Asi většina z nás se chce dožít dlouhého věku, a to ideálně v dobré kondici. Ještě před deseti lety bychom si mysleli, že k tomu víceméně stačí to, čemu se obecně říká „žít zdravě“ – tedy dávat si pozor na to, co jíme, a pravidelně zvednout tělo z gauče či pracovní židle a uvést ho do pohybu. Jenže trendy jsou v posledních letech úplně odlišné a ubírají se směrem k biohackingu. Co to je a jaké to má výsledky?
Biohacking označuje praktiky a techniky, které lidem umožňují zkoumat detailně životní styl a jeho dopady na zdraví a pohodu. Cílem biohackingu je zlepšení fyzické i mentální kondice a kvality života obecně pomocí vědomého ovlivňování biologických procesů v těle. Ať už jde o stravu a výživu, sledování kvality spánku a obecně monitorování a analýzu tělesných funkcí, správný biohacker má kontrolu nad svým tělem a neváhá ji využít. S biohackingem má čerstvou zkušenosti i psycholožka Milena Toman, která se o některé své tipy podělila se čtenářstvem webu Heroine.cz.
Mezi relativně nejjednodušší a nejlevnější způsoby, jak si zvednout náladu a energii, patří fototerapie s využitím fototerapeutické lampy. „V praxi se tyto lampy používají zejména pro sezónní afektivní poruchy – což je mimochodem dost častá nediagnostikovaná diagnóza, během které se člověku zhoršuje nálada, jakmile odejde léto, a zlepšuje se zas až s příchodem jara. Člověk si ten podzim a zimu tak nějak přetrpí, je těžké se pro něho radovat a během ledna a února už je to v mnoha případech boj o přežití. Ale právě skluzavky směr smutek a deprese umí fotolampy díky zvýšení hladinky serotoninu mírnit,“ vysvětluje Milena Toman. „Je mi po nasvěcování dobře: cítím optimismus, mám dost energie a hlavně, neděsím se tolik toho ranního zimního vstávání. Když si ji totiž nastavíte tak, aby vás budila, začne se pomalinku rozednívat a vaše tělo i hlava reagují tak, jako by se venku právě chystal den, který komplet celý strávíte na koupališti.“
Přijďte 8. 3. 2025 na Feel Good by Heroine
Čeká vás:
- ranní jóga
- debata Konec superžen: Čestmír Strakatý, Tomáš Šebek a Mrchy z pekel
- stand-up Šárky Homfray
- workshop Organizační porno
Pro ty, co by si mysleli, že foto lampa je pouhé placebo: to, jak se tělo vyrovnává se stresem, jak kvalitně si dokáže v noci odpočinout, a zda mu ještě zbývá třeba energie na cvičení, si lze exaktně ověřit s pomocí různých chytrých náramků a hodinek. Jedním z nich je Elonga. „S pomocí optického senzoru vám během ranní tříminutovky změří srdeční frekvenci a variabilitu mezi jednotlivými údery srdce a následně zanalyzuje, jak jste na tom s aktivitou sympatického (stres) a parasympatického (regenerace) nervového systému. Nevědecky řečeno: ukáže vám, jak moc jste vystresovaní versus zregenerovaní a co by vaší hlavě i tělu teď prospělo nejvíc. Pořídila jsem si ho tedy pod příslibem toho, že nebudu hasit průšvihy, až když propuknou, ale zkusím jim předcházet,“ popisuje Milena Toman.
Jak se její očekávání naplnila? A k čemu může být dobrá vibrující kapka zavěšená na krku? Přečtěte si na webu Heroine.cz.