předsedkyně strany Trikolora Zuzany Majerové je Downův syndrom, tedy přítomnost jednoho chromozomu navíc v genové výbavě člověka, evidentně nadávka. Jak jinak si vysvětlit, že Majerová na svých sociálních sítích „vtipně“ kritizovala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tím, že ho přirovnala právě k osobám s Downovým syndromem? V úterý totiž proběhl světový den tohoto syndromu, který má ve svém znaku podobnou stužku, jakou se od počátku ruské invaze vyjadřuje solidarita s Ukrajinou a jakou na sobě loni v únoru měl i Rakušan. Majerová logo Světového dne Downova syndromu a Rakušanovu fotku sdílela na svém Facebooku s komentářem „21. březen je den Downova syndromu. V tomhle případě by to vysvětlilo vše“.

Na nenávistný vzkaz političky okamžitě zareagovala řada osobností, mezi nimi například místopředseda Senátu Jiří Růžička. „Paní Majerová je chudinka, která vůbec neví, co říká. A nejen o lidech s Downovým syndromem,“ napsal na twitteru. Majerová se svůj příspěvek později snažila zmírnit tvrzením, že nebyl namířen proti lidem s Downovým syndromem, ale proti „ubohosti ministra vnitra“. Důvod, proč byl příspěvek odporný, urážlivý a necitlivý, je tak zřejmě nad chápání bývalé poslankyně.

Americký stát Wyoming zakazuje potratovou pilulku

Stát v USA znovu zpřísňuje potratovou politiku.
Foto: Shutterstock (ilustrační)

Americký Wyoming se stal prvním státem USA, který oficiálně zakázal použití potratových pilulek. Nová legislativa je tak dalším střípkem ve snahách tamních konzervativců o úplné vymýcení možnosti potratu pro Američanky: interrupce prostřednictvím pilulek je totiž v současnosti v Americe nejpoužívanější potratovou metodou. Podobné restrikce se objevují v řadě dalších amerických států včetně Texasu, kde by připravovaný zákon mohl zakazovat internetovým provozovatelům, aby vůbec zobrazovali weby s informacemi o této interrupční metodě, informuje server The New York Times.

Zákaz pilulky by ve Wyomingu měl začít platit začátkem letošního července. Konzervativní křídlo ve Spojených státech tak evidentně přitvrzuje své snahy o naprosté popření ženské tělesné autonomie. Podle tamní konzervativní političky Rachel Rodriguez-Williams přitom ostatní státy propagují „extrémní potratovou agendu srovnatelnou s potíráním lidských práv v Severní Koreji nebo v Číně, zatímco Wyoming je pro-life stát“. Podpora života se podle ní zjevně nevztahuje na ženy, které se kvůli zákazu ocitnou v neřešitelné situaci a těhotenství se pravděpodobně budou chtít zbavit méně bezpečnými metodami. Jak ale víme z minulosti, tento fakt pro-life podporovatele obvykle příliš nezajímá. Místo života totiž ve skutečnosti jde především o kontrolu toho, jak ženy nakládají s vlastním tělem.

Vysoká úmrtnost afroamerických matek při porodu

Ve Spojených státech se mezi lety 2020 a 2021 zvýšila úmrtnost matek. A to především těch afroamerických, u nichž stoupla meziročně o 15 procent, informuje Ms. Magazine. Důvodem je podle expertů kromě efektu koronavirové pandemie především systematický rasismus, který způsobuje nižší kvalitu péče pro černošské rodičky a přehlížení jejich potřeb během porodu. Afroameričanky mají podle televize NBC třikrát až čtyřikrát větší šanci, že na porodním sále přijdou o život: důvodem je často nedostatek empatie, které se jim dostává od lékařského personálu, a stereotypy provázející zejména ženy tmavé barvy pleti s více dětmi. Afroameričanky mají také obecně menší přístup k preventivní gynekologické péči a častěji trpí chronickými obtížemi, jako je obezita nebo vysoký tlak, což mohou být v klíčových chvílích rozhodující faktory. Povšechná studie, která by se těmito faktory zabývala, ale zatím neexistuje.

porodním traumatem spojeným s přezíravým přístupem zdravotníků mají ale zkušenosti ženy napříč národností, rasou i sociálním zázemím, a to i v Česku s jeho univerzálním přístupem ke zdravotnictví. Pro Afroameričanky nicméně porod nadále zůstává bojem o zdraví. A v některých případech o život.

Zubař Roman Šmucler vám vysvětlí, jak má vypadat vaše tělo

Strážce patriarchátu

Foto: Kamil Rodinger/Wikimedia Commons" />
Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.
Foto: Kamil Rodinger/Wikimedia Commons

Nejste si jistá, jestli je vaše tělo pro okolí dostatečně přitažlivé? Chcete poradit, jak vlastně máte vypadat? Zeptejte se zubaře. Tedy pouze v případě, že jde o prezidenta České stomatologické komory a moderátora Romana Šmuclera. Ten na svém Facebooku sdílel článek o soutěžících disciplíny bikini fitness s komentářem „Zdravé, vysportované ženy. Stokrát lepší příklad ostatním, než omlouvání nadváhy a lenosti!“ Opět se dozvídáme, že tlustí lidé by měli zhubnout a ženy o to víc: jde přeci o zdraví. Co na tom, že proměnit svou postavu po vzoru vrcholových fitness sportovkyň, o nichž článek pojednává, znamená nejen hodiny dřiny a odříkání. Kdyby si totiž Šmucler sdílený text přečetl, dozvěděl by se, že soutěžící často trpí depresemi a úzkostmi, přicházejí o menstruaci, pohybují se minimálně na hraně poruchy příjmu potravy a výjimkou není ani užívání zakázaných látek, jako jsou anabolika a steroidy. Posíláme z redakce Strážce patriarchátu a máme radost, že Roman Šmucler není dietologem, nýbrž léčí zuby.

Popup se zavře za 8s