konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Je vaše dítě závislé na „lajcích“? Nebo trpí syndromem FOMO? Jak na sociální sítě, aby nám nepřerostly přes hlavu

06. červen 2019

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Tik Tok. Určitě jste už alespoň o některých z nich slyšeli. Sociální sítě nastoupily na internetové výsluní zhruba kolem roku 2010 a pěkně s našimi životy zamávaly. K lepšímu, nebo k horšímu? To záleží na tom, jak si je připustíme k tělu a jak s nimi umíme zacházet. Platí to pro děti, ale i pro dospělé.

Sociální sítě vytvořily zcela novou etiku a pravidla sociálního soužití. Společnost i zákony se s tím musejí vyrovnávat. Teprve postupně zjišťujeme, co je a není vhodné na sítě umisťovat. Stanovujeme věkové hranice, od kdy je možné se na ně registrovat. Hlídáme chování firem, které obchodují s našimi soukromými daty, která na sociální sítě ochotně dáváme.

Sociální sítě bez přehánění ovlivňují naše chování a myšlení. Ale jen málokdo je dokáže udržet na uzdě.

Jde to těžko dospělým, není divu, že ještě méně dětem. Česká legislativa sice počítá s tím, že by si profil na sociálních sítích měli zakládat až lidé starší 15 let, je ale realitou, že se na nich běžně pohybují i prvostupňoví školáci.

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Některá rizika sociálních sítí jsou obecně známá: sdílíme na nich osobní informace a data, která mohou být snadno zneužita. Cokoliv, co vložíme na síť, nám v ten moment přestává patřit a nemáme nad tím žádnou kontrolu. Na sociálních sítích se děje kyberšikana i sexuální obtěžování, protože děti, ale i dospělí na nich ztrácejí ostražitost a prozradí na sebe věci, které by běžně cizím lidem neřekli.

Na sociálních sítích si snadno pořídíme závislost na reakcích okolí, na ocenění, komentářích a „lajcích“. Když odezva okolí nesplní očekávání, těžko je pak na duši.

Vědci už také vážně hovoří o jevu zvaném FOMO – z anglického Fear of Missing Out (strach ze zmeškání). Jde o to, že uživatelé sociálních sítí mají tendenci svůj život přibarvovat a zdůrazňovat jeho kladné stránky. Ostatní pak snadno propadnou pocitu, že jejich život není dostatečně zajímavý, že za nic nestojí, a že ten opravdový život se odehrává někde jinde a vypadá jinak než ten jejich.

Praktická doporučení pro rodiče:

  • Oddalujte vstup vašich dětí na sociální sítě, jak jen to půjde.
  • Když nastane čas, do světa sociálních sítí je osobně uveďte: založte si s nimi profil, nastavte společně ochranu soukromí, ukažte si, co všechno je možné na sociální síti dělat.
  • Buďte průvodci svých dětí a pomozte jim pochopit, že na síti platí stejné zásady ohleduplného chování jako ve fyzickém světě.
  • Vysvětlete jim, že to, co o sobě jednou zveřejní, už nikdy nemohou vzít zpět.
  • Podpořte je, aby byly aktivní v reálném světě a v něm hledaly ocenění. Sociální sítě mají být jen doplňkem a zábavou.

Více na této kartě, klikněte na ni:

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s