Osvobodit nohy, které většinu zimy chodily sešněrované a zavřené ve vyšších a těžších zimních botách, je skvělý pocit. I když nějaké barefoot boty na zimu mám, na jaře a hlavně v létě jsou nohy přirozeně mnohem svobodnější. Otestovala jsem troje boty z kolekce Colors in Bloom, kterou prodává Baťa, a mám další důvod těšit se na jaro.
Jednu dobu jsem nosila jenom barefooty, teď je střídám s těmi konvenčními, a to zejména kvůli designu. Hlavně když jde o formálnější příležitosti, mají podle mě barefoot boty své limity. Ovšem když jsem zhruba před deseti lety řešila, jaké první boty pořídit dceři, bylo barefoot obouvání ještě hodně alternativní volbou – boty jsem objednávala ze zahraničí na základě tipů ze skupin na sociálních sítích. Ani se mi nesnilo, že jednou nakráčím do pobočky velké značky a budu si vybírat z celé barefoot kolekce. To, že barefoot nebo minimalistickou obuv už vedle specializovaných obchodů nabízejí i velké obuvnické značky, je podle mě zázrak na úrovni toho, že v supermarketech běžně najdeme veganská jídla.
Ale zpátky k botám. Vyzkoušela jsem tři modely značky Baťa, která tak reaguje na poptávku po skutečně zdravém obouvání. Jarní kolekce Colors in Bloom je vyvedená v jemných pastelových barvách – světle růžové, žluté a bledě modré v kombinaci s bílou. Sestává z kožených i textilních balerín a vycházkových tenisek. Tvarově jsou to boty spíš umírněné, žádná designová divočina.
Tímto si tedy odpůrci barefoot obuvi, kteří „bosé boty“ odmítají, protože jsou podle nich nevzhledné, můžou svůj hlavní argument škrtnout. Jasně, je to otázka osobního vkusu, ale tohle jsou moc pěkně zpracované sympatické boty, které se dají univerzálně nastylovat. A vsadím se, že kdo je nezná, nebude mít ani tušení, že se jedná o barefooty. Nejsou to žádné „ploutve“ nebo „klaunské boty“, jak se o barefootech někdy říká.
Dalším častým argumentem proti barefootům je, že takové boty nejsou dobré do města, tedy na tvrdé a rovné povrchy. Na to má Baťa taky odpověď: tenisky z nové kolekce Colors in Bloom jsou vybaveny podešví s technologií FlotActive. „Pryžové lamely uvnitř podešve se při došlapu přizpůsobují vašemu chodidlu a podporují maximální tlumení nárazů,“ uvádí doslova výrobce. A ten vlnkovitý reliéf, který je na teniskách vidět i z boku, zase zajišťuje dobrý grip. Dodejme, že najít ve městě tvrdý rovný povrch je vlastně celkem vzácnost. Tvrdý možná, ale rovné povrchy se vyskytují leda tak v nákupních centrech. Ulice jsou naopak běžně plné prasklin a hrbolů, jsou tu obrubníky, nerovná dlažba a další zvrásnění, která nohy v barefoot botách spíš příjemně stimulují.
Nicméně je fakt, že když člověk spěchá po městě s batohem nebo s těžkým nákupem, tak dusat po asfaltu v ultra tenoučkých barefoot botách nemusí každému dělat dobře. A ulevit si od nárazů pomocí lamel v aktivní podešvi je velmi pohodlné. Přitom Baťa nedělá kompromisy, pokud jde o flexibilitu. Baleríny s pružnou certifikovanou FSC podešví z přírodního kaučuku jdou lehce ohýbat podélně i příčně a čtyři milimetry silnou podešví lze kroutit všemi směry okamžitě, u tenisek FlotActive po chvilce promačkávání cítím, že také povolují.
Mezi barefoot parametry patří i měkký opatek – ten je u konvenční obuvi zpevněný, aby pomáhal noze zůstat ve „správné“ pozici. U barefoot bot se nic nepodepírá, noha se má přirozeně namáhat sama a opatek nesmí omezovat pohyb kotníku. Tenisky z nové kolekce Baťa, které jsem zkoušela, mají opatek prošitý a jen mírně vyztužený. U testovaných textilních balerínek, které jsou z pružné síťoviny, je opatek pevnější a hádám, že u přísných barefoot expertů a expertek by neprošel. Bez něj by ale baleríny z tohoto materiálu vůbec nedržely tvar – byly by to spíš takové ponožky na podešvi. Jinak tu samozřejmě není žádná podpora klenby, aby se noha mohla svobodně hýbat a pracovat, jak to příroda zamýšlela. A stélku Ortholite Hybrid, která svými dvěma milimetry změkčuje došlap, takže má člověk pocit, jako by chodil po mechu, si barefoot ultras mohou případně vyndat. Já si ji ale ve městě v botě ráda ponechám.
To, co mi vedle ohebné podešve přišlo vždycky nejdůležitější, je prostor pro prsty. A toho je v barefoot kolekci od Bati dost. Mohla bych přikládat pravítko z vnitřní strany boty a demonstrovat, že palcová linie se lehce stáčí dovnitř, což je také proti přísným pravidlům barefoot. V botě je ale pocitově místa dost a se správným nadměrkem (který bývá půl až jeden centimetr, ale záleží na individuálních preferencích) moje prsty utlačované nejsou. Kdo má výrazně širokou nohu nebo chodidlo širší v oblasti prstů, měl by ovšem zkoušet obezřetně. Balerínky jsou nicméně na moji úzkou nohu a nízký nárt příliš volné a vyzouvají se mi, takže příště raději vyberu z nabídky ty s páskem přes nárt.
Vítězkami mého testování jsou tak nakonec bleděmodré tenisky s FlotActive podešví. Vyhrály to u mě jednoduchým střihem a také jedním drobným detailem: jsou vyrobené z usně, která má vyšší podíl zrnitosti, což je obvykle považováno za vadu. Díky speciálnímu opracování se z nedostatku stalo plus, boty dostaly svůj „raw“ vzhled a využil se i materiál, který by se jinak musel vyřadit.
Ortodoxní barefoot experti a expertky by nejspíš tento barefoot design od Bati považovali spíš za dobrý kompromis než za čistý barefoot. Pro ty z nás, kdo chceme do města hlavně boty, které nohu neomezují, poskytují dostatek prostoru, a přitom vypadají jako „normální“ boty, je ale jarní kolekce Colors in Bloom dobrá volba.