konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Bakteriální, virový nebo alergický zánět spojivek. Jak na ně?

15. květen 2024

Zánět spojivek neboli konjunktivitida je poměrně běžný problém. Může mít různé příčiny – od jednoduchého podráždění oka až po infekční zánět. Je důležité nepříjemné příznaky včas řešit, abyste předešli závažnějším komplikacím.

Foto: Kim Kuperkova / Shutterstock.com

Bakteriální zánět spojivek

Zánět spojivek může být způsoben bakteriemi. Nejčastěji jde o stafylokoky a streptokoky, ty se běžně vyskytují na kůži i v těle. Někdy se však mohou uchytit v oku a působit problémy. Bakterie můžete přenést špinavýma rukama, kontaminovaným make-upem či nesprávně vyčištěnými kontaktními čočkami. V tomto případě je důležité navštívit lékaře, takovýto zánět totiž sám neodezní. Léčbou bývají oční kapky s antibiotiky, mastičky nebo ústně podávané léky, po kterých během pár dní problémy zpravidla odezní.

Virový zánět spojivek

Za zánětem mohou stát i viry, konkrétně adenoviry. Na ty bohužel antibiotika nefungují, problémy proto mnohdy přetrvávají déle, i několik týdnů. Ulevit mohou zklidňující kapky. Často bývá spojen i s nachlazením a infekcí horních dýchacích cest.

Prevence šíření

Tyto typy zánětů jsou velmi nakažlivé, je proto třeba zvýšeně dbát na hygienu, abyste nenakazili své blízké či kolegy. Zejména dbejte na častou výměnu ručníků, mytí rukou a zacházení s kapesníčky, jimiž si osušujete oko od výtoku.

Alergická konjunktivitida

Specifickou kategorií je alergický zánět spojivek . Ten není nakažlivý, spouštěčem je totiž alergická reakce. Nejčastěji se proto objevuje na jaře a v létě, kdy ve vzduchu víří spousta alergenů, nejčastěji pyl. Léčba zánětu spojivek spojeného s alergií je náročná. Nejdůležitější je odstranit alergen, tedy vypláchnout oči. Mnohdy se mu ale stejně nevyhnete. Proto se doporučuje používání zklidňujících kapek. V závažnějších případech se používají i antihistaminika a protizánětlivé léky.

Gigantopapilární konjunktivitida

Patří sem také gigantopapilární konjunktivitida. Jedná se o alergickou nebo mechanickou reakci oka, která je způsobena chronickou přítomností cizího tělesa v oku. Může jít o příliš tvrdé kontaktní čočky, problémem může být i nedostatečná péče o čočky. Dochází k nepříjemnému podráždění a rozvoji zánětu spojivky. Léčba je zdlouhavá, přičemž nejdůležitější je odstranění příčiny. Vyžaduje se zvýšená péče o čočky, jejich častější výměna či zkrácení doby nošení.

Foto: Moon Safari / Shutterstock.com

Základní příznaky

Mezi obecné symptomy lze zařadit podráždění oka, často zarudnutí a zamlžené vidění. Dál se pak ale příznaky liší dle toho, o jaký typ zánětu jde.

  • Pokud je příčina alergická, pak se většinou objevuje mírné zarudnutí a vodnatý výtok. Svědění se může, ale nemusí objevit.
  • Oproti tomu bakteriální infekce mohou být téměř bezbolestné, ale objevuje se výrazné zarudnutí oka. Typický je žlutozelený výtok, který může být velmi výrazný. Často se zachycuje na řasách a v očním okolí, kde vytváří krusty. Někdy se přidává též otok oka.
  • U virové konjunktivitidy se typicky objevuje velká bolestivost s pocitem cizího tělesa v oku. Je patrné zarudnutí a může se objevit i citlivost na světlo.

Mnohdy není snadné odhalit jednoznačnou příčinu zánětu spojivek. Pokud na sobě pozorujete některé ze zmíněných příznaků, je dobré navštívit lékaře. Včasným řešením předejdete závažnějším problémům – zrak je citlivý, proto byste vyšetření neměli podceňovat.

Popup se zavře za 8s