Policie znovu obvinila bývalého poslance Dominika Feriho ze znásilnění. Tentokrát v případu dívky, se kterou měl odsouzený politik styk, během něhož si měl sundat kondom, aniž by k tomu dostal souhlas. Někomu to může znít trochu jako sci-fi: se stykem jako takovým přece souhlasila, no ne? Jenže takzvaný stealthing, tedy tajné sejmutí kondomu, může mít velmi vážné následky. O tom, v čem se pohled na násilí v Česku mění a proč je to pořád málo, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.
Před týdnem se odehrála další kapitola v kauze dívky z Vyškovska, jejíž otčím si za její opakované znásilňování od soudu vysloužil – v Česku bohužel nepřekvapivě – podmínku. Ústavní soud nesmyslně mírný verdikt pro muže potvrdil, přestože zároveň konstatoval, že původní soudce poškodil práva znásilňované. Pro všechny, jimž na spravedlivém trestání za sexuální násilí záleží, to byla nehezká připomínka faktu, že tuzemské soudy jsou rozdáváním podmíněných trestů za znásilnění a sexuální napadení pověstné už řadu let.
Podle dat aplikace Jak trestáme česká justice mezi lety 2016 a 2022 potrestala za znásilnění 544 lidí: nějakou formu podmíněného trestu dostalo 318 z nich. Není divu, když byla v české společnosti několik dekád zakořeněná především touha chránit pachatele pro případ, že si oběť napadení vymyslela, což se dle statistik ve skutečnosti děje v minimu případů. A to ani nemluvíme o dalších kulturních souvislostech, například oblíbené komolení anglického slova harassment (tedy obtěžování) laškovným výrazem „harašení“.
Atmosféra kolem sexuálního násilí v Česku se ale přece jen mění, jakkoliv pomalu. Policie ve středu zahájila další trestní stíhání bývalého poslance Dominika Feriho, který si v současnosti odpykává tříletý trest ve vězení za znásilnění dvou dívek, z nich jedna byla nezletilá, a jeden pokus o něj. Nové stíhání, o němž informoval server Novinky.cz, se týká případu ženy, s níž měl Feri v jejích sedmnácti letech pohlavní styk, během něhož si bez jejího souhlasu sundal kondom.
Policie případ odložila na jaře roku 2022, Ústavní soud ale loni přikázal jeho došetření. „Ať už je cílem používání prezervativu zabránit těhotenství nebo chránit se před pohlavně přenosnými chorobami, je jeho použití součástí sexuální autonomie jednotlivce a ochrany kvality jeho života v oblastech chráněných ústavním pořádkem,“ vysvětlil loni v červnu soudce zpravodaj Jan Svatoň. Soud policii vytknul, že se dívčiným prožitkem příliš nezabývala a nepokusila se zajistit důkazy v podobě zpráv, které si dívka s exposlancem poslala. To by nyní policejní složky měly napravit. Pokud se prokáže, že si Feri bez souhlasu kondom sundal, hrozí mu za znásilnění nezletilé mězi dvěma až deseti let vězení.
V zemi, kde od letošního ledna po dlouhých peripetiích konečně platí nová definice znásilnění zohledňující nesouhlas se stykem (na rozdíl od té původní, která vyžadovala přítomnost násilí, nebo alespoň pohrůžku násilím), je poslední vývoj v kauze Feri důkazem, že na práva obětí sexuálního násilí a mýty kolem něj má cenu upozorňovat. A to navzdory tomu, že to občas osvíceným právníkům a právničkám, politikům a političkám, aktivistům a aktivistkám a mnohým dalším musí připadat jako bezútěšná snaha.
Ještě před pár lety bychom se totiž jako společnost o tom, že sundání kondomu během sexu bez souhlasu je porušením tělesné integrity druhého člověka, pravděpodobně vůbec neuměli bavit. Jde přitom o techniku, která s konsentem pochopitelně nemá nic společného. Když svůj protějšek bez jeho vědomí vystavíte sexu bez ochrany, způsobujete mu zároveň přímé a nevyžádané riziko, ať už se bavíme o těhotenství, nebo sexuálně přenosných chorobách. Sex v současnosti podle českého práva vyžaduje souhlas, který smíte vzít zpátky kdykoliv během styku (a díky za to). Potají sundaný kondom takový souhlas přímo znemožňuje, protože druhá strana v tu chvíli fakticky nemá ponětí, co se s jejím tělem doopravdy děje. Konkrétně ve Feriho případě je akt o to horší, že dívka, na kterou měl techniku použít, ještě nebyla plnoletá.
Sex v současnosti podle českého práva vyžaduje souhlas, který smíte vzít zpátky kdykoliv během styku (a díky za to). Potají sundaný kondom takový souhlas přímo znemožňuje, protože druhá strana v tu chvíli fakticky nemá ponětí, co se s jejím tělem doopravdy děje.
Fenoménem, v angličtině známým jako stealthing, se mimochodem zabývají soudy po celém světě. Velmi přísně jej posuzují například soudy v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Na jaře 2023 informoval server Česká justice o rozhodnutí německého Spolkového soudního dvora, který sejmutí kondomu bez vědomí a souhlasu partnera či partnerky označil za formu sexuálního napadení, která by mohla být chápána i jako znásilnění: podle německého práva totiž jde o dva odlišné trestné činy. Českému systému až do Feriho kauzy a konstatování Ústavního soudu podobné důležité rozhodnutí chybělo.
Ústavní soud nevzbuzuje ohledně svých postojů k problematice sexuálního násilí vždy největší důvěru. Například ve zmiňovaném vyškovském případu promarnil šanci se jednoznačně postavit na stranu obětí, jak v rozhovoru pro web Heroine.cz řekla advokátka Adéla Hořejší. Díky ní teď situaci dalších čtyř žen z Feriho kauzy, jejichž stížnosti Ústavní soud naopak zamítl, posoudí Evropský soud pro lidská práva. To, jak dopadne případ stealthingu z Feriho strany, je momentálně znovu v rukou policie – a to je za současných podmínek pro oběti sexuálního násilí samo o sobě výhrou. V Česku zatím bohužel pořád jednou z mála.