konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Když se z narození miminka stane noční můra, která vám nedá spát. Jak vyléčit trauma z porodu

22. srpen 2024

Porod. Už jen to slovo spouští u lidí celou škálu emocí – od extrémně pozitivních až po ty nejhorší. Porod je totiž mezní situace, kdy jde jednoduše o všechno, a žena nemá mnoho příležitostí si ho předem natrénovat. Pokud se něco pokazí nebo se jen nestane něco, co se stát má, může vzniknout trauma. Podobně jako u lidí, kteří zažili válku, dopravní nehodu nebo přírodní katastrofu.

Foto: Shutterstock

Na porodním sále se rozhostí ticho, přístroje pípají a matka z porodního lůžka vidí jen záda zdravotníků, kteří cinkají nástroji a něco nesrozumitelného si mumlají. Zdá se, že to trvá věčnost. A i když to pak dobře dopadne a ozve se křik miminka, okamžiky hrůzy už matce z hlavy nikdo nevymaže. Právě taková situace, kdy vnímáme, že život miminka je v ohrožení, je jedním z častých zdrojů porodního traumatu - zdaleka však ne jediným.

Porodní trauma je termín, který se dříve používal zejména pro fyzické poranění dítěte nebo matky, které vzniklo v období porodu. Dnes se ale týká i psychických potíží, které porod může způsobit, a to nejen matce, ale i dalším účastníkům a přihlížejícím – otci dítěte nebo personálu porodnice. „Typickými spouštěči jsou předčasný porod, překotný nebo naopak protahovaný porod, akutní císařský řez či instrumentální porod, pochopitelně úmrtí či zdravotní potíže dítěte, závažné porodní poranění, separace dítěte a matky, nerespektování autonomie a důstojnosti ženy, nedostatečná komunikace nebo porodnické násilí,“ píše publicistka a dula Milena Jeřábková.

Jako u ostatních druhů traumatu hraje roli i psychická odolnost jedince a podpora, kterou má nebo nemá k dispozici. A i když už trauma vznikne, lze se z něj uzdravit. Psychické trauma se dá hojit a potenciál léčení už v sobě máme. „Lidský organismus je nekonečně schopný regenerace, neustále hledá regeneraci a spousta terapeutických směrů s tím pracuje,“ připomíná Natálie Sedlická, porodní asistentka a terapeutka, v textu Mileny Jeřábkové.

Jak na to? Napřed je třeba se obklopit podporujícím a bezpečným prostředím, které ženě umožní trauma začít otevírat. „Není to ale jen tak. Podvědomí je tuto chvíli napěchované jako Papinův hrnec. Peter A. Levine, jeden ze zásadních autorů věnujících se traumatu, používá akčnější analogii: probudit tygra. Důležité je dát emocím průchod. Regulovat je, ale nepotlačovat,“ píše Milena Jeřábková. Co ještě pomáhá v práci s traumatem? Stačí o porodu mluvit, nebo bychom měli zapojit i tělo? A jak se připravit na porod, pokud víme, že kvůli dřívějším životním zážitkům můžeme být ke vzniku traumatu náchylnější? Přečtěte si na webu Heroine.cz.


Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na rok

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
1290
Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na měsíc

  • Neomezený přístup ke všem textům na webu
  • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
  • Nákupem podpoříte redakci Heroine
129
Popup se zavře za 8s