🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

Švábi, krysy a studená voda. Přibývá dětí i seniorů, kteří nedosáhnou na normální bydlení, říká odbornice

Bydlení a to, kdo všechno na něj v současném Česku nedosáhne, je čím dál větší téma. Že bychom díky tomu byli citlivější k lidem bez domova, se ale podle odbornice na bezdomovectví Barbory Bírové říct nedá. Momentálně navíc nemáme ani žádný zákon, který by těm, kteří se ocitají v bytové nouzi, dokázal smysluplně pomáhat. To se ale může brzy změnit: ve středu totiž Poslanecká sněmovna opět projedná chystaný zákon o podpoře bydlení.

Fotografii v rámci reportáže o ženském bezdomovectví pro tištěnou Heroine pořídila fotografka Jana Plavec.Foto: Jana Plavec

Bezdomovectví není jen to, že někdo žije na ulici, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde i o život v azylových domech a na ubytovnách, nebo v nejistém či nevyhovujícím bydlení. „Jak je možné, že někdo v bytové nouzi žije v bytě? Jazykově nám to úplně nesedí. Nejisté nebo nevyhovující bydlení je ale součástí problému. Mnozí lidé například dlouhodobě přebývají u svých příbuzných či přátel, nebo nemají nájemní smlouvu na byt, který využívají, popřípadě mají nájemní smlouvu třeba jen na pár měsíců. Dalším problémem jsou zamořené prostory, například šváby, štěnicemi nebo krysami. Nemůžete si doma z kohoutku pustit žádnou, nebo teplou vodu, nejdou pořádně zavřít okna, v bytě nemáte toaletu a funkční koupelnu, to všechno je nevyhovující bydlení,“ vysvětluje Bírová, která je ředitelkou Platformy pro sociální bydlení, v rozhovoru pro web Heroine.cz. Lidí v nevyhovujícím bydlení podle ní přibývá, bytová nouze jako taková se podle dat Platformy týká asi 161 tisíc lidí v Česku.

Nechtěná těhotenství, špína a beznaděj. Fotografie žen bez domova ukazují přehlíženou bolest českých ulic

Ženy často nezapadají do stereotypních představ o lidech bez domova. Ženské bezdomovectví je nenápadné, to ale také znamená, že je přehlížené. Na ulici se přitom celospolečenské genderové nerovnosti ještě vyostřují. Prohlédněte si fotografie žen bez domova, které do reportáže v tištěné Heroine fotila fotografka Jana Plavec.

Bezdomovectví

Bytová nouze si podle ní nevybírá – děti se do ní rodí, senioři a seniorky v ní umírají. Spadnout do ní není složité, zejména, pokud jste třeba matka samoživitelka, důchodce či důchodkyně, nebo jste vyrostli v dětském domově. Bírová také vyvrací představu, že jde o problém chudých českých regionů: často se totiž týká lidí z velkých měst včetně Prahy.

Zákon je podle ní důležitý v tom, že má potenciál nastavovat podmínky systémově, dlouhodobě a udržitelně. „Není všemocný, bezdomovectví neukončí, bytovou krizi díky němu nevyřešíme,“ podotýká odbornice. Jak se dá bojovat s bezdomovectvím přímo v českých obcích? V čem byl pro bezdomovectví důležitý loňský film Amerikánka? A co děti, které v bytové nouzi musejí vyrůstat? Přečtěte si celý rozhovor s Bírovou na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s