Učitelé chodí domů v poledne, pořád mají samé prázdniny, berou padesát tisíc čistého a ještě jim to nestačí. To se na sociálních sítích i přímo od rodičů svých žáků dozvídala pedagožka Jana. Naštvalo ji to, a tak si založila instagramový účet nazvaný Protivná učitelka. Na něm sdílí příjemnou i nepříjemnou realitu svojí profese.
„Učitelé často bývají házení do jednoho pytle, lidé si myslí, že jsme všichni stejní. A nejen učitelé, ale i školy. Já mám ale zkušenosti ze čtyř různých škol, jedné soukromé a třech veřejných základních, a na každé to bylo úplně jiné,“ vysvětluje Jana alias Protivná učitelka. „Učila jsem na škole, kde měli klasickou tabuli s křídami, nemohli jsme dostatečně tisknout materiály nebo kopírovat. Nejednou jsem sama kupovala papír. Všichni chtějí, aby učitelé učili zábavně a kreativně, jak to ale mají bez potřebného vybavení udělat? Teď ale učím na škole, kde se do vybavení investuje, používáme tablety, dotykové obrazovky, a je to úplně jiné.“
Ačkoliv to možná čtenářstvo jiných profesí překvapí, i učitelské platy se liší školu od školy. „Na svém profilu ale sdílím výpisy ze svého vlastního bankovnictví, fotky výplatní pásky mi posílá i spoustu mých sledovatelů a ukazujeme, jak je to doopravdy,“ říká. „Mnozí učitelé si přivydělávají například doučováním nebo vytvářením a prodejem výukových materiálů. Jde to ale na úkor jejich volného času.“ Zvláštní kapitolou jsou podle učitelky Jany vztahy s rodiči žáků a žáky samotnými. „Když je problémové dítě, bývá problémový i rodič,“ komentuje to. „Na otázku s prosbou, zda si sundá sluchátka v hodině, mi žák řekl: Drž hubu, ty k.ndo, nebo ti něco udělám. Další žák mi vyhrožoval, že mi propíchá pneumatiky u auta, když jsem ho požádala, ať v hodině pracuje.“
Ačkoliv je někdy pedagogická práce velmi náročná, Jana si neumí představit, že by dělala něco jiného. „Baví mě práce s dětmi, je pro mě důležité rozvíjet mezi námi vztahy, a když od nich dostanu pozitivní zpětnou vazbu, pohání mě to dál,“ usmívá se. I proto založila svůj profil na Instagramu a sdílí na něm drsné i krásné chvíle ze svého profesního života. Pokud vás zajímá, kolik tedy vlastně vyučující berou, jakou mají pracovní dobu a zda se dá dopředu nějak poznat, jaká je škola, na níž nastupují, přečtěte si rozhovor Marie Vejvodové na webu Heroine.cz.