přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Každodenní romantika, nebo hádka? Věci, které mohou zachránit, nebo posílit váš vztah

„Odcizení, nikoliv hádky, jsou to, kvůli čemu se lidé rozcházejí,“ říká párový terapeut Petr Kačena. Z povahy své práce se s lidmi setkává v okamžicích vztahové krize nebo rozpadu vztahu. O tom, co k nim nejčastěji vede, ale podle něj často máme naprosto mylnou představu.

Absolutní sjednocení ve vztahu může podle psychologa škodit. Odlišnost a tajemství je totiž to, co vytváří přitažlivost.Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Co uděláte, když od vás někdo žádá radu, jak mít dobrý dlouhodobý vztah?

Nová škola manželského poradenství vesměs rady nedává, klient by neměl předpokládat, že po získání nějaké tajné moudrosti dojde k trvalému štěstí. Nicméně během praxe člověk samozřejmě získá určitý vhled a nadhled, a můžu si tak snad dovolit poslat do světa pár obecných postřehů a doporučení.

Psycholožka Iva Rolederová se v praxi setkává s lidmi žijícími v otevřených vztazích.
Foto: Heroine / archiv Ivy Rolederové

Nemonogamní vztahy jsou cesta, jak vyslyšet své touhy a být v souladu sám se sebou, říká psycholožka

Polyamorie

Jaký problém je pro dnešní vztahy typický?

Velký problém dnešní lásky je předpoklad, že hádka je příznak vážných potíží. Jenže mnohem větší nesnáze přináší absence hádky a tutlání nespokojenosti, ke kterým tenhle předpoklad vede. Nemluvit o problémech vždycky vede k nedorozumění, vymýšlení domněnek o příčinách chování druhého, ale hlavně k postupnému odcizení. A odcizení, nikoliv hádky, jsou to, kvůli čemu se lidé rozcházejí.

Jeden můj klient popsal svoji zkušenost takto: „Zjistil jsem, že když připustím, že je mezi námi problém a že ho chci řešit, jako by ten problém zmizel. Žena je z ničeho nic spokojená, i když jsem vlastně nic neudělal.“ To je přesně ono – nesoulad se vyřešil i jen tím, že se o něm mluví.

Jak ale od hádek neutíkat, když je nám v konfliktu nepříjemně?

Hádky partnerů by rozhodně neměly vypadat jako televizní debata dvou politiků, jejichž primárním cílem je debatu vyhrát a ještě u toho oponenta ponížit. Porážka v debatě vytváří chuť to tomu druhému při nejbližší příležitosti vrátit. Lepší je si druhého pozorně poslechnout, zjistit detaily, prožitky, myšlenky… Cílem je přece potkat se na oboustranně přijatelné dohodě.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!