Užijte si zážitkový den plný rozmazlování, relaxace, zábavy, ale i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Kvíz: Facka za špatné uvaření, zákaz ženám promluvit na veřejnosti. Znáte nejsexističtější zákony na světě?

Kde na světě se jako žena můžete stát obětí domácího násilí, aniž by za to vašemu muži hrozil jakýkoliv postih? A do jakého roku měl únosce na ostrově Malta v očích zákona vyhráno, pokud se mu následně podařilo se s unesenou oženit? Misogynních zákonů po celém světě stále platí celá řada a některé z nich působí jako z antiutopického románu. Znáte je? Otestujte se v našem kvízu na webu Heroine.cz.

Ve které zemi v současnosti platí zákon, podle něhož mají ženy zakázáno promluvit na veřejnosti?
1/8
Foto: Profimedia

České ženy poprvé volily v roce 1920. Lichtenštejnsko naopak volební právo pro ženy zavedlo až v neuvěřitelném roce 1984. Tento fakt je jedním z důkazů toho, že boj za ženská práva nikde na světě neprobíhá úplně stejně a zdaleka není lineární. Především ale slouží jako připomínka, že věci, které v našem zeměpisném prostoru dávno považujeme za samozřejmé, jsou v jiných částech planety zcela zapovězeny a tvrdě perzekvovány. 

Vyjma zapojení do veřejného života mnoho žen například dodnes nemá tělesnou autonomii a nemůže svobodně rozhodovat o svých financích, výchově svých dětí nebo směřování vlastního života. Řada z nich je také nucena trpět nevýslovné násilí ze strany cizinců i svých nejbližších, zatímco je legislativa dané země nejen nechrání, ale leckdy toto násilí i přímo podněcuje. Výsledkem je smutná statistika Organizace spojených národů, podle níž každých 11 minut zemře jedna žena rukou svého vlastního rodinného příslušníka.

Víte, jaké nejbizarnější a nejkrutější zákony namířené proti ženám platí či donedávna platily na různých místech světa? Otestujte svoje znalosti v kvízu na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s