Filmovka, jak jí říkají pořadatelé i oddaní diváci, promítá nové filmy a nabízí i kapitoly z dějin kinematografie. Stejnou měrou jako filmy s lektorskými úvody ale festival charakterizuje neformální letní atmosféra a rozsáhlý doprovodný program včetně dětského, literárního i hudebního. Nabízíme stručného průvodce 48. Letní filmovou školou a pět konkrétní tipů, jak si tradiční festivalovou akci nejvíc užít.
V parcích kolem hlavního uherskohradišťského kina Hvězda se každý večer filmy a diskuse budou lámat v party pod širým nebem, infikovanou programem, ale i slováckým svérázem, vínem a folklorem. V pátek 29. července v Uherském Hradišti vypukne 48. ročník Letní filmové školy, největší akce pořádané Asociace českých filmových klubů.
Oficiální zahájení festivalu letos obstará dokumentaristka Olga Sommerová s portrétem Michael Kocáb – Rocker versus politik a výroční cenu Asociace českých filmových klubů převezmou herec Ondřej Vetchý anebo režisérka a animátorka Michaela Pavlátová. Na domácí tvůrce se místní publikum vždy těší, ale největším jménem z pohledu světového je turecký režisér Semih Kaplanoğlu, držitel Zlatého lva z festivalu Berlinale a autor pomalu vyprávěných snímcích z tureckého venkova. Ten uvede pět svých filmů včetně spirituálně-realistické trilogie o básníkovi Yusufovi. Dalším známým filmařem, který osobně převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů, bude irský režisér a scenárista Jim Sheridan, držitel šesti nominací na Oscara.
Lekce z dějin kinematografie se soustředí v sekcích Filmová čítanka, kde letos dramaturg Michael Málek a programová ředitelka Iva Hejlíčková budou představovat britskou novou vlnu, a retrospektivu Luise Buňuela. Stojí za zmínku, že Letní filmová škola je dnes už vlastně jediným českým festivalem, který retrospektivy slavných tvůrců systematicky uvádí. Slavný Španěl Buňuel, jehož filmy vzešly ze surrealismu, mistr imaginace i kruté reality, navazuje na retrospektivy jiných kanonických jmen jako například Andreje Tarkovského nebo Roberta Bressona v minulých letech.
Současnou evropskou kinematografii na LFŠ zastupuje především Portugalsko v sekci Terra festivalis, a zároveň Východní přísliby. V tomto programu převládají polské filmy, ale dojde i na letošní ukrajinský válečný snímek Klondike, ruský film Kapitán Volkonogov uprchl nebo českou premiéru nového filmu rumunského režiséra Cristiana Mungia R. M. N. Autor proslulý skvělým tíživým filmem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny o interrupci v komunistickém Rumunsku, se v novince věnuje tomu, jak Evropané přijímají migranty. Osmička portugalských filmů v sekci Terra festivalis nabízí například fascinující šerosvitný film Vitalina Varela, nápaditý „covidový“ film Évonprs deníky, jehož název naznačuje, že je vyprávěný pozpátku, nebo bizarního Diamantina, příběh pádu naivní fotbalové hvězdy, nápadně připomínající Ronalda.
Komu zbydou po celém dni síly, tak tomu letošní sekce Půlnoční delikatesy předestře výběr z přehlížených dějin německého filmu. Sekce Peklo pod Berlínem uvede filmy „sahající od radikálního undergroundu či campového trashe přes exploataci a televizní produkci až po akční holomajzny v céčkovém i áčkovém pojetí,“ jak slibují dramaturgové.
Heroine je mediálním partnerem 48. ročníku Letní filmové školy.