Před pár měsíci jsme si v redakci naplánovali, že napíšeme o šestnáctileté Švédce Gretě Thunberg a její školní stávce. Apeluje na politické činitele, aby rychle přijali opatření, která zmírní globální oteplování, aby se k této hrozbě stavěli méně liknavě. Mezitím Greta jela promluvit na Světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu a její protest se stal kolektivní akcí pod názvem Fridays for Future, Pátky pro budoucnost. Mladí po celém světě se k mladé (a postavou maličké) Švédce přidávají a jejich počet roste. Dospělí nám kradou budoucnost, říká Greta a s ní ostatní protestující. 15.března chystají celosvětovou studentskou stávku, zapojí se i čeští středoškoláci a vysokoškoláci. Už ten článek nemůžeme odkládat.
Greta Thunberg začala stávkovat po loňských letních prázdninách. „Školní stávka pro klima,“ napsala na kartón a posadila se s ním před švédský parlament, což nezůstalo bez povšimnutí. Po nějaké době stávku omezila pouze na pátky, a i když její rodiče říkají, že učivo dohání poctivě o víkendu, mnohým lidem, učitelům zejména, se tato akce moc nelíbí. Nezpochybňují ani tak její důvody, ale děsí je stávka jako prostředek vymáhání změny. Stávka dětí.
Když ale nikdo jinak neposlouchá, nedá se nic dělat. Toto je postoj šestnáctileté Švédky, která dokáže s nevinným a klidným výrazem bez emocí říct, že dospělí ukradli mladé generaci budoucnost, a je tedy třeba protestovat a nevzdat to, dokud se něco nezmění. Proč chodit do školy, když možná žádné potom, na které škola připravuje, nebude?
Žádných konkrétních změn se Greta zatím nedočkala, ale v Davosu jí zatleskali a hlavně: ve 300 městech po celé světě se k ní přidávají další a další mladí lidé. Obzvlášť velké byly protesty v Belgii – tam na konci ledna vyšlo do ulici 30 000 studentů - nebo ve Švýcarsku. Ale konají se i v Ugandě nebo v Austrálii. 15.března se chystají demonstrace v padesáti zemích. Greta říká, že takový dopad si na začátku určitě představit nedokázala. „It´s crazy,“ říká svou skvělou angličtinou. Mluví vždy velmi klidně a precizně, každé slovo je k věci.
Podle posledních vědeckých zjištění se voda v oceánech otepluje o čtyřicet procent rychleji, než odhadovaly předchozí předpovědi. V říjnu začala kolovat zpráva o reálném riziku, že se teplota během příštích dvanácti let globálně zvedne o více než 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Dokonce se mluvilo o růstu o 3 stupně, který by měl katastrofální důsledky.
Greta a její rodiče žijí ekologicky, rodiče na její popud přestali létat letadlem (Greta jela do Davosu vlakem, trvalo jí to přes 30 hodin).
Mladá dívka má Aspergerův syndrom, což nepřímo se stávkou souvisí. Říká o sobě, že si vybrala tuto formu protestu, protože ladí k tomu, že není tak společenská jako jiní. Teď je ovšem v čele obrovského hnutí. Mluvit na veřejnosti umí skvěle.
Pozornost, která se na ni upírá, ji samozřejmě trochu vykolejuje, i proto, že se o ni otírá hodně haterů a posměváčků. Ale pokud tahle mediální pozornost, která mě zasahuje, znamená, že se bude psát o změně klimatu, je to pro mě ok, říká.
“Doufám, že za pět let se už klimatem zabývat nebudu,“ říká dále Greta, „protože to by znamenalo, že vše je v pořádku. Ale spíš si myslím, že budu, a se mnou hodně dalších lidí, protože v takové jsme situaci. Už teď vidíme ty důsledky, a za pět let je uvidíme ještě jasněji.“
I čeští studenti už se chystají za školu. V pátek 15. března se průvod bojovníků za klima, který se schází na facebookové stránce Fridays For Future Česká republika, vydá z Klárova na Malostranské náměstí.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.