konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Proč šli včera učitelé do školy v černém oblečení? Pojďme se naučit dát o sobě vědět! říká předsedkyně učitelského spolku

29. březen 2019

Proč šli včera mnozí učitelé do školy v černém oblečení a někteří i v černých brýlích? Symbolicky vyjádřili smutek ze špatných podmínek pro svou práci i odhodlání se za zlepšení aktivně postavit. "Kolem akce ´Vidíme to černě´ se strhla pěkná mediální mela," napsala na Facebook Petra Mazancová, předsedkyně spolku Učitelská platforma, která protest pod tímto hashtagem iniciovala. "UP kontaktuje enormní množství zástupců médií, chtějí mluvit s učiteli. MÁ TO SMYSL, NÁŠ HLAS MŮŽE BÝT SLYŠET - pojďme se naučit dát o sobě vědět!"

Proti čemu učitelé protestují? Citujeme z tiskové zprávy UP:

⇒Proti neudržitelné situaci ve školství. Nejde jen o celkové podfinancování školství, problémem je i zavádění nesystémových, neověřených a krátkodobých opatření, časté střídání ideologií, nejednotné a chaotické vládní vize.

⇒Výsledkem je nedostatek mladých učitelů, který je časovanou bombou v momentě, kdy do důchodu postupně odchází nejsilnější generace českých učitelů a citelně chybí odborní učitelé.

Protest na FB podpořil i bývalý ministr školství za Zelené Ondřej Liška.
Petra Mazancová

Máme jedny z nejnižších platů v OECD, mladý učitel nemá motivující vyhlídky kariérního růstu a technologické zázemí škol je pro moderní výuku často nedostačující – je jen otázkou času, kdy mladí učitelé rezignují úplně. Jak chcete k učení přitáhnout například ICT odborníka, který si v soukromém sektoru vydělá až pětkrát více?” ptá se Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy a středoškolská učitelka.

UP: Vyzýváme proto učitele, rodiče, studenty i podporovatele našich aktivit z řad veřejnosti k zapojení do protestní akce vyjadřující nespokojenost se stavem financování ve školství a málo nadějnými vyhlídkami do budoucnosti. Bez radikálních investic do oblasti školství nelze očekávat zkvalitnění a zefektivnění vzdělávacího systému v ČR.

Učitelé mají i podporu poslance za ODS a místopředsedy školského výboru sněmovny Martina Baxy.

Nápad černého oblečení jako formy učitelského protestu přišel ze Slovenska, kde se v den výročí narození Jana Amose Komenského bouřili učitelé  na stovkách škol. Učitelská platforma kampaň překlopila do českého prostředí pod vlastním sloganem i vizuálem. Paralelně s ní vyjadřuje solidaritu slovenským učitelům a apeluje na politiky a veřejnost další učitelský spolek, Pedagogická komora. Den učitelů v černé, jak protest nazvala PK, je obdobou názvu slovenské iniciativy DEŇ UČITEĽOV V ČIERNOM.

"Jsme jednotní v tom, že chceme školství změnit," říká viceprezident PK Janek Wagner v rozhovoru pro DVTV. Wagner v něm zmiňuje, že nedostatečná podpora vzdělávání je globální problém a akutní je stav kromě Slovenska i v sousedním Polsku. Tam se 8.dubna uskuteční stávka učitelů, ve které přislíbilo účast až 80 % základních a středních škol.

Apel pedagogů ještě zesílily zmatky a "tance" při hlasování sněmovny o přijetí závazku pro vládu zvýšit učitelům platy  na 130 % průměrného platu s platností od roku 2020. Ten byl nejdřív přijat, ale v druhém hlasování vyvolaném vládní koalicí zrušen převahou jednoho hlasu.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s