Pokud chcete měnit zákony a bojovat za lepší svět, musíte být sami dokonalí? Většina lidí by asi souhlasila, že chybovat je lidské a že to nezbytné není. Nicméně na sociálních sítích už to tak nevypadá. Své o tom ví například Johanna Nejedlová, která kvůli útoku z vlastních řad nedávno zvažovala, jestli prostě není lepší mlčet.
Johanna Nejedlová spoluzaložila neziskovou organizaci Konsent, která se soustředí na osvětu a prevenci v oblasti násilí. Dlouhodobě usiluje o změnu zákonů i myšlení lidí a její hlas je ve veřejné debatě slyšet. „Jsem aktivistka, feministka a součástí hnutí, které v posledních letech dosáhlo dle mého i dle mnohých dalších významných změn. Přispěli jsme k posunu ve veřejné debatě o násilí, genderových stereotypech, lidských právech,“ píše Johanna Nejedlová pro Heroine.cz.
Kvůli své veřejné činnosti se stává častým terčem útoků ze strany konzervativců a šovinistických kruhů. Na to si už prý zvykla. „Jsou předvídatelné, ideologické a očekávatelné. Ale na co jsem si zvyknout nedokázala, jsou útoky, které přicházejí zevnitř. Od lidí, se kterými sdílím stejné hodnoty - od vlastních spojenců.“ Jde o jev, kterému se říká callout culture. „Jde o veřejné napomínání, často na sociálních sítích, s cílem upozornit na chybné či problematické chování. Užitečný nástroj – pokud ho používáme citlivě, s ochotou vysvětlit, nabídnout alternativu. Bohužel se ale z nástroje korekce stává způsob, jak si upevnit vlastní morální status. Nejde o dialog, ale o přísný soud.“ Levicové hnutí samo sebe oslabuje neustálými vnitřními útoky a bojem o morální nadřazenost a využívá k tomu veřejné zostuzování, píše dál v komentáři.
Naposledy se s callout culture setkala Johanna Nejedlová letos o Velikonocích, kdy Konsentu nabídla reklamní agentura zdarma kampaň proti násilí a ponižování v podobě tradiční velikonoční pomlázky. Slogany doprovázely obrázky, které vytvořil agenturní grafik s využitím AI. A na sociálních sítích se strhla vlna hejtu. Ne kvůli samotné myšlence kampaně, nýbrž kvůli její formě: „Že používáme AI. Že okrádáme umělce. Že ničíme planetu. Že nerozumíme pojmu souhlas. Někteří uživatelé oznámili, že už nás nikdy nepodpoří. Jeden z nejhlasitějších kritiků měl profilovku vytvořenou AI. Jiné komentáře přišly od lidí, kteří o žádné kampani nikdy sami neusilovali. Někomu dokonce vadil beránek - jako symbol násilí na zvířatech,“ píše Nejedlová.
Jak se Konsent a jeho vedoucí zachovali? A byla to ojedinělá zkušenost, nebo se podobné situace opakují? A jaké jsou dopady? Přečtěte si komentář Johanny Nejedlové na webu Heroine.cz.