konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Dohlíží britské zdravotnictví na „mrzačení“ dětí? Na výbušnou zprávu pediatričky jsme se podívali zblízka

22. červenec 2024
21 339

Britské děti se staly oběťmi lékařů, kteří se nechali zmanipulovat genderovou ideologií, konečně ale přichází návrat k rozumu. Podobná tvrzení se od května začala objevovat na sociálních sítích i v některých médiích. Důvodem bylo zveřejnění dlouho očekávané zprávy o stavu britské genderové péče, takzvané Cass Review. V čem má kontroverzní doktorka Cass pravdu? Co její výzkum říká ve skutečnosti? A je současná péče o trans* děti nebezpečná?

Foto: Shutterstock

Pediatrička Hilary Cass se po zveřejnění svého několikaletého výzkumu potýkala s útoky a výhrůžkami na sociálních sítích. Není ale pravda, že by všechno, co do závěrečné zprávy své studie napsala, bylo špatné, či dokonce manipulativní. „Je v ní řada pozitivních podnětů, například o tom, že péče o trans* děti a mladistvé by měla být holistická (celostní),“ vyzdvihuje psychoterapeutka Pavla Doležalová z Centra pro sexuální zdraví a intervence Národního ústavu duševního zdraví.

Závěrečná zpráva několikaletého výzkumu britské pediatričky Hilary Cass o tom, jak medicína zklamává mladé lidi, vyvolala prudké reakce. Se studií, která se stala dalším katalyzátorem transfobních nálad, je to ale ve skutečnosti trochu jinak, než by se mohlo zdát.
Foto: Shutterstock

Pro léčbu trans* dětí nemáme důkazy, tvrdí britská pediatrička. Jakou váhu mají její zjištění?

Rozhovor

Problém je ale podle ní metodologie výzkumu doktorky Cass. Řada odborníků z celého světa už se po podrobnějším zkoumání studie vůči postupům Hilary Cass vymezila. „Objevuje se tam určitý dvojí metr v kvalitě výzkumných důkazů. Zpráva je hodně rozsáhlá a zaslouží si ještě další kritické vyhodnocení – to, jak moc jsou nebo nejsou její zjištění využitelná, se ukáže postupem času,“ podotýká Doležalová v rozhovoru. Jenže efekt závěrečné zprávy doktorky Cass byl ve Velké Británii okamžitý: na jeho základě britská Národní zdravotní služba (NHS) přestala rutinně předepisovat blokátory puberty.

Proč takový vývoj není navzdory aktuálním obavám o poškozování dětského fyzického a psychického zdraví ve skutečnosti dobrý pro nikoho? K jakým selháním docházelo na známé britské transgender klinice, která musela zavřít? Je debata ohledně transgenderu toxická? A liší se nějak český přístup k léčbě od toho britského? Přečtěte si celý rozhovor na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s