Jaké to je být psycholožkou, která až ve 37 letech zjistí, že má ADHD? A které se občas také vůbec nic nechce? Nejen o tom mluví v novém čísle časopisu Heroine Olga Vlachynská. V dubnovém vydání se také ve velkém věnujeme vzdělávání. Na to, jak by měla vypadat škola, která by byla pro děti opravdu motivující, jsme se ptali těch nejpovolanějších.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
právě držím v ruce nové vydání Heroine a těším se z něj. Nevím, který článek bych vám chtěla doporučit víc a který dřív. Vezměme to tedy popořadě… Na obálce se usmívá a nad židlí levituje Olga Vlachynská. Psycholožka, která provokuje každým svým postem na sociálních sítích, v životě ale pomáhá v křehkých chvílích. Ostatně i těmi svými posty pomáhá. Když si totiž na LinkedInu přečtete příspěvek o někom, kdo jel na dovolenou, aby tam napsal knihu, ale nezvládl to, protože místo toho scrolloval a sjížděl seriály na Netflixu, je to až úlevné. A zároveň výjimečně upřímné.
Pro časopis nám Olga popsala, jak vypadá jedno takové obyčejné ráno v hlavě neurodivergentní psycholožky. Nechce se jí vstávat, potřebuje svou dávku dopaminu, a tak se sjede na sítích a pak… Nebudu prozrazovat víc, přečtete si sami a rovnou pokračujte rozhovorem, kde Olga Vlachynská a Martina Bechyňová popisují, jak se žije ženám s ADHD. Dost možná se v tom taky poznáte a nebude na tom nic divného, spousta z nás se na škále pohybuje dál od toho, co je považováno za normu. Téma ADHD u žen brzy zaplaví veřejný prostor, protože právě vychází kniha Roztěkané, o které nám napsala jedna z jejích dvou autorek, naše spolupracovnice Klára Kubíčková.
Pro rodiče dětí školou povinných jsme připravili velký Speciál o školství. Mluvili jsme s ministerstvem, Českou školní inspekcí, řediteli, psycholožkami, učitelkami a učiteli i se samotnými studenty a studentkami.
Zaměřujeme se na problémy, které trápí české školství, ptáme se, kdo za ně může, a hledáme pozitivní vzory a příklady dobré praxe. Přečtěte si o tom, jak by mohla vypadat škola, do které by vaše dítě chodilo s radostí.
Znáte někoho, kdo spal se svým učitelem nebo učitelkou na střední? Skoro bych se vsadila, že ano. Vztahy mezi žactvem a učiteli a učitelkami nikdo oficiálně nezakazuje, jsou přitom více než problematické a mohou mít vážné dopady. O lásku v nich jde málokdy. Lukáš Houdek a Barbara Herz zpovídali osoby, které podobnou zkušeností prošly, a zároveň se v textu ptají, kdo by měl vlastně v téhle oblasti nastavovat etické hranice.
Moje Heroine Eva Nečasová
Všechny držitelky ocenění Moje Heroine jsou úžasné a inspirativní osobnosti, které mění svět k lepšímu. Tentokrát představujeme Evu Nečasovou, jejíž mise mění způsob, jakým se děti seznamují s umělou inteligencí. Díky její práci se děti učí nejen využívat technologie, ale také chápat, jak se s nimi vyrovnat v rychle se měnícím světě. Přečtěte si, jak můžete svým dětem pomoci nebát se budoucnosti a jak AI změní školství.
Přílohu Sustainable tentokrát ovládly farmářky. Ekologické zemědělství je pro ně jedinou možnou cestou. Pěstují plodiny udržitelně a s respektem k přírodě a zemi. Co si z přírody berou, to jí chtějí vracet. Regenerují půdu, obnovují biodiverzitu a budují udržitelné farmy, které mění tvář krajiny i budoucnost nás všech.
Přeju vám inspirativní čtení!
Michaela Kramárová
Novinka! Ode dneška (čtvrtek 10. 4.) vysíláme videopodcast Hlas Heroine. Moderuje Ilona Kleníková a kromě vzácných hostek a možná i hostů si před mikrofon zve i redakci Heroine. V prvním díle vyzpovídala naši coverstar Olgu Vlachynskou a spolu redakcí debatovala o AI modelkách. Taky má pro vás na tento týden jednu mikrofeministickou výzvu. Nalaďte se na naše vlny, poslouchejte Hlas Heroine.