Možná netrpělivě vyhlížíte léto, ale na nové vydání Heroine už čekat nemusíte. Přečtete si úvodník šéfredaktorky Michaely Kramárové a prohlédněte si i fotky ze zákulisí.
Kdyby se ta kniha jmenovala jinak, nejspíš bych si jí nevšimla. Jenže se jmenuje Nebuď p*ča. Je o dětech, které zažily věci, co by žádné děti neměly zažít. Tomáš Morávek v ní často zmiňuje i „tety a strejdy“, zaměstnankyně a zaměstnance ústavů, kteří vyhořeli, jsou lhostejní nebo zlí. Chovají se tzv. jako p*ča.
Rozumím, že není vůbec snadné zachovat se v práci každý den a v každičký moment jako ta největší superhrdinka, o kterou se lze opřít jako o skálu. Snažíme se být pro své děti tím nejlepším dospělým, ale navzdory tomu často selháváme, protože prostě už nemůžeme, jsme unavení nebo třeba v daný moment neschopní najít správné řešení. Kniha má motto: „Nenaučíme dítě chovat se lépe tím, že ho donutíme cítit se hůře.“ Tvrdá ruka vychovatelů nebo systému, který každého srovná do latě? A koho ne, toho zlomí. S Tomášem jsme si o jeho vychovatelských zkušenostech povídali a pak jsme se rozhodli, že musíte dostat i ukázku z knihy. Je to síla.
Dalším velkým tématem tohoto čísla jsou všemi diskutované změny v systému důchodů. Konečně by mohly znamenat dobrou zprávu pro ženy, protože stávající uspořádání jim vysílalo strašlivou zprávu: Chcete se na důchod zaopatřit dobře? Nebo alespoň tak jako muži? V tom případě nemějte děti. Starejte se jen o sebe! Rozhovor socioložky Lenky Simerské se zakladatelkou Sítě pro rodinu Rut Kolínskou tenhle problém ukazuje na životním příběhu Rut, náš servisní průvodce Jak mít lepší důchod se naopak snaží poskytnout obraz komplexnější, systémovější.
Přeju si, abychom jako společnost začali náležitě oceňovat ty, kteří nemyslí jen na svůj osobní prospěch, ale pracují pro nás pro všechny, starají se a pečují. Zkusme docenit ty, kteří se nechovají jako p*ča. Tomáši, musela jsem si ten obrat půjčit, díky!
Máte ve svém okolí ženu, která mění svět kolem sebe? Nominujte ji do 30. 6. ve výzvě Moje Heroine! V rubrice Moje Heroine 2023 si přečtěte o letošních držitelkách titulu. V podcastu Hlas Heroine s hrdinkami vedeme rozhovory a na podzim pro vás chystáme konferenci. Podrobnosti prozradíme už brzy!
Představujeme Moje Heroines. Lucie Poubová a Kristýna Holubová založily Swap Prague a propagují nový životní styl, pro který je podstatné nacházet radost jinde než v nezřízené spotřebě. Swapujte oblečení, kytky, doplňky nebo třeba knihy a myslete na to, jak udělat radost sobě i druhým.
Možná v rámci změn v důchodovém systému probíhá neviditelná revoluce, která ženám zvýší penze. Mezitím si ale na životním příběhu Rut Kolínské ukážeme, jak málo se stát odvděčí ženám, které pečovaly o své děti, socioložka Lenka Simerská vysvětlí, že nás pay gap bude provázet až do smrti, a ekonomka Klára Kalíšková ukáže, co by ženy měly dělat, pokud by chtěly mít ve stáří stejně peněz jako muži.
Myslíte si, že stroje jsou neomylné, objektivní a nestranné? Tak na to zase rychle zapomeňte. Umělá inteligence je právě taková, jací jsou její tvůrci (a tohle maskulinum není ani moc generické). Seznamte se s Joy Buolamwini, počítačovou vědkyní a aktivistkou, která zkoumá zakódované předsudky.
Pracuje s dětmi v ústavních zařízeních, vede neziskovku, prošel si obviněním z pedofilie a nepříjemným soudním procesem. Přesto Tomáš Morávek necítí zášť a o svých zážitcích napsal knihu s názvem, který by mohl být mottem pro dobrý život tak nějak obecně: Nebuď p*ča.
„Doufám, že mi cesta pomůže, ale raději zbytečně nepřemýšlím. Kolik já se napřemýšlela hodin a nikam to nevedlo,“ vzpomíná Adéla Elbel na svou první pouť do Compostely. Náš feel good speciál jsme tentokrát věnovali chůzi. Přečtěte si, jak to udělat, aby nás po dlouhém výšlapu nebolely nohy ani duše. Je barefoot ta správná cesta?