„Já nespím moc dobře, jsem nervózní tučňák,“ napsal mi před pár týdny kamarád do chatu. To mě zaujalo. Jak na to přišel? Jednoduše. Hodinky a aplikace mu určí, jaký je typ spáče. Ten je reprezentován nějakým zvířetem. A aplikace obratem doporučí, co dělat, aby člověk spal líp. Začalo mě to zajímat. Nespím sice jako špalek, jsou lepší a horší noci, ale asi by to šlo nějak zdravěji. Jeho tučňák mi trochu hlodal v hlavě. Takže když přišla nabídka výzvy, co bych chtěla v životě zlepšit s pomocí hodinek a skládacího mobilu od Samsungu, měla jsem jasno: chci také vědět, co jsem za zvíře a co případně dělat pro zdravější spánek.
Spím ráda a mám pocit, že v podstatě dobře. Jasně že jsem přes den občas unavená, ale kdo z nás není! Také usínám skoro každý večer se sluchátky v uších, pomáhá mi to zahnat neodbytné myšlenky a zabrat. Ale nebylo by lepší usínat bez nich? Co když mohu být odpočatější, honí se mi v hlavě, když vybaluji hodinky a nastavuji telefon. Jde to snadno, telefon si skvěle přebere kontakty i většinu aplikací z mého starého. A za pár minut už si užívám to sklapování, jsem totiž také v týmu těch, kteří ten pohyb na konci devadesátek milovali a u smartphonů jim chyběl.
Bude trvat sedm nocí, než Galaxy Watch6 analyzují mé spací návyky. Hodinky jsou tenké, takže na ruce při spánku vůbec nevadí. Ani přes den o nich téměř nevím. S telefonem je to podobné, je malý a vejde se mi skvěle do kapes. Jsem zvědavá a trochu si o aplikaci zjišťuji. Vychází ze čtyř chronotypů, se kterými pracují (nejen) spánkoví odborníci, rozšiřuje je ale na osm. Reprezentuje je osm zvířat. Následně pak každému typu doporučí, co dělat pro lepší a zdravější spánek. Tipy jsou v souladu s doporučeními National Sleep Foundation, což oceňuji. Nejde o žádný random spací horoskop. Těším se: budu Pohodový mrož nebo třeba Citlivý ježek?
Styl a pohodlí se spojují v absolutní harmonii a přinášejí Galaxy Watch6 ve velmi přitažlivém, tenčím a nenápadnějším tvaru. Ergonomický vzhled hodinek navíc doplní nadčasový kruhový design, který dokonale obejme celé vaše zápěstí a postará se o příjemné nošení. Nyní s ještě personalizovanějším zdravotním profilem a lepším sledováním spánku.
Po sedmi dnech přichází rozčarování. Výsledky mě zklamaly. Aplikace Health v telefonu ukazuje, že spánkové skóre je nízké, spím neefektivně, málo regeneruji a jsem v noci docela často vzhůru. Jako… Opatrný jelen. Celou noc v podstatě ve střehu prchnout před predátorem. Hm. Nic moc.
Jelen se vzápětí objevuje na displeji hodinek a aplikace přichází s doporučeními, jak spánek zlepšit. Upřímně – ne, že by to bylo tak velké překvapení. Žádné jídlo, kofein ani mobil před spaním, naopak snídat, meditovat, mít dostatek aktivity během dne a před usnutím dechové cvičení. Rady jsou to jednoduché. Ale to většinou znamená, že jejich dodržování je snadné.
Člověk totiž většinou ví, co by měl dělat. Ale také si moc dobře umí říct: dneska výjimečně nebudu. Nemám náladu. Vždyť jindy to vlastně všechno dělám. Jelen to samozřejmě tuší, aplikace tak rovnou své tipy nabízí jako seznam úkolů na každý den s políčkem „check“. Aby měl člověk hezky přehled, kdy se flákal. Tak do toho!
Další týden se snažím dodržovat doporučení. Zaškrtávání políček je zábavné. Raduji se z dílčích úspěchů, hodinky třeba samy poznají, kdy chodím nebo kdy cvičím, aktivita se měří parádně. Mám radost, že se vlastně docela hýbu.
Některé další návyky mi jdou také dobře: vzbudit se přibližně ve stejnou hodinu, nasnídat se – všechna políčka zaškrtnuta. Vstát rychle z postele, to by také šlo – kromě víkendů, protože ranní kafe a knížka v posteli, to si nedám vzít! Nepít kofeinové nápoje před spaním – check, nedívat se před spaním do mobilu – ehm, ehm, tam mi to moc nejde a každodenní meditace také nic moc. Dvakrát jsem vyzkoušela tu, co nabízí telefon. Mám pocit, že je vlastně splněno, ale jelena neošálím. Celkové skóre spánku se moc nelepší.
Jsem trochu rozčarovaná. To spím fakt tak špatně? Opravdu se v noci probouzím a vlastně o tom nevím?
Originální skládací konstrukce Galaxy Z Flip5 nabízí uživatelům jedinečné zážitky, které jen posilují elegantní kompaktní provedení, bohaté možnosti personalizace a skvělý výkon. Konstrukci oproti předchozím generacím ještě vylepšuje nově řešený pant, díky němuž nové telefony vynikají elegantním, a přitom robustním provedením. Mezi další velké přednosti patří vynikající parametry a vlastnosti fotoaparátu a kamery, například funkce FlexCam pro fotografování z nezvyklých úhlů.
„Iren, klid,“ přichází jako vždy na pomoc kamarádka Markéta s „evidence based“ radou. „Důležitý je, jak se ráno cítíš ty. Ty jsi prostě jedničkářka a rozčiluje tě, že nemáš ideální skóre. Jak říká jedna doktorka z Národního ústavu pro duševní zdraví, někoho prostě tyhle aplikace moc rozčilují a kvůli stresu pak spí daleko hůř.“ Jenže druhým dechem také potvrzuje, že všechno, co doporučují hodinky, je dobré dodržovat.
Musím jí dát za pravdu. Za prvé: nemohu chtít výsledky hned. A za druhé: díky aplikaci vidím, co mi vlastně dělá největší problém. Zastavit se. Zklidnit se. Vědomě si najít čas, kdy budu sama se sebou. Kdy se nenechám rozptylovat těmi možnostmi, které se pořád nabízejí: přečíst celý internet, dokoukat všechny seriály, půjčit si v knihovně další knihy, dát si je na noční stolek a po měsíci je zase vrátit... Tohle mě určitě mimo jiné obírá i o zdravý spánek. Víc, než jsem si myslela.
Ještě přibližně před rokem jsem docela pravidelně meditovala, během letoška se to někam vytratilo. Určitě bych se k tomu chtěla vrátit. Navíc všímavost se dá trénovat i během procházek, všímavá může být i práce nebo jóga. A tak si nastavuji plán na pár dní dopředu: rozmyslím si aktivity přibližně na týden a napíšu si je do diáře i telefonu. Který den si užiju všímavou procházku mlhavým podzimním lesem a pak focení, protože s tímhle mobilem je každá fotka dokonalá.
Plánuji, kdy si dám do těla se cvičitelkou Kristýnou v posilovně, kdy si naopak zacvičím venku – Kristýna totiž natočila super videa, třeba jak využít lavičku v parku jako posilovací stroj. A protože se dá Flip ohnout a na displeji je parádně vidět, mohu si užívat protažení i třeba venku. Rozmyslím si také, kdy opravdu bude doma klid a já si sednu na dvacet minut do ticha. A místo podcastů si před spaním pustím do uší bílý šum nebo meditaci z aplikace. Takhle mám mnohem větší šanci na úspěch, než když si řeknu: někdy se k tomu dostanu.
Seznam v telefonu a v hodinkách, kde si jednoduše odškrtáváte jednotlivé úkoly, pomáhá nastavit žádoucí návyky a je i dobrou motivací. Mám mnohem lepší přehled o tom, co opravdu dělám. A také mnohem menší prostor pro výmluvy. Spánkové skóre se mi některé noci lepší. Jsou dny, kdy usínám bez sluchátek.
A mám opravdu radost. Některé dny se cítím odpočatější, a když se stane, že některou noc spím méně (třeba kvůli nějakému večírku), nejsem další den rozhodně tak odrovnaná. Jako bych měla „naspáno“ dopředu. Jsem ráda, že jsem si udělala inventuru svých návyků – od pohybu po spánek – i že jsem si nastavila některé nové. A také jsem si díky aplikaci Samsung Health ověřila, že meditace mindfulness a celkové zklidnění je něco, co bych ve svém životě jednoznačně uvítala. Že by tip na další výzvu?
Za poskytnutí prostor k focení děkujeme Almanac X Alcron Prague.