E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Je spousta dětí, které měly špatné dětství. Terorista se z nich ale nestane, říká expert na Breivika

Tore Bjørgo je profesorem na Univerzitě v Oslu, současně stojí v čele tamního Centra pro výzkum extremismu, které vzniklo v reakci na útoky z 22. července v centru Osla a na ostrově Utøya. Ve své práci se proto mimo jiné detailně zabývá také osobností a činy Anderse Behringa Breivika. Jaký měl terorista motiv? Proč k útokům došlo? A jak se s nimi vyrovnala norská společnost? Nejen o tom je rozhovor vycházející v rámci seriálu Poté, který Heroine.cz vydává společně s HateFree Culture.

Oslo po útocích 22. července 2011Foto: N. Andersen, Wikimedia

Na jaký extremismus se vaše centrum zaměřuje?

Naše centrum bylo založeno v reakci na potřebu znalostí v důsledku událostí z 22. července 2011. V devadesátých a nultých letech jsme měli hodně výzkumů na pravicový extremismus, zejména na rasistické skinheadské gangy pochodující v našich ulicích, zatímco se prali s antirasistickými aktivisty a imigranty. To, co se stalo v roce 2011, bylo úplně jiné – osamělý útočník, který nepatřil k žádné z tradičně známých skupin. Vláda tehdy rozhodla, že jsou potřeba aktuální informace, a tak vzniklo naše centrum. Naším úkolem není zabývat se islamistickým radikalismem nebo džihádismem. Tomu se věnuje jiná norská instituce.

Co se 22. července stalo?

Tehdy to bylo velké překvapení. Organizovaná ultrapravice byla a dodnes je dost malá, po několik let jsme se s vážnějším násilím nesetkali. Byl to proto obrovský šok, když se pak ukázalo, že za útokem nestál – jak někteří očekávali – militantní islamista, ale mladý muž v pozdních dvacátých letech, který vyrostl v Norsku, a najednou stál za nejvražednějším útokem v našich dějinách. Norsko na něco takového nebylo připraveno. Byli jsme naivní. Domnívali jsme se, že terorismus se nás netýká, a najednou jsme museli naši pozornost zaměřit tímto směrem. Došlo k reorganizaci policie a máme nyní mnohem více bezpečnostních opatření. Daleko větší dopad to mělo ale v psychologické rovině na myšlení národa.

O tom, co se v centru Osla a na ostrově Utøya stalo, už dnes víme. Co se ale dělo pak? Jak vypadaly následující roky pro ty, kteří útoky přežili, i ty, kteří přišli o své blízké? Jak se jim dařilo se s traumatem nebo ztrátou vyrovnat? A jde to vůbec? S čím se nejčastěji potýkají? Jak se žije s nálepkou oběti jednoho z nejznámějších útoků v dějinách? A jak se s útoky i osobou útočníka vyrovnala norská společnost?

O tom je reportážní seriál Poté, který společně vydávají HateFree.czHeroine.cz. Těmto otázkám se věnuje také podcast Přežít Radia Wave.

Nabízí několik reportáží ze životů přeživších i Norska jako takového. Ty doplňují dosud nezveřejněné rozhovory s přeživšími nebo odborníky na extremismus v Norsku.

První díl: Ztráta paměti, pocity viny i izolace. Přežitím útoků v Oslu a na ostrově Utøya trauma nekončí

Druhý díl: Život s cejchem oběti teroru. Když se podpora a účast změní v prokletí

Třetí díl: Přijmout své pocity a mluvit o nich. Jak se vrátit do života po teroru, a ne jen přežívat?

Čtvrtý díl: Nenechat teroristu vyhrát. Jak Norové naložili s ostrovem Utøya a s útočníkem samotným

Pátý díl: Organizoval letní tábor, na kterém vraždil terorista. Kvůli traumatu dnes žije v izolaci

Kde se tyto útoky vzaly? Sám jste řekl, že je nikdo nečekal.

Stál za nimi mladý muž, který se dříve angažoval v mírně krajně pravicové populistické straně. Tu později opustil. Byli na něj až příliš mírní. Později začal pracovat na svém manifestu a přípravě útoků. Byl velmi ostražitý, pracoval úplně sám. Což byl jeden z důvodů, proč se mu útoky podařilo bez odhalení skutečně realizovat.

O osudu ostrova Utøya probíhaly v norské společnosti po útocích bouřlivé diskuse. Zatímco někteří byli přesvědčeni, že by měl zůstat mementem a památníkem, jiní se bili za to, aby Norsko útočníkovi neustoupilo.
Foto: Paal Sørensen, Wikimedia Commons

Nenechat teroristu vyhrát. Jak Norové naložili s ostrovem Utøya a s útočníkem samotným

Seriál Poté

Jak je možné, že se norský občan takhle radikalizuje?

Nemyslím si, že je v tomto ohledu Norsko specifické. Setkáváme se s těmito ideologiemi v mnoha zemích. Tyto extremistické komunity jsou globální. On sám byl v kontaktu se zahraničními organizacemi. V Norsku jsme měli v posledních letech tři teroristické útoky. Dva z nich byly ultrapravicové, ten poslední džihádistický.

Jaký měl Breivik motiv?

Sepsal obsáhlý manifest, kde se své důvody snažil popsat. Diskutovalo se o tom, zda byl duševně nemocný, nebo ho k činům hnala ideologie. Já si osobně myslím, že se to od sebe nedá oddělit. Jeho mentální nastavení bylo značně deviantní. Soud ho nepříčetným neuznal, ale stanovil, že trpí závažnými poruchami osobnosti. Tedy že trpí narcismem a psychopatií. Na druhou stranu to byl velmi racionální člověk. Vše pečlivě plánoval a byl velmi odhodlaný.

Z jakých důvodů ale útoky zrealizoval? Čím je vysvětlil?

Jako hlavní důvod uvedl, že norské úřady považoval za zrádce, jelikož podle něj zprostředkovávaly imigraci jiných náboženských vyznání do Norska. Vyznával takzvanou teorii Eurabie. Jde o konspirační teorii, podle které existuje spiknutí evropských a muslimských lídrů, aby došlo k nahrazení Evropanů muslimy. Do toho navíc zamíchal spoustu rasistických teorií. Chtěl například programově vychovávat rasově čisté děti. Jeho postoje byly tedy nacistické, přestože se on sám za nacistu neoznačoval. Považoval se za národního socialistu.

Foto: Lukáš Houdek

Často se objevuje mezi laickou veřejností názor, že za jeho radikalizací mohlo stát nešťastné dětství. Co si o takových domněnkách myslíte?

Bezpochyby má jisté poruchy osobnosti, které mohou vycházet z jeho minulosti. Měl zvláštní vztah se svou matkou a otcem. Něco na tom tedy bude. Zároveň je spousta dětí, které si projdou příšerným dětstvím, mnohem horším, než měl on, ale teroristé se z nich nestanou. Neupnou se k extremistickým hnutím. Ale on ano.

Proč si pro své útoky vybral dvě konkrétní lokality – centrum Osla a ostrov Utøya?

Chtěl mít obrovský dopad. Začal s celkem 56 potenciálními cíli a neustále je zužoval. Některé vypustil, protože na ně neměl kapacitu – chtěl například vyhodit do vzduchu ropnou těžební věž. Jiné vyřadil proto, že pro něj neměly tak velký význam – například atentát na některého z politiků nebo vědců. Celkem nakonec plánoval pět bombových útoků na různých místech – na osloské radnici, v redakci novin Aftenposten nebo v královském paláci. Plánoval také útok na konferenci investigativních novinářů, protože novináře považoval za zrádce. Nakonec toho nebyl schopen, a proto došel ke dvěma útokům. Jeden bombový ve vládní čtvrti a jeden střelecký na letním táboře Strany práce na ostrově Utøya.

Došlo mu, že na jejich realizaci má jen léto, protože poté se měla ulice do vládní čtvrti pro nepovolaná vozidla uzavřít. Tábor si vybral proto, že to byla pro něj jediná zajímavá akce, která právě probíhala. Docházely mu peníze. Nejprve dovezl dodávku před hlavní vládní budovu. Příprava ho ale vyčerpala, a tak zaspal. Chtěl před útoky rozeslat na množství mailových adres svůj manifest, což mu zabralo dost času, a tak do vládní čtvrti dorazil až odpoledne. Původně měl v plánu zaútočit v poledne. Auto zaparkoval před kantýnou, což by v době oběda mělo mnohem fatálnější následky. K explozi naštěstí došlo až kolem 15:20, kdy většina zaměstnanců opustila pracoviště. A tak zemřelo „jen“ osm lidí. Bylo ale mnoho zraněných a vládní čtvrť zničil. Plánoval také kolaps sídla vlády, což se nestalo.

Druhý útok provedl na ostrově Utøya. Později uvedl, že kdyby byl útok v centru Osla úspěšný, Utøyu by vynechal. To se však nestalo. Policie měla bohužel komunikační problémy, a tak se jim nepodařilo na místo dojet dříve a zastavit ho. On tak měl čas zavraždit velké množství lidí. Když policejní jednotky na ostrov dorazily, byly velmi profesionální a efektivní. Byl tam zadržen. Tvrdil, že existují další teroristé, kteří jsou připraveni útočit, pokud nesplní jeho požadavky. Chtěl se například stát vůdcem Norska, chtěl zavést mučení a trest smrti. Policie však na jeho požadavky nepřistoupila. Země byla po několik dní v napětí, než bylo jasné, že jednal sám.

Co najdete v novém čísle

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“? O tom, jakou cenu platí ženy za to, že se mohou věnovat výzkumu
  • Jak vychovat odolné děti
  • Jste rubensovský typ?
    Chci novou Heroine

    Co bylo v jeho manifestu?

    Bylo tam mnoho zkopírovaných textů od dalších ultrapravicových protimuslimských autorů. Druhá část obsahovala jeho vlastní text, kde popisoval důvody, proč k útokům přistoupil. Popsal také svou ideologii i způsob, jak sestavil výbušninu a jaké použil zbraně. Doufal, že ho ostatní budou následovat. Později v procesu řekl, že útoky byly PR kampaní pro manifest. Což byla jedna z věcí, co se mu povedla.

    Podařilo se mu, v co doufal? Tedy ovlivnit další jednotlivce?

    V rámci Norska ne. A ani v mezinárodním měřítku se inspirací pro mnoho jednotlivců nestal. Pět let po těchto útocích v Norsku došlo k útoku v Mnichově, kde mladý muž íránského původu zastřelil několik lidí. Breivikem se sice inspiroval, současně byl duševně nemocný. A pak Brenton Tarrant, který útočil o osm let později ve městě Christchurch na Novém Zélandu, uvedl, že byl Breivik hlavním zdrojem jeho inspirace. Právě Tarrant pak inspiroval několik dalších útočníků. Měl tedy větší efekt na ostatní, než měl Breivik.

    Jak ultrapravicová scéna v Norsku vypadá dnes?

    Ta tradiční je velmi malá. Máme neonacistickou skupinu, která je součástí Norského hnutí odporu. Minulý rok pořádali demonstraci v Oslu, které se zúčastnilo 35 osob, jen pět z nich byli Norové, ostatní byli ze zahraničí. To vypovídá hodně o tom, jak moc jsou slabí.

    Pak máme uskupení Stop islamizaci v Norsku, což je antiislámské hnutí. Je to malá skupina lidí, kteří organizují kontroverzní aktivity jako pálení koránu apod. Snaží se tak vyprovokovat reakci těch, proti nimž stojí. Někdy uspějí, jindy se jim lidé vysmějí. 

    Většina aktivismu se dnes odehrává v online prostoru, zejména na Facebooku, nemá ale tak velký dopad, přestože se setkáváme s množstvím nenávisti a výhrůžek na internetu. Ty často směřují vůči politikům a v jejich případě jsou občas úspěšné. Někteří politici se rozhodli kvůli výhrůžkám stáhnout z veřejného života nebo alespoň revidují své veřejné vystupování, aby nebudili tolik pozornosti. Pak máme malou transnacionální militantní skupinu, která působí na internetu. Pokud by se dal nějaký další útok očekávat, bude vycházet zřejmě z poslední zmíněné skupiny.

    Jaký měly útoky z 22. července dopad na norskou společnost?

    Až tak moc se nezměnilo. To, co většina z nás pociťuje nejvíce, jsou bezpečnostní kontroly, když vstupujete do veřejných budov. To tu dříve nebylo. Byli jsme velmi otevřená společnost. Dnes jsme více monitorovaní. Podle jednoho z výzkumů asi třetina Norů zná někoho, kdo byl útoky přímo dotčen. Já sám znám velmi dobře osobu, které při nich zemřela dcera, znám další, kteří byli zranění. Právě útok na ostrově Utøya měl celonárodní dopad, jelikož se tamního letního tábora účastnili mladí lidé z celé země. Téměř každý norský okres o někoho přišel.

    Co se týče politiky, můžu říct, že nastala okamžitá odpověď od dalších mládežnických odnoží politických stran. V Norsku totiž máme politicky velmi aktivní mládež a každá strana má svou mládežnickou organizaci. A ty se v rámci solidarity po útocích spojily. 

    Potýká se Norsko s celospolečenským traumatem?

    Máme mnoho traumatizovaných lidí – přeživší, rodiny, přátele. Společnost jako taková je, řekl bych, zpět v normálu. Máme ale dnes větší porozumění, že Norsko není ušetřeno podobných incidentů a mohou se stát znovu. Což se také opakovaně stalo.

    Jak společnost s Breivikem naložila? Hovoří o něm?

    Je samozřejmě tématem. Je nenáviděný. Myslím, že je v jeho zájmu, aby strávil zbytek života za mřížemi. Moc dlouho by na svobodě nepřežil. Jistě by se totiž našel nějaký hrdina, který by ho zavraždil. Také proto neslouží svůj trest spolu s dalšími vězni. Je jen pár lidí na straně krajní pravice, kteří ho považují za hrdinu. A jen minimum lidí by se k tomu vyjádřilo veřejně, jelikož je to velmi stigmatizující. Nemyslím, že je dostatek vůle mu odpustit.

    V jakých podmínkách svůj trest slouží?

    Slouží na samotce, je v kontaktu jen s pár dozorci. Pro ty je velmi náročně s ním pracovat, protože je dost arogantní. Myslím ale, že stát i společnost jsou zajedno v tom, že s ním bude zacházeno podle pravidel. Zvláštní zacházení? Ano, protože je zvláštní vězeň. 

    Život s cejchem oběti teroru. Když se podpora a účast změní v prokletí

    Seriál Poté

    Je pravděpodobné, že na samotce zůstane, případně si bude trest odpykávat společně s pečlivě vybranými vězni, které nebude schopen ovlivnit. Zatím to ale nehrozí. Dostal nejvyšší možný trest jednadvaceti let s možností prodloužení, dokud bude rizikem pro společnost. To v podstatě znamená, že může strávit zbytek života ve vězení. Na druhé straně má právo o podmínečné propuštění žádat. To znamená, že může mít nový proces. Což se stalo vloni a ve skutečnosti procesu využil ke svým PR aktivitám. Nezměnil se. Jevil se ještě více problematický než dříve. Což může být důsledek jeho vězeňských podmínek.

    Může číst knihy, užívat internet?

    Číst knihy může, k internetu přístup nemá. Má poměrně dobré vězeňské podmínky v prostředí samotky. Možná ho vezmou na procházku v obklopení strážců, ale nehrozí, že by se dostal mezi běžnou populaci.

    Litoval někdy svých činů?

    Ne. Ani náhodou. Stále si za nimi stojí.

    Aktuální číslo

    • Kulturní války režisérky Barbary Herz
    • Může být matka dobrý „vědec“?
    • Jak vychovat odolné děti
    • Rodičovská půl na půl 
    Popup se zavře za 8s