Šikana se vyskytuje ve všech kolektivech a ve všech věkových skupinách. A samozřejmě i v českých školách. Dobrou zprávou je, že před pěti lety jí bylo více. Špatnou zprávou je, že ji v různé míře zažívá až třetina dětí.
Podle čerstvé zprávy České školní inspekce až třetina desetiletých dětí ve třídách s horším klimatem - neboli ve školách, kde se tolik nedbá o dobré vztahy - alespoň jednou týdně zažívá výsměch či nadávky spolužáků nebo jejich šikanující nezájem. Oproti roku 2011 je ale šikany mezi dětmi o něco méně.
Při šikanování často nejde o hrubé násilí, ale o méně nápadné, opakované posměšky a naschvály, které dítě ubíjejí psychicky, zahánějí ho do kouta, berou mu radost ze života.
Spolužák (nebo spolužáci) dítěti sebere svačinu, nebo do ní plivne, strká do něj, posmívá se jeho vzhledu, pomlouváním dítě izoluje…
Na webu www.minimalizacesikany.cz v sekci Jak poznám, že mi šikanují dítě jsou uvedeny příznaky změny chování dítěte, které by rodiče na případnou šikanu mohly upozornit.
Zpráva České školní inspekce se mimo jiné zabývá zkoumáním toho, jaký podíl šikany má úspěšná a málo úspěšná třída. Zjištění se dalo očekávat: v úspěšných třídách (ve smyslu dosahovaných znalostí) je šikany méně.
Podívejte se na video ze série Vši ve škole Taky jste zažili šikanu?
V několika minutách shrnuje, co dělat a na koho se případně ve škole obrátit, pokud jste došli k závěru, že vaše dítě někdo šikanuje.
V první řadě ale naslouchejte svému dítěti. Všímejte si ho, projevte mu svou podporu a důvěru. Dohodněte se s ním na dalších krocích. A nedělejte nic bez jeho vědomí, radí odborníci z projektu Minimalizace šikany.
https://www.stream.cz/vsi-ve-skole/10005360-taky-jste-zazili-sikanu
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.