Nechtěný únik moči není problémem jen starých a nemocných lidí. Může postihnout i mladé ženy, muže, a dokonce i děti. Jaké jsou nejčastější druhy inkontinence u mladších ročníků a jak se nepříjemných obtíží zbavit?
Zánět močových cest je bakteriální infekce probíhající v soustavě močových cest. Jedním z několika příznaků onemocnění může být právě i únik moči. Infekce se dá léčit pomocí antibiotik a bylinných přípravků (urologické nebo brusinkové čaje), které se dají využít i jako preventivní opatření.
V těhotenství není samovolný únik moči nic neobvyklého. Plod dítěte tlačí na močové ústrojí a tím se zmenšuje kapacita močového měchýře. Po porodu je svalstvo pánevního dna ochablé, a pokud se samovolně nevrátí do původní kondice, je potřeba jej začít zpevňovat pomocí speciálních cviků.
Přetížení pánevního dna může být způsobeno přílišnou fyzickou aktivitou a zátěží. Například gymnastky vyvíjejí při každém doskoku nitrobřišní tlak a svaly pánevního dna mohou pod neustálým tlakem začít ochabovat. Pokud máte přetížené pánevní dno, nemusíte se sportem nutně skončit, ale je důležité umět svaly uvolňovat.Potíže lze odstranit rehabilitačním programem.
Stresová inkontinence nemá svůj původ v psychice, jak by mohl název napovídat. Jedná se o únik moči zapříčiněný náhlým nitrobřišním tlakem – například při kýchání, kašli nebo smíchu. Příčinou jsou uvolněné svaly kolem pánevního dna, které je potřeba posilovat. Pomáhá i elektroléčba, laser a v pokročilejším stadiu onemocnění se lze uchýlit k invazivním formám léčby.
TIP: Pokud vás trápí únik moči, vyberte si ze široké škály inkontinenčních pomůcek pro ženy. Ty vám zaručí kvalitní život bez obav a stresu z následků nechtěného úniku moči.