Přijímací zkoušky na střední školy a jejich podoba jsou každoročním tématem diskusí nejen mezi uchazeči a jejich rodiči, ale také mezi odborníky. Žáci si stěžují, že jsou úlohy příliš těžké, a hodně žádané školy zase potřebují jemnější nástroj pro rozlišení mezi uchazeči. Jakékoliv změny se ale budou prosazovat ztuha.
Nyní už bývalý ředitel státní agentury Cermat Miroslav Krejčí nedávno prohlásil, že letošní přijímací zkoušky z matematiky budou těžší než ty loňské. Podle psychometrika Hynka Cíglera by ale rodiče ani žáci neměli propadat panice: „Na čem záleží, je závěrečné pořadí uchazečů. Je jedno, jestli teď napíšu test na 50 procent a normálně bych měl 70 procent, když ostatní na tom budou stejně.“ Těžší testy jsou dokonce výhodnější pro uchazeče o prestižní školy: „Například loni došlo k tomu, že na nejžádanější školy bylo potřeba mít prakticky všechny testové položky stoprocentně správně a už jen několik málo špatných odpovědí uchazeče odsunulo hluboko mezi neúspěšné. Takže v tomto kontextu rozhodně dává smysl do testu zařadit několik obtížnějších položek.“
Větší problém podle experta na testování z brněnské Masarykovy univerzity představuje to, že testy propojují dva principy, které by se propojovat neměly. „Buď by mě mělo zajímat, kolik úloh jsou žáci schopní vyřešit v časovém limitu, nebo to, jak přemýšlejí o náročných úlohách, ale pak by tam měl časový limit sloužit jen k tomu, aby nad tím neseděli celý den. Kombinovat tyto principy není úplně šťastné.“ Mimo jiné na to doplácejí děti, které přemýšlejí správně, ale pomalu – nebo nemají natrénováno stejně jako ostatní.
Ideální by podle Hynka Cíglera bylo, aby součástí přijímaček byl i test obecných studijních předpokladů. Jenže podoba přijímacího řízení je u nás zakotvena v zákoně. Proč současné přijímačky netestují to, zda je žák schopný vystudovat střední školu? Jak pravděpodobné je, že by se to v brzké době změnilo? A je pravda, že na testu z češtiny záleží mnohem méně než na testu z matematiky? Přečtěte si rozhovor s naším předním odborníkem na psychometriku na webu Heroine.cz.