přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Žene vás škola pro omluvenku k lékaři? Při krátké absenci na to nemá právo

29. listopad 2017

Zdálo by se, že selský rozum velí jasně: nemocné dítě má ležet v posteli a nikoli běhat k lékaři pro omluvenku. Lékař má léčit a nikoli razítkovat žákovské. Přesto mnohé školy stále trvají na tom, že omluvenka od rodiče nestačí. Až na výjimečné případy na to ale nemají právo.

"Dcera přišla ze školy s novinkou – škola si nechala do kolonky Podpis ve vlastní žákovské knížce natisknout rodič/lékař a v případě nemoci vyžaduje razítko od lékaře. Má na to právo?" napsala nám nedávno do poradny paní Jarka.

Odpověď je jednoznačná: Nemá.

Dle § 50 školského zákona omlouvá nepřítomnost žáka vždy jeho zákonný zástupce, a to do 3 kalendářních dnů od začátku nepřítomnosti (lze osobně, telefonicky nebo emailem). Potvrzení od lékaře smí škola vyžadovat jen v případě, kdy je nepřítomnost delší než tři dny, a škola k tomu navíc má nějaký zvláštní důvod. Podrobněji se o tom zmiňuje metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví, který vydalo ministerstvo školství už v roce 2002.

Lékař nemá povinnost omluvenku potvrdit. Je to na jeho dobré vůli.

V případě kratší nepřítomnosti může škola potvrzení lékaře vyžadovat pouze ve zcela výjimečných případech, zejména pokud má učitel podezření, že rodiče omlouvají i neodůvodněnou nepřítomnost.

Formu omluvenek stanovuje školní řád

Podmínky pro uvolňování žáka z vyučování a omlouvání jeho neúčasti stanovuje školní řád každé školy (k dispozici na webu školy). Škola potom může vyžadovat jen to, co je uvedené ve školním řádu.

Například ve školním řádu 5. ZŠ Kladno se píše: Při podezření na neomluvenou absenci si třídní učitel nebo jiný vyučující může vyžádat prostřednictvím zástupců žáka lékařské potvrzení.

Jenže tady nastává další problém: školní řád nemůže ukládat povinnosti třetí osobě – třeba lékaři. Teoreticky tedy může nastat paradoxní situace, kdy s dítětem v horečce dojdete k doktorovi a ten omluvenku odmítne potvrdit, protože neexistuje předpis, který by mu to přikazoval.

Když každý pátek bolí hlava

Je férové říct, že školy někdy nemůžou jinak, než být přísné. Dokládá to například zkušenost Libuše Slavíkové, ředitelky ZŠ Zahradní v Chomutově, sídlištní školy v problematickém sociálním prostředí. „Vysoké procento rodičů našich žáků je nezaměstnaných, takže se potýkáme s neodůvodněnými absencemi možná častěji než jiné školy. Zavedli jsme proto přísnější pravidla – například 'rodinné důvody' jsou pro nás opravdu jen závažné důvody typu pohřeb nebo hospitalizace rodinného příslušníka, a rodiče nám je dle školního řádu musí hlásit předem. Ukázalo se totiž, že některé rodiny skrývají za slovem rodinné důvody třeba to, že potřebují jít koupit boty, nebo že maminka někam jde a potřebuje, aby žák zůstal doma a hlídal mladší sourozence.“

Navázali jsme spolupráci s pediatry a ptáme se jich, jestli ví něco o tom, že dítě bolí každý pátek hlava a každé pondělí bříško.

Škola v rámci potírání záškoláctví také navázala speciální spolupráci s pediatry. „Všimli jsme si, že jsou žáci, kteří chybí každý pátek nebo každé pondělí. Zákon sice říká, že potvrzení od lékaře lze vyžadovat až při nepřítomnosti delší než tři dny. Když se ale jednodenní absence opakuje každý týden, je to podezřelé. V takových případech jsme požádali o součinnost pediatry, kterých se ptáme, jestli ví něco o tom, proč dítě každý pátek bolí hlava nebo každé pondělí bříško.“

Mluvte s ředitelem

Rada pro rodiče, kterým vadí, že je škola zbytečně honí k lékaři: Zajděte za ředitelem či ředitelkou a promluvte si s ním o tom. Pročtěte si školní řád školy a upozorněte ředitele, že může ve věci omluvenek vyžadovat jen to, co stojí ve školním řádu. Pokud jednání s ředitelem nedospěje ke shodě, můžete podat podnět školské radě. A nebo si - v krajním případě - nechat zapsat neomluvené hodiny a pak se odvolat u krajského úřadu.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s