přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Stahujete obsah bez placení? Ujasněte si autorská práva a proberte to i s dětmi

16. březen 2019

Věděli jste, že se vaše dítě může stát tváří reklamy, aniž byste s tím vy nebo ono souhlasili? Stačí, když svou fotku bude neopatrně sdílet na sociálních sítích. Na internetu je možné skoro všechno, ale pořád tam platí autorská práva. Ujasněte si, v čem spočívají a jaké vám to ukládá povinnosti (ale i práva). A proberte to i s dětmi.

Něco stáhnout z webu a nahrát na sociální síť je jednoduché, ale nezapomínejme, že i na Facebooku nebo Instagramu platí autorská práva. Měli bychom taky vědět, jakých práv se my sami vzdáváme ve chvíli, kdy na sociální síť něco pověsíme, a jak si pohlídat aspoň to, co ohlídat lze.

Na co máme právo

Není pravda, že jakmile nahrajeme něco na sociální síť, už nám to nepatří. Pokud něco vložíte na Facebook, Instagram, Twitter nebo třeba Youtube, jste stále vlastníky. Provozovatelé sociálních sítí ale negarantují, že vaše fotky či videa nebudou zneužity někým dalším. Když obsah smažete, už by ho neměl nikdo šířit (někdy se to ale ilegálně děje pomocí printscreenů - vyfocené kopie - smazaného příspěvku. Co s tím? Nikdy nedávejte na sociální sítě nic, co nechcete, aby se šířilo, anebo nahrajte fotografie v malém rozlišení, aby se s nimi nedalo dále pracovat.

Facebook může použít profilovou fotku vás nebo vašeho dítěte k reklamním účelům – může například šířit informaci o tom, že sledujete nějakou stránku a tím lákat další uživatele. Tato možnost se ale dá v Nastavení vypnout.

Stejně tak lze nastavit, aby repozitář fotografií Flickr nenabízel vaše fotografie v tištěné podobě k prodeji. Pokud by tak učinil, měl by vám vyplatit 51% podílu zisku.

Stahovat a volně šířit lze jen to, co bylo vydáno pod licencí Creative Commons – filtrovat takové fotografie lze například v Googlu zadáním https://search.creativecommons.org nebo www.flickr.com/creativecommons. Původ fotografie lze ověřit přes www.tineye.com nebo images.google.com.

Pokud máte fotografie nebo jakékoli jiné dílo, které šířit chcete, a nevadí vám žádné úpravy a sdílení, zveřejněte je pod variantou licence CCBY. Pokud nechcete, aby se dále šířilo a měnilo, zvolte variantu licence CC BY-NC-ND.

Autorské právo obsahuje jednu velkou výjimku: oblast vzdělávání. Pro vzdělávací účely – třeba do referátu – je dovoleno citovat cokoli, má to jen jednu podmínku: poctivě uvést zdroj. Stejně tak ve chvíli, kdy chcete dále šířit něčí video z Youtube, musíte mít jeho souhlas.

Na co právo nemáme

Nahrát na Facebook, Youtube nebo třeba ulozto.cz něčí dílo (báseň, fotografii, film…) bez jeho vědomí a souhlasu. Takovou věc smí udělat pouze autor.

Pár rad k dobru

V každé zemi platí jiné autorské právo, a to jak pro možnosti stažení, tak šíření.

Pokud vám někdo nabízí možnost stáhnout stáhnout si placený program zdarma, buďte ostražití – může obsahovat vir.

A ta nejdůležitější na závěr

Učte své děti respektovat autorská práva a nepoužívejte kradené programy a nepouštějte si kradené filmy nebo hudbu. Pokud nechcete za programy a aplikace platit, hledejte tzv.freeware – programy a aplikace vyvíjené tak, aby byly zdarma dostupné. Jejich seznam je najdete na stahuj.cz nebo slunecnice.cz.

Více na této kartě:

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s