přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Ženy k nezaplacení. Brňanky učí lidi pomáhat, jejich šatník i kurzy využívají tisíce potřebných

V Brně už více než dva roky funguje ženská organizace Vesna navazující na činnost stejnojmenného spolku z 19. století. Její Šatník nejen že pomáhá tisícům lidí v nouzi, dává i možnost samotným potřebným zapojit se do pomoci druhým a začlenit se do společnosti.

Dobrovolnice v Šatníku a zastřešující organizaci Vesna pomáhají lidem v hmotné nouzi, studentům nebo divadelníkům.Foto: Lukáš Houdek

Zahrada kolem rozlehlé bílé budovy s tenisovým kurtem je obehnána bleděmodrým plotem z proplétaného pletiva. Na částečně zrezivělé pootevřené brance jsou zavěšeny růžové police napěchované knížkami a časopisy. Částečně je zakrývá kobercovou páskou přilepený papír s nápisem KNIHY ZDARMA. Prochází kolem mě žena středního věku s několika nacpanými igelitkami. A mezi dveřmi ji vítá skupinka žen se jmenovkami připnutými na hrudi. Je středa, jeden z dnů, který je v brněnském Šatníku vyčleněn pro dárce již nepotřebného oblečení a dalšího materiálu, který si v jiné dny mohou zcela zdarma odnést ti, kteří ho využijí.

Šatník vznikl na koleni v době covidové na popud skupiny brněnských nadšenkyň, které inspiroval obdobný pražský projekt novinářky Nory Fridrichové. Činnost spustil v lockdownem uzavřeném brněnském klubu Eleven, následně se z kapacitních důvodů přesunul do Pražákova paláce patřícího Moravské galerii, aby nakonec zapustil kořeny ve větší budově Biskupství brněnského. Přestože vedení galerie po začátku ruské invaze na Ukrajinu ukončilo jednu z výstav, aby se mohla kapacita Šatníku rozšířit, nestačilo to. Nápor lidí prchajících před válkou byl příliš velký. Dobrovolníci museli denně ošatit až 300 rodin, které náhle přišly takřka o všechno.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!