konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Na operační sál mě jako matku moc nepouštěli, říká přední česká chiruržka o těžkém návratu do práce

24. červenec 2024

Být zároveň matkou, špičkovou lékařkou a vědkyní? Chiruržka Barbora East věřila, že se to dá zvládnout. Musela si ale svoji cestu vyšlapat sama a zažila během ní spoustu horkých chvilek. „Někteří kolegové se mi snažili dokázat, že jako máma nemůžu být chirurg,“ říká v rozhovoru pro web Heroine.cz. Proč ji příliš nechtěli pouštět na operační sál? A mají to ženy v medicíně opravdu těžší než muži?

Barbora East se syny.Foto: Barbora East

Operace břišní kýly a rekonstrukce břišní stěny – to jsou hlavní profesní zájmy Barbory East, která působí ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Vypracovala se na mezinárodně respektovanou odbornici, kromě běžné práce chiruržky se také věnuje vědě a výzkumu a je i matkou dvou synů. A nebojí se mluvit o tom, že poměry v českém zdravotnictví jsou k ženám extrémně nevstřícné. „Už při nástupu jsem viděla rozdíly mezi muži a ženami. Nastupovali jsme tři – dva kluci a já. Zatímco pánové dostali plný úvazek, já dostala poloviční – přičemž práce jsem odváděla stejně jako na plný, jen těch peněz bylo mnohem méně. Navíc jsem jako jediná dostala podmínku, že musím napřed dokončit postgraduální studium, aby mě pustili k atestaci. Moji spolužáci žádnou takovou podmínku neměli.“

Po porodu prvního syna se chtěla – a z finančních důvodů i potřebovala – vrátit do práce co nejdřív. Ani to ale nebylo jednoduché. „Měli jsme strašně moc práce a málo lidí, všichni jsme žili v chronickém stresu. A nikdo nechápal, že potřebuju pravidelnost směn, abych si mohla domluvit chůvu. Že mi nemůžou změnit rozvrh práce ze dne na den. Navíc jsem ještě pořád jako neatestovaná lékařka pracovala skoro zadarmo, takže řešením pro nás nebylo ani to, že by svou práci omezil můj manžel, protože bychom finančně nevyšli.“

Barbora East se synem
Foto: Barbora East

Kolegové se mi snažili dokázat, že jako matka nemůžu být dobrým chirurgem, říká Barbora East

Mateřství

Krátce po atestaci a narození druhého syna vyjela Barbora East na roční stáž do Skotska a po návratu si našla práci na jiné klinice, kde jsou podmínky lepší. Nyní získala s kolegy grant, který má potenciál změnit do budoucna poměry v českých nemocnicích. Bude to potřeba, protože ženy dnes tvoří naprostou většinu absolventstva lékařských fakult. „Jde nám o zlepšení mezigenderové a mezigenerační komunikace ve zdravotnictví. Prostředí nemocnic je velmi maskulinní a my chceme, aby se už k mladým medičkám ve škole i v nemocnici chovali všichni korektně a nepodsouvali jim, že na tohle nebo tamto se nehodí. Budeme zkoumat, jak se kolektiv a prostředí posunou, když se tam budou brát vážně potřeby všech.“

Je skutečně lékařské prostředí k mladým lidem – a ženám zvláště – nepřátelské? V čem je situace ve Skotsku odlišná a co by (nejen) mladým lékařkám pomohlo? To se dozvíte v rozhovoru na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s