Jaké školy napsat na přihlášku a jaké pořadí zvolit? To dnes řeší rodiče (nejen) deváťáků. A zatímco někteří přemýšlejí, jak dostat dítě na to nejžádanější gymnázium v okolí, mnohem víc je těch, kteří zvažují variantu „aby se vůbec někam dostal/a“. Jaké možnosti se nabízejí, když dítě v úlohách od Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (krátce Cermatu) právě nezáří?
„Náš Tonda dá podle mě v dubnu dohromady maximálně 30 bodů a většina z nich bude z češtiny. Kvůli šikaně přešel v sedmé třídě do alternativní školy a myslím, že tam hodně zanedbal matematiku,“ vypráví Tomáš, který s rodinou žije v Praze. Tonda přitom dobře fotí, natáčí a stříhá videa, umí s 3D tiskárnou a zkouší tvořit webové stránky. „Bohužel ale na lyceum, IT ani jiný technický maturitní obor v Praze nemůže se svými výsledky pomyslet. A my teď vůbec nevíme, kam ho přihlásit.“ Podobné potíže řeší Šárka se svou deváťačkou Eliškou: „Je šikovná, mluví anglicky a španělsky, ale v testech Cermatu rozhodně nezáří. Je sice velmi pečlivá a důkladná, ovšem zároveň pracuje pomalu a časové limity zoufale nestíhá.“
Termín pro podání přihlášek na střední školy je letos 20. února. Podle titulků v médiích se může zdát, že většina rodičů řeší, jak dostat dítě na prestižní gymnázium. Mnohem víc je ale dětí jako Tonda nebo Eliška, kteří musejí dobře vybírat, aby se hlavně někam dostali. Elektronický systém DiPSy totiž na jednu stranu vedl k tomu, že se přijímací řízení zefektivnilo a zrychlilo, ale zároveň v podstatě odpadá možnost odvolání. Kdo se nedostane na školu v prvním kole, má v tom druhém už velmi omezený výběr. Zejména ve velkých městech je tak potřeba dobře zvážit, kam podat přihlášku. Ostatně i populární učňovské obory, jako je elektrikář, automechanik, truhlář nebo instalatér, se zpravidla zaplní v prvním kole.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!