Podle průzkumu iniciativy Vím, co jím a piju mají čeští školáci nejčastěji ke svačině cukrovinky (téměř polovina) nebo pečivo se sýrem (téměř dvě třetiny dětí). Podle lékaře Jana Vojáčka není správně ani jedno.
Jak podle Vás vypadá ideální svačina do školy?
Může to být prakticky cokoliv, co je skutečnou potravinou, tedy průmyslově nezpracovanou. Nejlépe čerstvá zelenina, proužky okurky, papriky, klidně s kvalitním sýrovým dipem. Mohou být také neslazené bobuloviny - pokud osladit, tak stévií. Takže kelímek borůvek, jahod, malin, nebo třeba vodní meloun. Ale také oříšky, či vajíčko natvrdo, snad je po sobě děti nebudou házet.
Liší se nějak to, co dítě potřebuje, když je víkend a má odpočinkový režim, a když je ve škole?
Určitě neliší. Rodiče často žijí v naprosto mylné představě, že děti musí ve škole konzumovat cukry, aby jim fungoval mozek. Dosáhnou úplně jiného efektu – cukry dítě přestimulují, můžou způsobit hyperaktivitu a poruchy soustředěnosti, a brzy po konzumaci přichází naopak útlum. I z hlediska dobrého vývoje potřebují děti hlavně kvalitní bílkovinu a tuk.
Děti si často nějaké jídlo oblíbí a vyžadují ho dokola - je problém, pokud by měly ke svačině každý den to samé?
Vůbec to není problém, pokud si navyknou na skutečné potraviny, které mají výživnou hodnotu a ne pouze na prázdné kalorie.
Čemu se ve školní svačině úplně vyhnout a proč?
Sušenkám, čokoládovým tyčinkám, sladkostem. Jak už jsem říkal, jedná se o jednoduché cukry, které rychle zvednou hladinu krevního cukru, ale stejně tak rychle ji zase nechají klesnout. Což má za následek další chuť na sladké, hlad i nepozornost...
Co dát dítěti ke snídani - liší se to nějak od svačiny?
Snídaně by měla mít stejný princip - kvalitní bílkovina a tuk s minimem sacharidů. Nejhorší varianta je nekvalitní mléko s cereáliemi, nejlepší varianta vajíčko s avokádem.
Vy sám jste zastáncem nízkosacharidové stravy, to znamená vyloučení pečiva. 90% dětských svačin je ale právě chleba nebo rohlík s něčím. Existuje nějaký kompromis?
Dnes se hodně démonizuje lepek, ale nedoporučuji bezlepkové pečivo, to je z bláta do louže. Když už pečivo, tak je dobré najít si pekárnu, která peče kváskový chléb z mouky mleté na kameni. Průmyslové mletí spálí v obilovině veškeré blahodárné látky.
Nejhorší varianta je nekvalitní mléko s cereáliemi, nejlepší varianta vajíčko s avokádem.
Co celozrnné pečivo, případně rýžové nebo kukuřičné chlebíčky?
Celozrnné výrobky, pokud jsou průmyslově vyráběné, tak to není o moc lepší. To samé platí i pro to ostatní. Vždy jde o kvalitu suroviny a způsob výroby.
Vůbec také nezmiňujete mléčné výrobky...
Kvalitní farmářské mléčné výrobky párkrát za týden ano, ale doporučuju udělat testy intolerance. Spousta dětí (i dospělých) se cpe mléčnými výrobky a netuší, že průjmy nebo vyrážky mají z toho.
Jak je to s tekutinami? Kolik tekutin by měl za den vypít například prvňák, který váží 20 kilo?
Prvňák ideálně okolo 1 litru vody, hlavně ne slazených limonád. Na druhém stupni už by to měl být litr a půl vody za den.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.