Také v letošním školním roce si žáci střihnou jednotné přijímací zkoušky od státní agentury Cermat. Její výsledek pak pravděpodobně ovlivní jejich směřování nejméně v několika následujících letech. Na přípravu zbývá pět měsíců a odborníci radí využít je naplno – ale když začnete včas, může „naplno“ znamenat pouhých dvacet minut denně. Přinášíme vám pár tipů, jak učení na přijímačky zvládnout bez větších nervů, třeba i z domova.
Příprava na zkoušky nemusí být drahá ani složitá, nejdůležitější je začít s ní co nejdříve. Ideálně hned na podzim a pravidelně. Stres zkrátka zatím není na místě. Možností, jak se na testy od Cermatu nachystat, je dostupných dost, a některé z nich jsou dokonce zdarma. Dobrou zprávou také je, že přijímačky se rok co rok zakládají na stejném principu a jejich osnova se obvykle liší jen málo.
Pražský učitel Daniel Pražák na svém instagramovém profilu @edukocka upozorňuje minimálně na tři neplacené nástroje, které obsahují testy z minulých let pro páťáky, sedmáky, deváťáky i maturanty. Součástí některých z nich je možnost procvičování a vyhodnocování, u jiných se jedná o návody, jak jednotlivé úlohy řešit. To je totiž základ věci – naučit se specifický způsob vyplňování testů.
Mobilní aplikace České školní inspekce nabízí testy z minulých let s řešením a k nim i vybrané úlohy z mezinárodních srovnávacích testů, stejně jako testy ke státní maturitě. Děti si tak mohou procvičit práci s časovým limitem, což by mělo snížit jejich stres. Aplikaci je možné stáhnout do mobilu nebo tabletu na operačním systému Android, iOS i Windows.
Tau Cermat neboli Trénuj a uč se
Tato interaktivní webová platforma poskytuje simulace přijímaček pro 5., 7. a 9. ročníky. Umožňuje opravovat chyby a lépe pochopit, kde je potřeba se zlepšit. Má tréninkovou i „ostrou“ verzi, pro navození přijímačkové atmosféry. Výhodou je, že můžete řešit celý test nebo jen vybranou skupinu úloh.
Na podobném principu fungují také stránky Procvič přijímačky od Cermatu. Tato aplikace slouží k přehlednému procvičování testů a úloh jednotné přijímací zkoušky. Výsledek lze vyhodnotit skrze zobrazení klíče správných řešení. K dispozici jsou i vzorová řešení některých úloh.
ČT Edu jako zdroj videí
Česká televize připravila na portálu ČT Edu sérii kratších výukových videí zaměřených především na přijímačky na střední školy a gymnázia. Najdete zde například videa k řešení slovních úloh z matematiky, algebraických výrazů nebo gramatických testů z češtiny. Tato videa doplňují pracovní listy, díky nimž si mohou děti všechno nacvičit.
Dalším naším tipem, který může žáky oslovit svou formou, je edukativní stream učitele Robina Řežábka (S_Robinem) na platformách TikTok a Twitch. Každé úterý a čtvrtek v podvečer Robin doučuje přijímačky na střední školu prostřednictvím živého vysílání všechny, kdo se k němu připojí. S žáky komunikuje pomocí živého chatu a reaguje na základě jejich odpovědí. Doučování je založené na úlohách, jaké se vyskytují v reálných testech a děti zde probírají jak konkrétní látku z češtiny a matiky, tak systém – co je důležité a jak se učit.
Existují samozřejmě i placené kurzy, ale o ty nám teď úplně nejde.
Jak už jsme zmínili v úvodu, o úspěchu či neúspěchu mimo jiné rozhoduje dostatečně dlouhá a pravidelná příprava zaměřená na konkrétní dovednosti nezbytné pro správné vyplnění testů. Michaela Kadlecová z projektu To dáš! radí: „Nadpoloviční většina příprav by se měla odmakat do podání přihlášky. Tím zbyde dostatek času na opakované vyřešení arzenálu úloh, zažití si práce s časovými limity, a hlavně na zlepšení. Neříkám, že metoda last minute drilu nemůže fungovat, ale nejsem jejím zastáncem.“
Nadpoloviční většina příprav by se měla odmakat do podání přihlášky. Tím zbyde dostatek času na opakované vyřešení arzenálu úloh, zažití si práce s časovými limity, a hlavně na zlepšení.
Také Robin Řežábek deváťákům doporučuje, aby se začali učit od začátku školního roku, a těm, kdo se hlásí na víceletá gymnázia, dokonce ještě dříve. Konkurence na víceletých gymnáziích je totiž výrazně vyšší, protože se tam většinou chystají děti, které na prvním stupni vynikají. Současně mají k dispozici méně míst.
Zároveň zdůrazňuje, že bez důkladné přípravy prakticky není možné uspět . „Cermat je tak strašně obsáhlý test, že si nedovedu představit zvládnout jej dobře jen tak. Navíc se svou formou velmi odlišuje od běžného učiva základní školy. Stejně tak je potřeba naučit se, jak testy vyplňovat a výsledky zanášet do záznamového archu.“
V prvních měsících přípravy je potřeba si vytvořit vlastní studijní systém. A v tomto směru se Robinu Řežábkovi osvědčily následující tipy:
Učitel Daniel Pražák pak své žáky učí jednoduchou taktiku, která jim pomáhá rozvrhnout čas u testů. Na začátku testu si jen prolétnout všechny otázky, rozdělit si je do skupin a viditelně označit:
• ✅ snadné otázky řešit jako první,
• ❓ těžší otázky nechat na později,
• ❗️ nejtěžší otázky vypracovat na konec
Tato metoda pomáhá udržet si přehled a šetří čas, což může být při testech rozhodující. Každý uchazeč si ale může najít svůj vlastní způsob práce; důležité je, aby v kritický moment nezazmatkoval.
Bohužel, přijímací zkoušky jsou takové, jaké jsou, a zejména na žádané školy je nutné při nich podat velmi dobrý výkon. Uchazečům může hodně pomoci podpora od nejbližšího okolí – rodičů, prarodičů, tetiček, pěstounů, kohokoliv blízkého. Přijímačky bývají pro děti stresující. Ujistěte je, že nejsou jediným měřítkem jejich schopností, a posilněte jejich sebevědomí. „Ta nejdůležitější rada, kterou si rodičům jako učitel dovolím dát, je: buďte tu pro své děti především jako chápající, trpěliví a přijímající rodiče. Vaše dítě má mít jistotu, že ať už dopadne jakkoliv, budete ho mít pořád rádi. Že na tom, jaký bude mít bodový zisk, rozhodně nezáleží jeho hodnota. Zní to až banálně, ale z minulosti mám až příliš mnoho příkladů, kde se tohle nedělo,“ vyzývá Daniel Pražák. Domácí příprava nabízí rovněž příležitost zapojit celou rodinu a posílit rodinné vztahy. Můžete si společně projít různé typy otázek, zlepšovat plánování času a učit se, jak zvládat stres. Ideálně by se ale přípravy měl ujmout ten, kdo dokáže zachovat největší klid.
Vaše dítě má mít jistotu, že ať už dopadne jakkoliv, budete ho mít pořád rádi. Že na tom, jaký bude mít bodový zisk, rozhodně nezáleží jeho hodnota.
Tento názor sdílí i Robin Řežábek, který doporučuje dostatečně se o dítě zajímat, ptát se, jak pokračuje, co mu nejde, povzbudit ho. Sdílet s ním radost i smutek. Ještě důležitější je opora pro mladší žáky, kterým to sice myslí, ale intenzivní příprava na přijímací zkoušky je pro ně první velkou zkouškou v životě. Navíc jen málokterý páťák má skutečně ambice jít na víceleté gymnázium, u většiny z nich jde o přání rodičů. U nejmladších uchazečů je nejvíc potřeba najít balanc. U přípravy je nezbytné vydržet, i když jim to zrovna nejde, ale zároveň děti potřebujeme nepřetížit a nepokazit si s nimi vztah. Skutečně v páté třídě o nic nejde! Pokud se s přípravou začne včas a postupuje se konzistentně, vyhnete se aspoň infarktovým stavům v posledních týdnech a dnech před dnem D.
Text vyšel s podporou Nadace České spořitelny.