Jste ve stresu? Máte potíže ve vztazích, nedůstojné podmínky v práci nebo problémy se sebehodnotou? Zkuste meditaci. Nebo kartáč na celulitidu. Celerový džus. Je wellness ve skutečnosti jen navoněná past? Psychiatrička Pooja Lakshmin tvrdí, že ano. Opravdovou sebepéči nemáme hledat na jógamatce ani v salonu kosmetičky. Co nám tedy opravdu pomůže cítit se v životě lépe? Zkuste čtyři kroky, které sice nejsou jednoduché, ale mohou přinést opravdové změny ve vašem životě.
Už jste si dnes sepsali seznam vděčnosti? Že nestíháte? O to víc o sebe musíte pečovat! Vše potřebné k dobrému životu máte ve svých rukou! Wellness průmysl nabízí zdánlivě jednoduchá východiska z více či méně komplexních problémů. Je ovšem pleťová maska řešením s reálným dopadem? Podle psychiatričky Pooji Lakshmin ne. Ale alternativa existuje.
Sama to dobře zná. Pooja Lakshmin prošla vyhořením, klinickými depresemi, úzkostmi, ztrátou i traumatem. Bylo jí přes dvacet, když její blízcí se zděšením pozorovali, jak provádí sérii radikálních rozhodnutí: během jednoho roku vyhodila do povětří své manželství, zanechala prestižního výcvikového programu ve vysněném oboru a přestěhovala se do wellness komunity, která vyučovala orgasmické meditace. Tedy – nikoli komunity. Sekty. V jejím středu hledala to, co nenacházela jinde. Úlevu, naplnění, identitu. Trvalo jí dva roky, než došla k uvědomění pravé podstaty tohoto uskupení. Odhodlala se k odchodu a až poté se dozvěděla, že skupinu vyšetřuje FBI.
Následně musela svůj život budovat znovu. Přestěhovala se zpět k rodičům a třicátiny oslavila ve svém dětském pokoji tím, že koukala na jeden díl seriálu Zákon a pořádek za druhým, zatímco si psala s lidmi, kteří ji během předchozích let neopustili. Zotavila se. Nakonec vystudovala psychiatrii, nastoupila na lékařskou fakultu Univerzity George Washingtona a založila si soukromou praxi zaměřenou na ženské duševní zdraví. Lakshmin už věděla, že wellness průmysl její život nespasí. Že skutečná sebepéče spočívá v něčem jiném. A právě o tom je její kniha z roku 2023 Real Self-Care: A Transformative Program for Redefining Wellness.
Našim životům v současné společnosti chybějí dostatečně podpůrné sociální sítě, lidé jsou izolovaní, bují úzkosti, deprese, vyhoření i závislosti. Jinými slovy: není nám moc dobře. Ale co s tím? Pravděpodobně nemůžeme opustit náročnou práci nebo rázem zahodit vše, co nás tíží – dysfunkční vztahy, ničivé sebepojetí či existenciální nejistoty. A právě v tento moment podle Lakshmin vstupuje do hry wellness průmysl: jóga retreaty a smoothie bowls. Wellness je prezentováno jako něco, co se dá koupit, měřit a považovat za osobní úspěch. V roce 2022 dosáhla globální wellness ekonomika 5,6 bilionu dolarů. Nabízí se nám jako instantní prostředek umožňující útěk, zajišťující uznání, domnělou kontrolu nad chaosem a povinnostmi. Často ani nemáme na vybranou – odborná pomoc (ostatně i to, že si uvědomíme její potřebu) předpokládá přístup k informacím, čas, emoční podporu i mnoho druhů kapitálu. Zdánlivě všeobjímající náruč selfcare se tak může jevit nejen jako jednodušší či přitažlivější řešení, ale také jako to jediné dostupné.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!