Některým lidé si myslí, že zakážou-li se potraty, nebudou se žádné dít a porodnost v zemi se zvýší. Jenže jak ukazují zkušenosti ze zemí, kde takový zákaz už platí, dopady bývají výrazně odlišné. Namísto spousty zdravých dětí jde spíš o zničené zdraví a životy žen. „Vidíme, jak to končí, když ženy nemohou o svých tělech rozhodovat samy,“ říká porodní asistentka Lucie Brázdová, která jezdí na mise s Lékaři bez hranic.
„Bezpečný přístup k interrupci je zásadní součástí reprodukčních práv a ženské autonomie. Je to vlastně zákrok, který chrání zdraví a život žen. Interrupce není morální otázkou společnosti, ale právem každé ženy na kontrolu nad svým životem, zdraví a budoucností,“ připomíná porodní asistentka. I pro ni je příjemnější částí její práce, když může přivádět na svět novorozence, případně školit prevenci nechtěného těhotenství nebo pohlavně přenosných chorob místní zdravotníky v zemích, kam jezdí na mise. Bohužel se ale často setkává s alarmujícími důkazy o tom, jaké dopady má nedostupnost lékařské péče včetně interrupcí.
Jak to může vypadat? „Lékaři bez hranic se často setkávají s případy, kdy léčí ženy právě s komplikacemi způsobenými nebezpečnými potraty. Ženy podstupují pro nás nepochopitelné věci. Vypíjejí různé detergenty, čisticí prostředky, tekuté náplně z baterií. Snaží se ukončit těhotenství fyzicky, kopanci, údery do břicha, padáním z výšky nebo ze schodů. Vkládají různé byliny nebo extrakty do pochvy a nechávají je tam delší dobu, což způsobuje otravu organismu. Používají ostré předměty jako střepy, jehlice, dráty nebo trny, které zavádějí do pochvy a přes děložní čípek až do dělohy. Používají také různé léky, často v příliš vysokých dávkách,“ popisuje Lucie Brázdová.
A aby toho nebylo málo, tak častými oběťmi pokusů o domácí potraty jsou mladé dívky, zdůrazňuje Brázdová: „Mluvíme o zemích, kde není přístup k antikoncepci a kde je vysoké procento sexuálního a genderově podmíněného násilí. Velká část pacientek, které zemřely v důsledku této zoufalé snahy ukončit těhotenství, byly děti pod 18 let.“ I proto, aby takových smutných příběhů bylo co nejméně, se týmy Lékařů bez hranic, jejichž součástí bývají i porodní asistentky, soustředí hlavně na prevenci. „V mnoha zemích, kde působíme, není běžná sexuální výchova ani přístup k antikoncepci. Lékaři bez hranic nabízejí antikoncepční prostředky zdarma. Když mají lidé přístup k antikoncepci a mají základní informace ohledně zdraví, sníží se i počet nechtěných těhotenství.“ Jak komunikují pracovníci a pracovnice Lékařů bez hranic o prevenci a osvětě v zemích, kde se o intimitě mezi lidmi vůbec nemluví? Co mohou v komunitách ovlivnit? A proč se některé země stavějí negativně k užívání potratových pilulek? Přečtěte si rozhovor Kateřiny Paterové s Lucií Brázdovou na webu Heroine.cz.