Správné držení těla nám pomáhá předejít bolestem zad, hlavy i svalů. Umožňuje stát, sedět, ležet a čelit gravitaci. Ale chce to trénink a dodržování pravidel, abychom ulevili kloubům a celkové únavě pohybového aparátu.
Máme pocit, že chůze je naprosto přirozený pohyb, takže není potřeba se nějak starat o to, jaké pohyby při ní provozujeme. Omyl, také má svá pravidla a zákonitosti. Když je nedodržujeme, můžeme si způsobit zranění nebo minimálně přivodit bolest krku a krční páteře a dalších částí pohybového aparátu, což vyžaduje léčbu, léky na bolest a následnou rehabilitaci. Se správným držením těla a pohybem pomůže cvičení, například jóga, která dokáže organismus vyladit k přirozenému harmonickému pohybu.
Abychom tělo udržovali v kondici, je potřeba při chůzi vyvažovat obě chodidla, vytahovat páteř a zpevnit břišní svaly. Hlavu držíme zpříma a špičky by měly při chůzi směřovat rovně dopředu. Řada lidí bojuje s nadváhou, s problémy s páteří, mají propadlou nožní klenbu. Zakopaný pes je ve správné chůzi. Ta dokáže řadu běžných civilizačních obtíží zlepšit a odstranit. Vždyť stačí 6 až 10 tisíc kroků denně a při správné chůzi si zlepšíme fyzičku, prospíváme srdci a snižujeme hmotnost.
Dávejte si pozor na chození přes patu, tedy ostrý dopad nohy bez tlumení. Trénink správného držení těla spočívá v nacvičení postoje: rovný stoj podpořte lehkým pokrčením kolen a zpevněním celého těla. Stačí kratší kroky, ale se zapojením všech svalů nohy. Ohýbejte nohu v kotníku a nejdřív došlápněte na patu s přenášením váhy ke špičce. Aktivně zapojte při chůzi palec u nohy. Využívejte přirozený pohyb rukou, chůze bude rytmičtější. Nezapomínejte chodit i naboso, lépe prokrvíte chodidla a celé nohy.
Lidé často dělají chybu, že předsunou hlavu, tím se vyhrbí a zatěžují krční páteř. Správnému postoji pomohou spuštěná ramena. Když je uvolníte, přirozeně se vám narovnají záda. Budete se moci pořádně nadechnout. Ve vzpřímené poloze těla dokážete přijmout až o 70 procent víc kyslíku, budete se líp koncentrovat, zvýší se vám mozková kapacita. Lymfatický systém bude rychleji proudit a tedy odvádět škodliviny z těla, nebude vás bolet krk, krční páteř, budete se lépe soustředit a zlepší se vaše trávení. A to stojí za to, ne?
Už odedávna patřil běh k přirozenému instinktu přežití, úprku před nebezpečím, k zajištění potravy. Postupem času se stal vyhledávaným druhem pohybu pro potěšení a kondici. Aby splňoval požadavky na zlepšení kondice a neškodil naší krční páteři, krku a nohám, je potřeba dbát na postoj i pohyb. Musíte se dopracovat ke koordinaci celého nervosvalového systému, zapojit všechny části těla od hlavy až po patu nohy. Důležitý je silný střed těla kvůli rovnováze. Tělo by mělo být mírně nakloněné dopředu, hlava vztyčená a srovnaná vzad, pánev podsaďte, nevystrkujte zadek, uvolněte ramena a ruce. Pohyb paží pomáhá s během, měl by kopírovat tempo běhání. Lepší je běhat v kratších krocích, abyste si neničili kotníky. Kvalitní boty jsou samozřejmostí.
Věděli jste, že v některých filmech o běhání se herci připravovali na své role pomocí technik správného držení těla a běhu, aby předešli zraněním během natáčení? Například Tom Hanks pro roli ve filmu Forrest Gump spolupracoval s trenéry, kteří mu pomohli správně zapojit celé tělo, což je klíčové pro udržení vytrvalosti a minimalizaci námahy kloubů. To ukazuje, že nejen v reálném životě, ale i ve filmu může správný běžecký postoj hrát zásadní roli.
Všechny typy pohybu zlepšují kondici, prokrvení celého těla, okysličení organismu, vylepšují nápadu i srdeční činnost. Když se zaměříte na to, jak držet tělo, jak se hýbat pro zdraví, život se vám zlepší o sto procent. A hlavně se budete chtít hýbat.