Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Probudila jsem se v hostelu s odřeným kolenem a v natržených šatech. „Drink spiking“ jako postrach večírků

Rohypnol v koktejlu je bohužel častějším jevem, než bychom si chtěli myslet – a ukradená peněženka je pak ještě tou nejmenší újmou. Víte, co dělat, pokud se naneštěstí stanete obětí takzvaného drink spikingu? Organizace Beat Sexism teď sbírá data a plánuje velkou osvětovou kampaň. Na večírcích má panovat zábava, ne strach. 

V Praze víme o barech a klubech, které jsou přimácháváním drog do alkoholu vyhlášené, včetně opravdu známých podniků v centru, říká zakladatelka platformy Beat Sexism.Foto: Shutterstock

   „Bylo mi sedmnáct. Někdo, koho jsem vůbec neznala, trval v baru na tom, že mi koupí pití. Pětkrát jsem odmítla, ale nenechal se odradit. Jen díky tomu, že jsme s přáteli sledovali dění u baru, jsme si potom všimli, že do pití něco přimíchává,“ popisuje svou zkušenost Blerta Sejdija, zakladatelka organizace Beat Sexism. Měla štěstí, že byla pozorná a v baru nebyla sama. S kamarádkami došly jednoznačně k tomu, že šlo o tzv. drink spiking, tedy podání drogy nebo alkoholu bez vašeho vědomí a souhlasu. 

  Příběh z titulku tohoto textu pochází od dívky, která zareagovala v roce 2021 na první kampaň o drink spikingu organizace Beat Sexism na sociálních sítích.   

„Probudila jsem se ráno na hostelu s odřeným kolenem a v natržených šatech. Na recepci mi řekli, že mě do pokoje odnesli spolu s taxikářem, který na sebe nechal číslo, ať dám vědět, jestli jsem v pořádku. Prý jsem mu vběhla před klubem do cesty a plakala. Podle rozboru krve jsem v sobě údajně měla minimálně dvě extáze,“ napsala organizaci Julie.

Dalšími častými látkami jsou třeba rohypnol nebo ketamin. Obojí navozuje stav omámenosti, mozkové mlhy, útlumu, ale i stavy bezvědomí. 

„Kampaň nám umožnila shromáždit skryté příběhy spojené s drink spikingem a jeho ničivými dopady na jednotlivé osoby v naší společnosti. Jsou drsnou připomínkou toho, proč je třeba tento problém řešit: dezorientace, bezmoc a riziko újmy jsou realitou, které mnozí čelí,“ říká Blerta Sejdija. Podle ní tu chybí bezpečné prostředí pro otevřenou diskusi. Oběti často čelí obviňování nejen ze strany nejbližších, ale i institucí, které by jim měly pomáhat. Není se čemu divit, když victim blaming stále představuje překážku v systémovém řešení i závažných trestných činů z kategorie sexualizovaného násilí. 

Nekaz zábavu!

Blertina zkušenost přitom potvrzuje, že nemusí jít pouze o alkohol, ale třeba i o energy drink, a útočník se nemusí nechat odradit ani opakovaným odmítnutím. Jste-li mladá dívka vyrůstající ve společnosti, která vás nabádá k tomu být „hodná holka“ a nevyčnívat, nemáte žádnou munici v podobě zdravé sebedůvěry a schopnosti a zkušenosti asertivně, neústupně hájit svoje hranice. Prostě nechcete dělat vlny, být za citlivku nebo netykavku… dosaďte si libovolnou nálepku, kterou jste během dospívání i v dospělosti vyfasovaly od okolí.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!