Ústavní soud selhal a rozhodl zbaběle, říká advokátka o zachování podmínky pro otčíma, který zneužíval Aničku

Nezletilou dívku známou pod jménem Anička dva roky téměř každý den zneužíval nevlastní otec. Podle soudce ale neměla žádné psychické následky, navzdory následnému pokusu o sebevraždu. Otčím tak odešel ze soudní síně s podmínkou, což loni v lednu vyvolalo ve společnosti silné emoce a vedlo také ke stížnosti k Ústavnímu soudu. Ten se dnes rozhodl rozsudek zachovat, přestože uznal, že soud porušil základní práva oběti. „Ústavní soud měl jedinečnou příležitost zajistit bezpečné postavení obětí, udělal ale krok zpět,“ říká v rozhovoru pro web Heroine.cz expertka na práva žen, advokátka Adéla Hořejší.

Foto: Ondřej Košík

Ústavní soud selhal. Zapomněl, že by měl být soudem, který má rušit to, co je špatné. Jeho argumentace je nelogická a rozporná s jeho vlastními názory i judikaturou Evropského soudu pro lidská práva," říká Horejší s tím, že doufala, že ústavní soudci budou ve svém nálezu odvážnější. Pokud by totiž předchozí rozsudek zrušili, mohl to být precedens i pro další oběti podobného násilí. Věci se v podstatě vyhnul, zvolil zbabělý přístup," dodává Horejší.

Jádrem Aniččiny stížnosti ale byl podle advokátky útok na nedotknutelnost, důstojnost oběti. Krajský soud oběť ponižoval, udělal z ní spoluvinici svého vlastního znásilnění a rovněž bagatelizoval její utrpení," říká Hořejší v rozhovoru pro Heroine.cz.

Podle Hořejší se soud dívce pomstil za to, že o svém případu mluvila v reportáži pořadu 168 hodin. „Jsem přesvědčená, že proti soudci mělo dojít ke kárnému řízení. Ne kvůli zmírnění trestu, ale kvůli útoku na oběť, který je obsažen jak v rozsudku, tak v jeho samotné medializaci. Soudce pak útočil i v řízení před Ústavním soudem, tentokrát na zmocněnce oběti, svůj přístup nijak nereflektoval,“ vysvětluje.

Aničce se teď otevírá cesta k žádosti o odškodnění od státu, to je ale podle Hořejší nedostatečné. Jaký bude mít verdikt dopad na další oběti? Více v rozhovoru pro Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s