Jsou aktivní na poli kultury a ekologie, spolupracují se školami, otevírají okrajová témata. Když Lenka Greň a Magdaléna Čulík Simonová vidí, že městu Tábor chybí něco, co lze změnit, neváhají. Takhle vznikly třeba festivaly Táborské dvorky nebo Korzo. Vše pod záštitou kavárny a knihkupectví Jednota, kterou vedou. Do konce loňského roku stály také za bezobalovým obchodem Výběr, jeho provoz ale musely kvůli nítkým tržbám před pár týdny ukončit a prostor přenechaly novým nájemcům.
Příběh o tom, jak se ty dvě daly dohromady, má dvě verze. Ta oficiální zní, že Magdaléna jednou přišla do knihkupectví, kde pracovala Lenka, a ta se jí napřímo zeptala, zda s ní nechce rozjet kavárnu s knihkupectvím. Magdaléna souhlasila. Přestože se znaly jen od vidění a kvůli druhé verzi příběhu byste si na jejich přátelství spíš nevsadili, v roce 2018 si v Táboře otevřely Jednotu. Místo, o kterém s láskou mluví jako o klubovně, prostor, kde se scházejí lidé napříč generacemi, kde se pořádají besedy, koncerty nebo workshopy pro rodiče s dětmi, místo s knihami z českých nakladatelství, s výběrovou kávou a domácími dobrotami.
Mělo to svou logiku. Lenka už dříve organizovala kulturní akce a miluje knihy, Magdaléna pracovala v Londýně jako baristka. Obě prošly skautem, angažovaly se v místních spolcích, tíhnou k ochraně životního prostředí, zajímají se o dění v Táboře i mimo něj. Na podnikání sice měly jen pár korun z brigád, ale protože svému nápadu věřily, půjčily si peníze od blízkých. K rozjezdu jim postačila konkrétní vize. „Kdybychom měly mít na vše byznys plán, nikdy bychom nic neudělaly,“ konstatuje Magdaléna.
Inspirace pro ženy, které mají rodinu a podnikají
Co by ženám pomohlo, aby mohly podnikat svobodně, sebevědomě a úspěšně? Mateřství je jedním z důvodů, proč se ženy do podnikání pouštějí. Ale nutnost skloubit péči a práci je také tím, co ženám často brání byznys naplno rozjet. Na setkání věnovaném ženskému podnikání vás čeká inspirativní vystoupení Andrey Bohačíkové z organizace Marter, zasvěcená diskuze kariérové poradkyně Lucie Václavkové, socioložky Lenky Simerské a dalších o tom, jak se vyvarovat nejčastějších chyb, kde hledat podporu a jak nevyhořet.
Přijďte se seznámit s ženami, které řeší podobné otázky jako vy, a užít si vzájemnou podporu.
Kdy: 23. 1. 2025, 14:00 - 18:00
Kde: Alma Praha, konferenční sál
Vstup zdarma. Stačí se jen registrovat:
Jejich nápady vznikají spontánně na základě aktuálního dění a vlastní zvědavosti. Na realizace už dávno nejsou samy, mají kolem sebe spolehlivý tým a rodinu, což jim umožňuje některé úkoly (i děti) předat a uvolnit si ruce pro další aktivity. „Současný projekt Buď – dobrej se týká duševního zdraví. Jde o sérii přednášek, kam zveme hosty z řad odborníků. Měli jsme tu Lenku Matoušovou, která se věnovala odmítnutí, nebo organizaci Konsent s přednáškou Jak na porno?,“ přibližuje Lenka. Ze svých činností se snaží vytěžit maximum, proto své akce za podpory města propojují například se školami. Ne všechno se ovšem setká s nadšením – třeba jako LGBTQ+ tematika, o kterou v místních školách zájem nebyl.
Založit si kavárnu s bezobalovým obchodem, kde se bude prodávat veškeré zboží, které doma potřebujete, včetně eko drogerie, je napadlo už před covidem. Záměrem bylo redukovat množství použitého plastu, podpořit místní farmy a férové dodavatele a vytvořit nový prostor pro vzdělávání. Podnik s názvem Výběr otevřeli v pěti lidech v roce 2021. Přes prvotní nadšení a zájem však firma dlouhodobě prodělávala. „Zatímco Jednota funguje skvěle, Výběr je průšvih. Nejsme schopni vybudovat velkou základnu pravidelných zákazníků. Každý měsíc bojujeme s cash flow, protože čerstvé věci se na rozdíl od knížek rychle kazí. Začal k nám také zavážet Rohlík, což je pro lidi často pohodlnější. Navíc máme všichni ještě další projekty. Prostě se to nesešlo," uzavírají podnikatelky, které v obchodě s dobrými potravinami bez zbytečných obalů vidí potenciál a snažily se mu pro něj v posledních měsících najít nové podobně smýšlející provozovatele.
To se jim bohužel nepodařilo a krátce před Vánoci na sociálních sítích Výběru oznámily, že projekt končí. „V něčem je to pro nás úleva, ale hlavně smutek a zklamání, že jsme nezvládli naplnit naše a vaše představy a že přijdeme o tak skvělé zdroje a milá setkání, která nám Výběr poslední roky poskytoval. Našli jsme nové, milé a místní nájemníky, kteří se ale chtějí věnovat jiným věcem než potravinám, bezobalu a kávě. doufat, že i tak po nás něco zůstane, že jsme zaseli semínko krásy udržitelnosti a lokálnosti a že se snad někdy někdo další odhodlá a otevře podnik, kam budeme všichni rádi chodit!"