E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Sklenička dvě a bylo líp. S pitím bojovala i autorka scénáře Zápisníku alkoholičky, psala ho za covidu

08. červenec 2024
13 148

Již tento týden má v kinech premiéru film Zápisník alkoholičky. Vychází ze životního příběhu Michaely Duffkové, která se na mateřské dovolené v domě s manželovými rodiči postupně propila k těžké závislosti. Scénář ke snímku napsala v době covidové pandemie Marta Fenclová, která se ženskému alkoholismu i kvůli vlastní zkušenosti dlouhodobě věnuje. Jak se jí podařilo poznat, že už je na hraně závislosti? A jak zabránila tomu, aby do ní naplno spadla? Popisuje v textu na Heroine.cz.

Hlavní roli ve filmu Zápisník alkoholičky ztvárnila Tereza Ramba. Foto: Nicola Šnajdrová / Bontonfilm

„Vyrůstala jsem v rodině, kde byl alkohol neustále. Moje první ochutnání proběhlo v patnácti letech.“

„Moje manželství skončilo rozvodem, který se táhl roky. Jediný únik od toho všeho pro mě začala být lahev vína.“

„Pila jsem vždy po večerech, přes den nikdy.“

„Můžu vás ujistit, že tyhle ženy nejsou žádné trosky ani ztracené případy, ale učitelky, soudkyně, lékařky, studentky, maminky, babičky i mladé holky. Závislost si rozhodně nevybírá,“ píše v textu pro časopis Heroine scenáristka Marta Fenclová. Ženskému alkoholismu se věnuje dlouhodobě a podobných příběhů slyšela desítky. Jeden si navíc také na vlastní kůži prožila, i ona sama v jednu dobu v  případě problémů sahala po skleničce. Možná i proto se rozhodla napsat filmový scénář podle blogu Zápisník alkoholičky, s jehož autorkou Michaelou Duffkovou se léta zná.

 „Před pěti lety jsem si po jednom takovém ztraceném dni v kocovině řekla, že tohle už nechci. Nepřestala jsem pít ze dne na den, ale postupně. Chvíli trvalo připustit si, že bych mohla mít problém. A že už tohle dál opravdu nechci,“ popisuje Fenclová svoji cestu ke střízlivosti. Cesta Duffkové, kterou v dlouho očekávaném filmu ztvárňuje herečka Tereza Ramba, byla jiná. Do problémů s alkoholem spadla rychleji a následky byly mnohem tvrdší.

Jak poznat, že někdo blízký už pije víc, než může zvládnout? Jak s ním o tom mluvit a jak ho podpořit ve změně? Malá nápověda: říct „tak teď už si s námi můžeš trochu dát!“ není nejlepší nápad a „bezpečné pití“ neexistuje pro nikoho z nás. Více v textu na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s