přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Rodina v síti: Internet je nejlepší učitelka - pokud se v ní vyznáte. Pár tipů na dobré vzdělávací zdroje v kyberprostoru

Internet, to je nikde nekončící knihovna textů, nahrávek a videí. Není těžké se v ní ztratit, ale když se ji naučíme používat smysluplně, je to ta nejlepší učitelka. Přinášíme pár tipů, jak internet využívat k zábavnému vzdělávání. 

Výhody online vzdělávání jsou jasné:

  • můžete se učit kdykoli a kdekoli
  • můžou se spolu učit děti, které nesedí za jedním stolem
  • je to levnější než navštěvovat kurzy a ušetříte i za učebnice

Pozor ale i na nezpochybnitelné háčky:

  • Internet je plný lákavých věcí, snadno se od učení zabloudí k zábavnějším věcem
  • technologie nejsou samospásné, i tady je klíčová vůle se učit
  • ne všechny internetové zdroje jsou pravdivé

Jaké zdroje a stránky tedy používat, aby to k něčemu bylo?

  1. Wikipedie

Učitelé vyšších stupňů škol neradi vidí, když je Wikipedie jediným zdrojem seminárních prací, pravda však je, že je to zdroj poměrně spolehlivý a pravdivý. Psát na Wikipedii sice může prakticky kdokoliv, systém je ale dost propracovaný a všechny články jsou editované a kontrolované dalšími lidmi. Řekněte dítěti o možnosti stát se autorem Wikipedie – napsat nebo rozšířit wikipedické heslo na téma, které mě zajímá, je svým způsobem smysluplnější, než napsat seminárku, která skončí na dně učitelova šuplíku. Osvícení učitelé jsou si toho vědomi a čím dál častěji se stává, že místo psaní seminárních prací vyžadují právě vložení textů na Wikipedii.

  1. Khanova škola

Dnešní děti mnohem raději vstřebávají informace z videí než z psaných textů. Khanova škola je k tomu ideální – najdete tady mnoho výukových videí z nejrůznějších oborů. Jsou většinou v angličtině, ale mají české titulky.

  1. Seduo

Má vaše dítě nějaký specifický a vážnější zájem? Zkuste pro něj najít online kurz. Kurzy Seduo mají obecně velmi dobrou kvalitu a mnoho z nich je zdarma. Když absolvujete celý kurz a složíte test, můžete získat dokonce certifikát.

  1. Jak na matematiku a prvouku

Na matematiku je dobrá aplikace sCool Matematika, prvouku si lze procvičovat pomocí Hravouky.

  1. Jak na jazyky

Ověřenou aplikací na cizí jazyky je Duolingo.

  1. Youtube

Na Youtube lidé nahrávají spoustu hloupostí, ale lze se z něj i učit. Vyzkoušejte ho třeba ve chvíli, kdy vám nefunguje něco v počítači nebo na mobilu. Lidi baví nahrávat výuková videa a pravděpodobně najdete nějaký videonávod, jak zaseklou věc "opravit". Youtube je zlatým fondem i v návodech na nejrůznější ruční práce.

  1. Otevřené vzdělávání

Mnoho užitečných a zdarma online zdrojů najdete na webu otevrenevzdelavani.cz

Více na této kartě, klikněte na ni:

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s