V souvislosti s přijímačkami se často mluví o nutnosti placených přípravných kurzů. Mnoho lidí do nich ale nechce nebo nemůže tolik investovat nebo jim nevyhovuje forma, jakou jsou vedeny – nezřídka jde o spoustu hodin suchopárného výkladu. V přípravě na přijímačky může ale dítěti pomoci obyčejný smartphone a pár stovek měsíčně.
TikTok, Instagram, Twitch, YouTube, Herohero. Aplikace, kde je člověk zvyklý hledat spíš zábavu a rozptýlení než seriózní vzdělávání. Právě sociální sítě dnes ale pomáhají uchazečům o střední školy a daly už vzniknout několika úspěšným vzdělávacím influencerům. „Já sama jsem byla dost skeptická. Říkala jsem si, co se tak dcera asi naučí od nějakého týpka na TikToku nebo na Instagramu? Přišlo mi to jako ztráta času,“ říká Jana z Brna, máma deváťačky Sofie. „Jenže holky ve třídě si mezi sebou nasdílely, koho sledují, a dcera přišla s tím, ať jí zaplatím dva profily na Herohero. Je to pár stovek měsíčně, tak jsem nad tím mávla rukou a zaplatila.“
Sofie se tak už třetí měsíc připravuje na přijímačky, využívá k tomu zmíněné platformy a podle její mámy je patrný velký posun ve výsledcích. „Myslím, že každý si potřebuje objevit svůj způsob učení, jaký právě jemu vyhovuje,“ přemýšlí Jana. „Sofii sedí přesně tohle – o víkendu nad tím stráví několik hodin, a když třeba stojí na zastávce nebo jede v tramvaji, mrkne na pár krátkých videí. Navíc ji to fakt baví, videa i doučování jsou plné vtípků a hodně interaktivní, takže jí ta příprava nepřipadá jako úplná otrava.“
Asi hlavní postavou mezi vzdělávacími influencery je Robin z Českých Budějovic, který si svou komunitu sledujících buduje už několik let. Část jeho „doučka“ je k dispozici zdarma: umisťuje videa na TikTok a Instagram, kde vysvětluje jednotlivá témata v několika desítkách vteřin. Dvakrát týdně vysílá přes platformu Twitch, kdy mohou jeho sledující rovnou reagovat, odpovídat a pokládat dotazy. Záznamy všech streamů jsou potom uložené na placeném profilu na Herohero. Jak podle Robina „zandat 25 bodů z matiky do 30 minut“ se například dozvíte zde:
Svoje sledující oslovuje jako „borce“ a klade jim na srdce, aby „Cermatu ukradli všechny body a žádný mu nenechali“. Pro boomery jeho styl asi není, ale GenZ nešetří komentáři typu „yesss kámo konečně sem to pochopil“ nebo „nechceš jít učit k nám do školy?“.
Za profilem MatikaJinak se skrývá student stavebního inženýrství Tomáš. „Neprezentuju se jako učitel, ale jako jeden z nich – student. Vím, jak je to otravné trávit doma hodiny nad něčím, co jsem nepochopil ze školy, a tak se snažím podávat učivo jednoduchou formou.“ Na jeho Herohero mají uchazeči k dispozici nějakých 50 hodin záznamu doučování, na Instagramu pak přes dvě stovky vyřešených příkladů s návody. Nechybí samozřejmě pořádná porce hlášek typu „přestaň tam kreslit bambány a soustřeď se“. Nevěříte?
Videa dostupná na různých platformách v tomto případě vytváří středoškolák Honza. K doučování ho přivedl kamarád, který odjel do Ameriky a po návratu měl dělat přijímačky. Matematický nadšenec Honza tak pro něj začal vytvářet videa – a pak si řekl, že je zpřístupní i dalším deváťákům. „Hledám a sdílím co nejjednodušší postupy. Celý život sportuji, denně mám tréninky, času mám málo, tak se ho snažím šetřit i svým sledujícím a sdílím různé triky,“ říká Honza. Jak se mu to daří? Tady je třeba fígl, který pomůže řešit příklady s Pythagorovou větou:
Na TikToku krátká videa reálného řešení příkladů z přijímaček zdarma, placené streamy o víkendu k tomu. Je libo třeba příklad na objem válce? Student Antonín poradí, jak na to:
Agentura To dáš! Přijímačky nanečisto není v přípravkách žádným nováčkem, její pražské kurzy navštěvují deváťáci už osmým rokem a páťáci druhým; placenou přípravku a testy nanečisto pro mimopražské nabízejí i online. Na sociálních sítích s To dáš! může ale studovat každý a zdarma, a to češtinu i matematiku. Jako ukázka například učivo, které žáci nesnášejí snad nejvíc z celé češtiny, a to druhy vedlejších vět: