Internet se čím dál častěji spojuje hned s celou řadou hrozeb. Jednou z nich je závislost. Potenciál vyvolat ji mají prakticky všechny aktivity, které naše děti na internetu dělají. Jak poznat, že je to s nimi nahnuté? A jak si s tím poradit? Uklidnění hned na úvod: O tom, jestli se internet stane pro dítě pastí nebo pomocníkem, rozhoduje jeho osobnost, ale také rodinné zázemí a zájem rodičů o to, co na internetu dělá. Neboli – máme to ve svých rukou.
Závislost na internetu je ve svém principu stejná jako jakákoli jiná závislost. Jedná se o nekontrolovatelné nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. V tomto případě tedy o potřebu neustále kontrolovat internetový obsah a být online. Internet a jeho aplikace se postupně stávají středobodem života a pomalu z něj vytlačují reálný svět.
Nejčastější je závislost na počítačových hrách, na kybersexu, online gambling nebo závislost na sociálních sítích.
Závislost je ale krajní jev, který se týká jen malého procenta dětí (ale i dospělých) – odborné studie se shodují zhruba na 3 procentech. Někdy je těžké odlišit, jestli jde o nekontrolovatelné až patologické chování, nebo prostě zápal pro hru a nadšení. Tráví-li například někdo hodně času na sociálních sítích, nelze o něm ještě říct, že je závislý.
Jak poznáte, že je dítko závislé?
Rozhodující je, nakolik online aktivity ovlivňují život dítěte. Tady pár varovných znaků… od těch nejlehčích po příznak těžké závislosti:
Nejste-li si jisti, obraťte se na odborníka – psychologa či adiktologa.
Co můžete jako rodiče dělat:
Více na této kartě, klikněte na ni:
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.