Kyberstalking, kybergrooming, sexting. Výrazy, které se dostaly do naší slovní zásoby teprve v poslední době, ale znát by je měl každý rodič. Víte, co všechno dítěti na internetu hrozí, a jak tomu zabránit? Zde přehledně.
Časy, kdy šikanovat někoho znamenalo naplivat mu do svačiny, jsou pryč. Ta největší rizika pro dětskou duši dnes číhají na internetu. S kyberšikanou má podle průzkumu Univerzity Palackého zkušenost 41 % českých dětí.
Nejčastější projevy kyberšikany:
Největší hrozba? Útočníci jsou anonymní a není pro ně problém si vytvářet nové a nové identity. Ve virtuálním prostředí se navíc lidé chovají jinak než v reálném světě. Jsou méně opatrní, více odvážní v komunikaci, nezdráhají se tolik probírat citlivá témata. Někdy si troufnou i na věci, které by v reálném světě neudělali, protože sází na to, že je těžké je dopadnout. A taky nevidí, jaké má jejich chování dopad na oběť.
Na co nezapomenout:
Co s tím:
Většina obětí šikany se bojí svěřit. Důvody pro to můžou být různé – strach z odplaty, stud, ponížení, obava, že mu nebude nikdo věřit, že bude považován za „žalobníčka“, obava, že ztratí poslední kamarády, strach z reakce rodičů...
Receptem na to vše je vnímavá pozornost dítěti věnovaná a dobré vztahy s ním.
Více na této kartě, klikněte na ni:
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.