Hlavně, aby to nějakou školu vyšlo, říkají si v dnešních dnech rodiče mnoha deváťáků. Zatímco z titulků některých médiích se zdá, že každý směřuje na prestižní gymnázia v centru Prahy, realita je dost odlišná. Většina dětí musí velmi dobře zvažovat, kam dá přihlášku, aby nakonec neskončili úplně bez školy. Jak si poradit, když potomstvo v testech Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermatu) získává málo bodů?
„Náš Tonda dá podle mě v dubnu maximálně 30 bodů, většinu z toho z češtiny,“ krčí rameny otec deváťáka z Prahy. „Do sedmé třídy přešel kvůli šikaně na alternativní školu a myslím, že tam dost zanedbal matematiku.“ Tonda je přitom technický typ: ovládá 3D tisk, natáčí a stříhá videa, umí vytvořit webovou stránku. „Bohužel na IT nebo technický obor se v Praze nemá šanci dostat, a my teď váháme, kam poslat přihlášku.“
Dětí jako je čtrnáctiletý Tonda není rozhodně málo – ne každý je schopný v testech získat skoro plný počet bodů. I v Praze je ale možné najít školy a studijní obory, kde to není potřeba. V posledních letech v hlavním městě například vznikají gymnaziální třídy při odborných školách – hotelové, zeměměřické, na průmyslovkách. Na přijetí tady může stačit i 30 – 40 bodů. Školy jsou přitom zavedené, mají ustálený pedagogický sbor a generace absolventů. „Stejně tak se vyplatí sledovat i to, jaké nové obory ve školách vznikají. Dá se očekávat, že na nich nebude takový nával jako jinde. Letos například některé školy nově otevírají obor Všeobecné lyceum, který pilotují pro ministerstvo školství,“ píše Lucie Kocurová ve svém textu na webu Heroine.cz.
Méně bodů stačí zpravidla i na soukromé školy – například pražské Střední ScioŠkoly loni přijaly posledního uchazeče s 33 body. Zatímco na veřejné škole je na obor Pedagogické lyceum potřeba získat i 80 bodů, na soukromé stačí i 25 až 30. Je ale potřeba pečlivě vybírat; ne všechny nově založené soukromé školy stojí za nemalou investici i kolem deseti tisíc měsíčně. „Na druhou stranu, každá škola nějak začínala a nová škola nemusí překonávat konzervativismus učitelů i vyučujících,“ říká Miroslav Hřebecký z EDUin. „Po letech se pak často vzpomíná na první roky plné euforie.“
Každým rokem berou pražské školy útokem žáci ze Středočeského kraje, podle Seznam Zpráv tvoří mezi žáky v hlavním městě až třetinu. Může to ale fungovat i obráceně: „Pokud by pro sebe hledal místo uchazeč či uchazečka s technickým založením, jako je Tonda z úvodu článku, pak může studovat obor Počítačové sítě v Neratovicích (loni stačilo 40 bodů), IT technologie v Kolíně (39 bodů) či v Kladně (53 bodů).“ Pokud by vás zajímalo víc tipů pro rodiny, které nevědí, kam s dětmi, najdete je na webu Heroine.cz.