Už na střední škole fotograficky ohledávala vlastní tělo. Časem začala Tereza Škoulová fotit svoje kamarádky a ptát se, jak samy sebe vnímají. Sdílené mindráky se zdály menší a fotografie jim leckdy ukázaly, z kolika různých úhlů mohou být krásné.Témata se opakovaně vracela: obavy z vlastní nedokonalosti, trnitá cesta k sebepřijetí. Co by nám pomohlo, abychom se přestaly trápit tím, jak vypadáme?
To bylo tak příjemný,“ říkáte často a ve dveřích se na rozloučenou obejmeme. Fotím ženy posledních pět let, za tu dobu mezi námi vznikla řada přátelství. Otevírám vám osobní prostor své kuchyně a vy se otevíráte mně: mluvíme spolu o vztazích, o knihách a o těle, které pak nabízíte mému objektivu. Jedno téma se opakuje napříč všemi rozhovory: obavy z vlastní nedokonalosti, trnitá cesta k sebepřijetí. A vůbec nezáleží na tom, jak moc krásné nebo štíhlé ve skutečnosti jste. Co by nám všem pomohlo, abychom se přestaly zbytečně trápit?
Moje láska ze střední aneb spala jsem se svým učitelem. Vztahy s vyučujícími nejsou oficiálně zakázané, ale měly by být
Zdivočelá generace 60 plus. Zapomeňte na šourání parkem a sypání ptáčkům, „ta dnešní stará generace“ má zájmy jako zamlada
Vzdělání není koláč. Nemusíme se bát, že dojde, když ho dopřejeme všem dětem
S otázkou sebepřijetí se každá z nás potýká po svém. Jedním z kroků na cestě ke smíření je touha zachytit svoje tělo na fotografii. Vaše motivace jsou různé, nicméně se sebevědomím (a sebepřijetím) úzce souvisejí: jednou je to oslava šťastného životního období, kdy se cítíte svobodné a plné energie; jindy zkrátka zvědavost, jak vaše tělo nahlédne druhá osoba. A často hovoříte o překonávání strachu: odhalit se (doslova i metaforicky), prozkoumat, jak se u tak odvážného aktu cítíte, a počkat si, jak dopadnou fotografie a zda na nich vaše „problematická partie“ působí skutečně tak problematicky.
Začíná to nadějně. Když se vás ptám, co na sobě máte rády, každá z vás jmenuje alespoň jedno oblíbené místo na těle: ruce, vlasy, záda, šíji, čelist, lýtka… Má-li na sobě každá z nás minimálně jednu část ráda, odkud pochází zdrcující sebekritika? Vztah k vlastnímu tělu se začíná utvářet v rodině. Naprosto objevný byl v této souvislosti podcast Sádlo Ridiny Ahmedové, v němž se mimo jiné hovoří o dopadu citlivých mateřských upozornění typu „nežer tolik“, „budeš nešťastná“ a podobně. Známe. Jen jsme si tyto dobře míněné rady nespojily se sebenenávistí a celoživotním mindrákem, dokud to za nás Ridina neřekla nahlas.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.
👩🏻🏫 Učíte? Čtěte Heroine za 35 Kč měsíčně. Získejte speciální nabídku.