S příchodem jara a podzimu je častější vypadávání vlasů běžné. Pokud však tento stav přetrvává, je na místě zajít k lékaři. Na vině může být stres nebo třeba hormony. Další příčiny i způsoby léčby vysvětluje Monika Arenbergerová, vedoucí lékařka centra Zdravé vlasy. „Řada obtíží má pouze přechodný charakter, a když se správně zvolí léčba, pak se problémy rychle vyřeší,“ uklidňuje.
Pacientky se na vás nejčastěji obracejí kvůli nadměrnému vypadávání vlasů. Co ho způsobuje?
Příčiny bývají různé. Může jít o nesprávnou výživu a s tím související nedostatek některých živin. Typickým příkladem je strava s nízkým obsahem bílkovin, vitamínů ze skupiny B a také stopových prvků, jako je selen a železo. Naštěstí jde o měřitelné veličiny – když se potřebné živiny doplní, stav se často upraví.
Mezi další faktory patří užívání některých léků, dlouhodobá vyčerpávající psychická zátěž, infekční onemocnění s horečkou, autoimunitní choroby nebo hormonální vlivy, jako je onemocnění štítné žlázy.
Jakou roli hraje při vypadávání vlasů věk?
S věkem se pojí zejména androgenetická alopecie, kdy se setkáváme s prořídnutím kštice v souvislosti s hormonální nerovnováhou po porodu nebo v období menopauzy.
Lékařka a profesorka dermatovenerologie (studium a léčení pohlavních a kožních chorob, pozn. red.). Přednášející a proděkanka pro zahraničí a vnější vztahy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Mezi její stěžejní profesní témata patří prevence kožních nádorů, dermatochirurgie i estetická medicína a choroby vlasů. Je vedoucí lékařkou centra Zdravé vlasy, které funguje na Dermatovenerologické klinice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Co takovým ženám radíte?
Hormonálně podmíněný výpadek vlasů vyžaduje komplexní přístup. Stejně jako u jiných onemocnění je vhodné řešit jej včas: tedy v okamžiku, kdy se objeví široká pěšinka, ustupují přední vlasové hranice, vlasy postupně slábnou a řídnou po celém temeni. Na začátku se obvykle aplikují roztoky s obsahem minoxidilu (látky, která podporuje prokrvení vlasových folikul, pozn. red.), lokálních estrogenů anebo sér na přírodní bázi, které podporují ukotvení vlasů, stimulaci kmenových buněk a zlepšují prokrvení vlasové cibulky. Pro lepší vstřebávání těchto účinných látek doporučuji roztoky lehce vmasírovat do pokožky prsty nebo speciálními silikonovými masážními kartáči.
Co člověk může vyzkoušet sám, než se vydá k odborníkovi?
Za základní léčbu dnes považujeme přístup „In and Out“, kdy se o vlasy staráme zevnitř i zvenku. Zevnitř fungují výživové doplňky. Navýší se přísun aminokyselin cysteinu a methioninu, železa a vitamínů ze skupiny B. Zvenku pak roztoky, které si pacienti pravidelně aplikují do kštice. Roztoky zlepšují prokrvení a přísun živin do vlasového váčku. Vzhledem k tomu, že řada obtíží je pouze přechodná, může se takto problém vyřešit.
Jaké další metody uzdravení existují, pokud tato opatření selžou?
V posledním desetiletí nám ruce hodně rozvázaly miniinvazivní vlasové výkony. Hovoříme o mezoterapii nebo plazmaterapii, kdy se k vlasovému folikulu tenkými jehlami aplikují buď endosomy, tedy výtažky z kmenových buněk, nebo vlastní plazma pacienta obohacená o některé růstové faktory. Při plazmoterapii se pacientovi odebere krev, umístí se do lékařské centrifugy se a pak se plazma obohacená o krevní destičky vpichuje do postižené oblasti. Celý výkon trvá 15 až 30 minut a opakuje se pětkrát až desetkrát v měsíčních intervalech. Jednou z nevýhod je bolestivost, která se ale dá zmírnit použitím znecitlivujících roztoků či krémů před výkonem. Obě tyto metody dokážou nejen vylepšit kvalitu vlasů, ale i zahustit prořídlé kadeře. Pokud tyto přístupy neúčinkují, zvažuje se systémové podávání hormonů v podobě hormonální substituce, případně užívání látky spironolakton, která také může s vypadáváním pomoci.
Toto řešení asi není vhodné pro každou pacientku.
Máte pravdu, systémové podávání estrogenů či antiandrogenů formou hormonální náhrady by se mělo zkonzultovat s gynekologem. Nedoporučuje se ženám se zvýšeným rizikem krevních sraženin nebo karcinomu prsu.
Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů? Vyzkoušejte sérum od značky Ducray s dvojím účinkem. Působí proti vypadávání vlasů a zároveň podporuje jejich růst. Prodlužuje růstovou fázi vlasů, zvyšuje mikrocirkulaci ve vlasové pokožce a zlepšuje ukotvení vlasů. Sérum se aplikuje jednou denně. Klinická studie prokázala jeho účinnost proti vypadávání vlasů už po 2 měsících užívání. Tento přípravek je vhodné kombinovat s výživovým doplňkem, který obsahuje aminokyseliny, železo a vitamíny ze skupiny B, například s Anacaps Expert od značky Ducray.
Mají nějaké možnosti i ženy podstupující chemoterapii?
Chemoterapie i ozařování tlumí množení buněk celého organismu. Odnesou to zejména tkáně, které se množí velmi rychle – sliznice nebo kmenové buňky vlasového váčku. Vlasy u některých druhů chemoterapie vypadnou mezi 21. a 28. dnem od začátku léčby a je dobré na to pacientky dopředu připravit. Někdy je možné použít před a během podávání chemoterapie speciální silikonovou chladící helmu, která snižuje látkovou výměnu ve vlasových folikulech, a ty jsou pak méně náchylné k nežádoucím účinkům léčby.
Také v těchto případech doporučujeme přístup „In and Out“, tedy podporu výživovými doplňky a lokálně aktivními látkami. Vhodné jsou roztoky na přírodní bázi, které vlasovou pokožku tolik nezatěžují. Obsahují látky, jež stimulují růst, prodlužují růstovou fázi vlasu, podporují ukotvení vlasu a dodávají nezbytné živiny.
Prevence je vždy lepší než léčba. Lze vypadávání vlasů nějak předcházet?
Samozřejmě, i péče o vlasy má svoje pravidla. Obecně by se vlasy neměly mýt častěji než 2–3 x týdně, a to napříč ročními obdobími. Kosmetiku je důležité vybírat individuálně v závislosti na typu vlasů, například přípravky pro suché, mastné nebo barvené vlasy. Zvláštní pozornost si zaslouží lupy a seboroická dermatitida. Její závažná forma může vést ke svědění a nánosům pevně ulpívajících šupin, které mohou mít za následek i zvýšený výpadek vlasů. Nevhodné jsou i drastické kadeřnické úpravy, odbarvování peroxidem v kombinaci s trvalou ondulací.
Z pohledu stravy volíme potraviny bohaté na bílkoviny, železo, vitamíny B a také stopové prvky, jako je selen a železo. Z praxe vyplývá, že s padáním vlasů se často potýkají vegetariáni, kteří nemají správně složený jídelníček, nebo osoby držící nárazovou dietu.
Kdy lze očekávat první výsledky?
Vlasy rostou ve vlasovém cyklu, kde se střídají růstová, přechodná a klidová fáze. První efekty léčby pozorujeme tedy obyčejně až za 3 měsíce. U některých látek se prokázal efekt na stabilizaci choroby už za měsíc.
A celkově terapie trvá jak dlouho?
Řada obtíží má pouze přechodný charakter, a když se správně zvolí léčba, pak se problémy rychle vyřeší. Pokud se ale jedná o chronické postižení typu androgenetické alopecie, je třeba nastavit dlouhodobý terapeutický plán. V takovém případě se bavíme spíše o měsících než týdnech aktivní a pak udržovací léčby.
Pokud se ovšem potíže objeví a přetrvávají více než tři měsíce, je na místě navštívit lékaře. S moderními technologiemi, jako je fototrichogram, dnes dokážeme řadu vlasových chorob diagnostikovat a ušetříme tak pacientovi složitější odebírání vzorku ze kštice. Speciální software digitálního fototrichogramu (metoda, při níž se vyfotografuje silně zvětšená pokožka hlavy, pozn. red.) nám pomůže nejen určit typ choroby a její stadium, ale posoudí i efekt terapie a odhadne prognózu konkrétního pacienta.
Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem - značkou Ducray.